Kto smaruje, ten jedzie Smarownica Milwaukee M12 GG

Smarowanie maszyn, urządzeń i pojazdów jest konieczne do ich prawidłowego działania. Tą dość uciążliwą czynność można sobie znacznie ułatwić, używając akumulatorowej smarownicy Milwaukee M12 GG (format filmu: mp4).

 

Smarowanie to nie tylko zmniejszenie tarcia między przesuwającymi się względem siebie elementami, ale jednocześnie ich skuteczna ochrona przed korozją i odprowadzenie ciepła z miejsca tarcia. Ponadto może ono wspomóc odprowadzanie zanieczyszczeń z miejsca współpracujących płaszczyzn, a także w pewnym zakresie stłumić drgania czy amortyzować obciążenia uderzeniowe.

Praska smarowa Milwaukee M12 GG jest elektronarzędziem, które zapewnia przepływ smaru w ilości 74 g/min. Aby przeprowadzić smarowanie, należy jedynie wsunąć zacisk na smarowniczkę, przytrzymać wąż za sprężynową osłonę i nacisnąć spust włączający urządzenie. Praska bez żadnego wysiłku z naszej strony rozpocznie wtłaczanie smaru pod ciśnieniem. Maksymalne ciśnienie robocze może osiągnąć wartość aż 562 bary. Jest to wystarczające, aby wtłoczyć świeży smar nawet w niewielkie szczeliny i wypchnąć z nich stary, zużyty tego typu środek. Źródłem energii dla smarownicy jest akumulator Li-Ion o napięciu 12 V. O stanie jego naładowania informują cztery diody. W przypadku pełnego naładowania świecą wszystkie cztery. Zaś pojedyncza świecąca dioda informuje, że w akumulatorku pozostało poniżej 25% jego całkowitej energii. Wkładanie i wyjmowanie akumulatorka ze smarownicy przebiega łatwo i bez większych trudności.

Smarownice można napełniać w dwojaki sposób: albo wykorzystując do tego celu specjalne „naboje” wypełnione smarem, albo ładując smarownicę z dużych pojemników smaru (np. z beczki). W obu przypadkach należy najpierw wykręcić zbiorniczek na smar ze smarownicy. Następnie umiejętnie manewrując tłoczkiem, można z łatwością ten zbiorniczek napełnić smarem. Po połączeniu zbiornika z urządzeniem należy w odpowiedni sposób wsunąć tłoczysko. Można smarownicę naładować w jeszcze inny sposób, bez demontażu zbiornika na smar. Ale musimy wówczas dysponować specjalną napełniarką, która pod ciśnieniem wtłoczy smar do smarownicy.

Po napełnieniu, smarownicę należy przed użyciem zawsze odpowietrzyć. W tym celu należy krótkimi impulsami naciskać włącznik, aż do momentu pojawienia się smaru w końcówce węża. Jeżeli jednak mimo wykonywania tych czynności smar nie zacznie wypływać, należy smarownicę odpowietrzyć używając do tego tłoczyska i zaworu odpowietrzającego.

Smarownica jest sprzedawana łącznie z ładowarką. Dostępne są akumulator o pojemności 1,5 lub 3 Ah typu Li-Ion. Czas ładowania baterii o pojemności 1,5 Ah wynosi 30 min.

Tomasz Jagiełło

 

Dane techniczne smarownicy Milwaukee M12 GG

Maks. ciśnienie robocze

562 bar

Ilość przepływu smaru

74 g/min

Pojemność użytkowa

454 g

Pojemność użytkowa z nabojem

411 g

Ciśnienie węża

690 bar

Napięcie/pojemność/rodzaj baterii

12 V/3,0 Ah/Li-Ion

Ciężar

3,3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments