Bezpieczna praca na wysokości Rozmowa z Gianlucą Marcattilii – prezesem zarządu Akala Faraone Sp. z o.o.

Redakcja: Jakie były początki firmy Akala Faraone?
Gianluca Marcattilii: W 1969 r. Sabatino Faraone założył firmę zajmującą się produkcją aluminiowych ram okiennych. Firma bardzo szybko się rozwijała. W ciągu zaledwie 5 lat niewielki zakład rzemieślniczy przekształcił się w przedsiębiorstwo produkujące na skalę przemysłową, z nową fabryką w industrialnym obszarze Tortoreto w regionie Abruzji we Włoszech. W 1979 r. fabryka rozszerzyła swoją działalność o produkcję drabin aluminiowych. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku rolnego. Na plantacjach oliwek, bardzo rozpowszechnionych w tym regionie kraju, często dochodziło do wypadków. Aby zminimalizować ich ryzyko, rolnicy potrzebowali dobrych, solidnych drabin. Dlatego Piero Faraone, brat

Sabatino, opracował projekt i rozpoczęła się produkcja. Najpierw wytwarzano je w zakładzie produkującym ramy okienne. Kilka lat później produkcję drabin wyodrębniono – stała się ona samodzielnym zakładem kierowanym przez Piero Faraone. Początkowo firma produkowała na rynek lokalny. Jednak aluminiowe drabiny spod znaku Faraone bardzo szybko zyskały uznanie odbiorców w całych Włoszech i zaczęły wypierać powszechnie dotychczas stosowane drabiny drewniane. W latach 90. ubiegłego wieku firma rozpoczęła również produkcję rusztowań, a następnie podnośników. Dzisiaj Faraone jest liderem we Włoszech w produkcji drabin, rusztowań i podnośników. Jest też jedyną firmą w Europie, a może nawet na świecie, która produkuje cały ten asortyment. Wszystkie inne firmy produkują albo drabiny i rusztowania, albo specjalizują się w wytwarzaniu podnośników. W 2009 r. Faraone zakupiło hiszpańską firmę Escaleras Escalibur – producenta drabin do użytku domowego. Dzisiaj Faraone Escalibur produkuje również profesjonalny sprzęt na rynek hiszpański. Włoska firma Faraone eksportuje wyroby na Bałkany, do Afryki Północnej, a także do Austrii i Francji.

Od kiedy produkty Faraone dostępne są w Polsce?
Od lat 90. ubiegłego wieku polska firma Akala kupowała we Włoszech drabiny i dystrybuowała je u siebie. W 1994 r. przedstawiciele Faraone podczas wizyty w Polsce poznali tutejszego dystrybutora i postanowili zacieśnić współpracę. Firmy połączyły się i powstała Akala Faraone. W 2000 r. włoska spółka odkupiła udziały od Polaków i wybudowała siedzibę oraz fabrykę w Lipinach, 40 km od Pyrzyc. Jednak ze względu na niewielkie możliwości rozwoju zakładu w tej lokalizacji zapadła decyzja o zakupie nowej działki i wybudowaniu siedziby na obszarze Goleniowskiej Strefy Ekonomicznej, co nastąpiło w 2007 roku.

W jaki sposób dystrybuowane są w Polsce produkty Akala Faraone?
W ciągu kilkunastu lat działalności firma systematycznie rozbudowywała swoją sieć sprzedaży. Na początku Akala miała cztery własne sklepy: w Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie i tam koncentrowała się sprzedaż. Kiedy w 2000 r. przyjechałem do Polski, aby pokierować tutejszym oddziałem, postanowiłem zmienić zasady i poszukać nowych dystrybutorów. Dzisiaj mamy wielu partnerów handlowych na terenie całego kraju. Ale ponieważ trzymamy się zasady, że nie sprzedajemy naszych produktów klientom finalnym, dlatego cały czas szukamy nowych dealerów. Jednak nie planujemy rozszerzać naszej dystrybucji o tzw. kanał marketowy. Nasze produkty dystrybuujemy jedynie w sklepach specjalistycznych, które zajmują się wyposażaniem magazynów, sprzedażą elektronarzędzi, sprzętu budowlanego oraz BHP.

A jak wygląda dytrybucja w innych krajach, np. we Włoszech, Francji czy Austrii?
Podobnie jak w Polsce, sprzedaż prowadzimy poprzez dystrybutorów. Jedynie we Włoszech nasze produkty są dostępne w sieciach. Ale tam jest trochę inna polityka, gdyż w marketach nie sprzedaje się tego, co tanie. Sieci marketowe we Włoszech, takie jak Obi czy Castorama, sprzedają w dużej mierze produkty profesjonalne. I tam również jesteśmy z naszą ofertą. Właściwie staramy się dostosowywać do potrzeb danego rynku.

Jak duży asortyment ma w swojej ofercie Akala Faraone?
Nasz katalog zawiera ok. 350 pozycji. Oferta drabin obejmuje bardzo dużą gamę wyposażenia do pracy na dużych wysokościach. Produkujemy drabiny standardowe zgodnie z normą EN131 oraz specjalne (ponad 200 różnych modeli). Każde stanowisko pracy potrzebuje bowiem specjalnego typu bezpiecznej i wygodnej drabiny. Przejezdne rusztowania aluminiowe Faraone spełniają wymagania najsurowszych istniejących norm bezpieczeństwa. Są w pełni zgodne

z EN1004, wygodne, bezpieczne i elastyczne, gotowe do przystosowania do wymogów użytkownika, posiadają wiele konfiguracji montażu. Podnośniki koszowe są wyjątkowo kompaktowe i lekkie, ponieważ wykonujemy je z aluminium. Bezpieczeństwo ich użytkowania zapewniają urządzenia zabezpieczające, spełniające normę EN280, takie jak czujniki poziomu czy elementy kontroli łańcucha.

Gdzie projektowane są produkty marki Faraone?
Zarówno fabryka we Włoszech, jak i zakład w Polsce mają swoje działy rozwoju produktów. Prowadzą one badania, projektują nowe urządzenia, ulepszają już produkowane, szukają rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo użytkowników. Wyniki tych prac są później wymieniane i konfrontowane. Niektóre produkty są testowane w naszych zakładach, inne kontroluje firma zewnętrzna. W tej chwili intensywnie współpracujemy również z Wydziałem Inżynierii Przemysłowej na Uniwersytecie w Perugii. Są tam przeprowadzane badania nowych produktów, których nie mamy możliwości zrobić u siebie. Tam testuje się je i przygotowywana jest ich dokumentacja. Jeśli dany produkt spełnia normy, to wprowadzamy go na rynek.

A jak wygląda kontrola jakości w trakcie procesu produkcji?
Od naszych dostawców wymagamy, żeby każda partia materiałów była certyfikowana i testowana. Każda z nich, zanim trafi na linię produkcyjną, jest też dodatkowo sprawdzana pod względem jakości. Proces produkcji także podlega systematycznej kontroli. Na każdym jej etapie przestrzegane są najwyższe normy jakościowe, zarówno pod względem materiałowym, jak i produkcyjnym. Finalnie wszystkie produkty są sprawdzane przed ich zapakowaniem.

Jak w Akala Faraone rozwiązane są kwestie obsługi klienta, logistyki i serwisu?
Zamówienia na produkty standardowe są realizowane na bieżąco, dostarczamy je za pośrednictwem firmy kurierskiej w ciągu 24-36 godzin. Maksymalny czas oczekiwania na duże lub specjalne zamówienia wynosi 7-8 dni. Naszym klientom zapewniamy opiekę przed- i posprzedażową. Ponieważ specjalizujemy się w produktach niestandardowych, dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta, bardzo ważna jest ścisła współpraca przy doborze odpowiednich produktów czy ich komponentów. Realizujemy również zamówienia specjalne, o indywidualnie określonej specyfikacji. Wszystkim klientom zapewniamy również serwis zakupionych u nas urządzeń.

Na jakie wsparcie marketingowe mogą liczyć partnerzy handlowi Akala Faraone?
Nasza firma różnorako wspiera swoich dystrybutorów. Bierzemy udział w organizowanych przez nich akcjach marketingowych i promocjach, imprezach typu dzień otwarty itp. Organizujemy prezentacje u klientów, a także szkolenia dotyczące produktów. Promujemy też nasze produkty na targach ogólnokrajowych i regionalnych. Dodatkowo dwa razy w roku organizujemy szkolenia z zakresu technik sprzedaży, marketingowych, uczymy naszych partnerów, jak rozmawiać z klientami. Pomagamy im też rozwijać kompetencje sprzedażowe. Organizujemy również wspólnie z naszymi dystrybutorami oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracowników Służb BHP seminaria poświęcone zagadnieniom zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości. Uczestnicy takich spotkań mają okazję wysłuchać wykładów dotyczących organizacji stanowisk pracy, zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz zasad doboru środków chroniących przed upadkiem z wysokości.

Jakie plany rozwoju ma Faraone?
Na pewno chcemy kontynuować naszą misję, czyli produkować bezpieczny sprzęt dla profesjonalistów, aby poprawiać ich komfort pracy. Rozwijamy rynki zachodnie, w tej chwili bardzo mocno skupiamy się na Skandynawii. Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej stawiamy na Polskę, gdyż jako jedyny kraj spośród państw, które zostały członkami Unii Europejskiej w 2004 r., przestrzega unijnych norm dotyczących bezpieczeństwa pracy na wysokości. Warto tu wspomnieć, że także w Czechach i na Słowacji zaczyna być widoczne zapotrzebowanie na certyfikowany sprzęt. Zatem, jak sądzę, i na tamtych rynkach zagoszczą wkrótce produkty

marki Faraone.

Dziękujemy za rozmowę.

Na zdjęciu: nasz rozmówca Gianluca Marcattilii – prezes zarządu Akala Faraone Sp. z o.o.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments