Technologie produkcji narzędzi ściernych Saint-Gobain HPM Polska (część III). Wytwarzanie produktów ściernych nasypowych w zakładzie Saint-Gobain HPM w Kole

Ważną częścią Fabryki Saint-Gobain w Kole jest zakład zajmujący się konfekcjonowaniem narzędzi ściernych nasypowych, czyli wytwarzaniem krążków ściernych, rolek, pasów bezkońcowych oraz arkuszy do szlifowania ręcznego i za pomocą elektronarzędzi.

Proces produkcji narzędzi ściernych nasypowych dzieli się na dwa podstawowe etapy: wytwarzanie materiału bazowego (roli) oraz wytwarzanie z niego gotowych produktów. Ze względu na swoje rozmiary (szerokość – 1450-1950 mm, długość nawiniętego materiału ściernego – od 1500 do 5000 m) role te nazywa się jumbo rolami. Fabryka Saint-Gobain w Kole wykorzystuje głównie jumbo role produkowane w należących do koncernu zakładach zmienić na “zlokalizowanych we

Francji w Conflans pod Paryżem” i w Wesseling w Niemczech. Zwinięty materiał ścierny stanowi więc półprodukt, z którego następnie wycina się i formuje różnego rodzaju narzędzia ścierne nasypowe.


Produkcja materiału bazowego

W fabrykach Saint Gobain bazowy materiał ścierny produkuje się na specjalnych, zautomatyzowanych liniach, które fachowo nazywane są agregatami. Proces rozpoczyna się od założenia w agregacie roli materiału podkładowego: papieru, płótna, włókna sztucznego (fibry) lub specjalnych folii z tworzywa sztucznego. Następnie materiał ten (tzw. podkład) jest rozwijany, aby mógł być poddany w agregacie wstępnej obróbce. Najpierw na podkład drukarka nanosi logo producenta i informacje o wytwarzanym produkcie (granulację, przeznaczenie, numer seryjny itd.). Następnie podkład pokrywany jest spoiwem bazowym (stosuje się tu różnego rodzaju żywice syntetyczne lub specjalne kleje), które służy do przyklejenia ziarna ściernego. Saint-Gobain HPM stosuje w swoich produktach kilka rodzajów ziaren ściernych, m.in. elektrokorund, węglik krzemu, szmergiel, krzemień, ziarna ceramiczne, które nanoszone są na podkład metodą elektrostatyczną. Pozwala ona nie tylko efektywnie zamocować ziarno ścierne na podkładzie, ale także ustawić je tak, żeby ostre ostrza ziaren były skierowane do góry względem podkładu. Dzięki temu uzyskuje się dużą ostrość i agresywność narzędzi ściernych. Innymi wykorzystywanymi metodami nakładania ziaren są metoda natryskowa i grawitacyjna.

Następnie podkład jest poddawany wstępnemu suszeniu w specjalnych komorach grzewczych. Na kolejnym stanowisku technologicznym nasyp ścierny naniesiony na podkład pokrywany jest tzw. spoiwem wierzchnim (specjalnymi klejami). Zadaniem spoiwa wierzchniego jest związanie ziarna w prawidłowej pozycji (ostrzami do góry) na podłożu i ostateczne jego przytwierdzenie do materiału podkładowego. Od prawidłowego przebiegu tego procesu w dużym stopniu zależy jakość narzędzi ściernych. Przedostatnim procesem, któremu poddawany jest tak spreparowany materiał ścierny, jest tzw. suszenie główne. Materiał ścierny wygrzewa się ok. 120 min w temperaturze do ok. 140°C, co pozwala mu osiągnąć odpowiednią twardość (dokładne parametry temperatury i czasu zależą od rodzaju materiału ściernego). Proces przeprowadzany jest w specjalnej komorze. Po ostatecznym wysuszeniu gotowy bazowy materiał ścierny zwijany jest w jumbo role, a następnie uszlachetniany (fleksowany). Polega to na wielokrotnym rolowaniu pasów materiału ściernego, co zapewnia im odpowiednią elastyczność.


Konfekcjonowanie

Drugi etap procesu produkcji materiałów ściernych nasypowych (konfekcjonowanie) rozpoczyna się od umieszczenia jumbo roli na rozwijarkach podających bazowy materiał na poszczególne linie produkcyjne. Przykładowo na automatycznych wycinarkach matrycowych wykrawa się w nim gotowe krążki i arkusze ścierne. Tak wytworzone narzędzia od razu są pakowane. W przypadku produkcji pasów bezkońcowych i rolek bazowy materiał ścierny po rozwinięciu rozcinany jest wzdłużnie diamentowymi ostrzami na pasy o mniejszej szerokości (w zależności od wymiarów produkowanych pasów), a następnie zwijany w mniejsze role i rolki. Pasy bezkońcowe produkuje się natomiast na maszynach, które tną materiał bazowy na ściśle zwymiarowane czworoboki (romby), szlifują ich krawędzie oraz sklejają. Do cięcia i szlifowania używa się odpowiednich narzędzi diamentowych. Operację szlifowania przeprowadza się po to, aby skośnie ułożone miejsca sklejenia krawędzi pasa miały taką samą grubość jak pas, a nie podwójną. Tak wytworzone pasy bezkońcowe zapewnią prawidłowy przebieg procesu szlifowania. Po sklejeniu i wysuszeniu połączeń pasy, podobnie jak arkusze czy krążki, są pakowane. Dużą część tego typu narzędzi

produkuje się na indywidualne zamówienia ich użytkowników – firm, które dokładnie określają ich wymiary oraz parametry. Gotowe i zapakowane narzędzia ścierne są wysyłane do odbiorców z całego świata.

Zakład Saint-Gobain HPM w Kole zajmujący się konfekcjonowaniem materiałów ściernych zatrudnia 100 osób produkuje rocznie narzędzia ścierne o powierzchni 3.000.000 m kw. Wiele operacji związanych z produkcją materiałów ściernych, np. wymiarowe wycinanie pasów bezkońcowych, najlepiej wykonują ludzie wyposażeni w odpowiednie narzędzia, gdyż procesy te stosunkowo trudno zautomatyzować. Jednakże tam, gdzie to było możliwe, Saint-Gobain HPM zastosowało nowoczesne technologie wspierające pracę ludzką. Bardzo dobrym tego przykładem są automatyczne wykrawarki krążków i arkuszy ściernych sterowane komputerowo.

Saint-Gobain HPM pod marką Norton konfekcjonuje szeroki asortyment narzędzi ściernych nasypowych. Przeznaczone są one do szlifowania drewna i metali, tworzyw sztucznych, różnego rodzaju powłok lakierniczych, itp. Wiele z wytwarzanych narzędzi ściernych stanowi innowacyjne rozwiązania, które dają doskonałe rezultaty jakościowe oraz znacznie ułatwiają prace szlifierskie. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, kluczowy jest odpowiedni dobór produktów, który w przypadku marki Norton ułatwia ich podział na klasy jakościowe: standardową, profesjonalną, premium i premium innowacja. Szukając odpowiedniego produktu, warto również skorzystać z prostej w obsłudze mobilnej aplikacji eNorton, którą można pobrać ze strony www.enortondoradza.pl.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments