Szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku w nowej siedzibie

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku przeniósł się do nowej siedziby, która imponuje zarówno rozmachem, jak i nowoczesnością. Wydarzenie to otwiera nowy rozdział szkolnictwa zawodowego w Polsce, podnosząc je na europejski i światowy poziom.

Krótka historia Szkoły Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku, pomimo że kształci już fachowców dla branży drzewnej od 76 lat, do lutego 2024 r. mieścił się w parterowym budynku i dysponował 1000-metrową halą warsztatową, gdzie prowadzono naukę zawodu. Przez dłuższy czas swojego istnienia szkoła nie była doceniana przez władze PRL z powodu zapóźnionej

infrastruktury, a w latach 70. ub. wieku groziła jej nawet likwidacja. Obroniła ją wysoka jakość kształcenia, a także determinacja jej ówczesnego kierownictwa, które znalazło remedium na przetrwanie, podpinając ją organizacyjnie do Zakładu Górniczo-Metalowego w Zębcu, a potem do Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

W wolnej Polsce jako samodzielna placówka trafiła pod skrzydła powiatu kozienickiego, który przeprowadził niezbędne remonty i rozpoczął proces jej unowocześniania. W tym czasie dyrektorem szkoły został Mirosław Dziedzicki, który nie tylko zadbał o wysoki poziom nauczania, ale także o jej dynamiczny rozwój, czego niewątpliwym zwieńczeniem jest doprowadzenie do powstania nowego jej gmachu. Wtedy m.in. partnerem Szkoły została firma Festool, która dostarczyła zarówno nowoczesne elektronarzędzia i osprzęt potrzebne do nauki zawodu, jak też włączyła się w proces kształcenia nauczycieli i uczniów. Powstała wtedy sławna w branży drzewnej Klasa Festool, o której nieraz informowaliśmy na łamach naszego pisma, przyglądając się jej powstaniu oraz działalności. Współpraca Festool ze Szkołą trwa do dziś i dynamicznie się rozwija, odpowiadając na potrzeby edukacji zawodowej. – Kluczowe w kształtowaniu młodych fachowców sztuki stolarskiej zdobywających umiejętności w szkołach branżowych jest zagwarantowanie im praktyk zawodowych oraz zajęć praktycznych na odpowiednim poziomie. Nie mogło więc w tym procesie zabraknąć wykorzystania nowych technologii, jakimi dysponujemy – powiedziała Paulina Wróbel, dyrektor marketingu w Festool Polska.
W 1918 roku patronat właścicielski nad Szkołą objął Samorząd Województwa Mazowieckiego ze znacznie większymi możliwościami finansowymi niż powiat kozienicki. Jego władze, doceniając m.in. wysokie kompetencje, wprowadzanie do jej programu nauczania nowych technologii oraz sukcesy uczniów na arenie krajowej i międzynarodowej, postanowiły rozbudować Szkołę i uczynić z niej placówkę kształcenia zawodowego na poziomie światowym w branżach drzewnej i leśnej.

Nowa siedziba – nowe perspektywy i możliwości

Najpierw w 2019 r. pod nowy jej gmach zakupiono od Lasów Państwowych grunty o powierzchni 3,6 ha. Zaś jego budowę Skanska S.A. rozpoczęła się w styczniu 2022 r., zaś ukończyła w 2023 r. Nowa siedziba Szkoły została uroczyście otwarta 15 lutego 2024 r. Kosztowała ponad 117 mln zł, które wyłożył Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nowy gmach Szkoły składa się z 4 części: oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu. Jego łączna powierzchnia użytkowa to blisko 10.030 m kw. W nowym budynku zastosowano nowoczesne i przyjazne środowisku technologie OZE. W efekcie powstała szkoła na miarę XXI w., której nie powstydziłby się żaden kraj wysokorozwinięty na świecie. Znajduje się w niej: 14 pracowni lekcyjnych, 2 sale konferencyjne na 45 i 65 osób, bursa złożona z 45 segmentów mieszkalnych z łazienkami, sala wykładowa, warsztaty z ultranowoczesnymi pracowniami: tapicerską, prac ręcznych i obróbki drewna, renowacji i snycerki, dekarską, ciesielską, obróbki CNC, mechaniczną i modelarską itd.
Szkoła jest też przykładem nowoczesnej architektury. Jej design inspirowany jest nadświdrzańskim stylem architektury drewnianej i wyróżnia się lekką konstrukcją oraz bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami.
Naszym zdaniem, szkoła Drzewna i Leśna w Garbatce-Letnisku w swoim obecnym nowoczesnym kształcie to wzorcowe połączenie inicjatywy mikroregionalnej z ogólnokrajowymi potrzebami edukacyjnymi. Podnosi ona

standardy nauczania w zawodach stolarz, cieśla i leśnik na najwyższy światowy poziom, a także jest udanym przykładem obopólnie korzystnej współpracy edukacji z biznesem.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments