Bosch zwiększa udziały rynkowe w Polsce. Prawie 800 mln euro obrotów . w 2012 r.

Obrót Grupy Bosch w Polsce w 2012 roku wzrósł o prawie 9% do 793 mln euro, wliczając w to dostawy do spółek Boscha poza granicami kraju. Sprzedaż Grupy na polskim rynku obniżyła się jednak do 753 mln Euro, głównie z powodu osłabienia koniunktury gospodarczej.

 


 

Komentując wyniki Grupy Bosch w Polsce, Krystyna Boczkowska, prezes Rober Bosch Sp. zo.o., powiedziała: – Bosch utrzymuje silną pozycję na polskim rynku pomimo wyraźnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej w sektorze budowlanym i przemyśle w drugiej połowie

ubiegłego roku. Zamierzamy poszerzać nasze udziały rynkowe również w roku 2013, głównie poprzez lepszą penetrację rynku, szczególnie w sektorze produkcyjnym, a także przez poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji, kompleksową ofertę (cross selling) i zwiększenie efektywności. Planujemy wzbogacenie naszej oferty produktowej o usługi i wsparcie techniczne
.

W 2012 roku Grupa Bosch, wiodący dostawca technologii i usług, przeznaczyła w naszym kraju 20 mln euro na inwestycje w środki trwałe, przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne oraz na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych w Mirkowie. Zatrudnienie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie: 1 stycznia 2013 roku Grupa zatrudniała prawie 2000 osób.

Dwucyfrowy wzrost w dziale części samochodowych

Mimo pogorszenia koniunktury w drugiej połowie roku, działy handlowe Boscha umocniły swoją pozycję i wykazały w 2012 roku wzrost udziałów rynkowych w swoich branżach w Polsce. Spadek popytu na nowe samochody oraz naprawy samochodów używanych przyczyniły się do osiągnięcia dwucyfrowego wzrostu obrotów działu części samochodowych, który oferuje kompleksową gamę części zamiennych, uzupełnioną o urządzenia diagnostyczne oraz szkolenia techniczne dla warsztatów samochodowych. Dalsze rozszerzanie sieci 400 autoryzowanych warsztatów samochodowych Bosch Car Service jest ważnym elementem strategii dotarcia z produktami koncernu do jeszcze większej liczby użytkowników.

Dział systemów zabezpieczeń wzmacnia dystrybucję

Nowe projekty na dużą skalę, takie jak instalacja systemów zabezpieczeń w Galerii Europa Centralna w Gliwicach oraz wzmocnienie sieci dystrybucji przyczyniły się w 2012 roku do umocnienia pozycji działu dającej się na blisko 10-procentowy udział w rynku. W roku 2012 zwiększyła się znacznie oferta produktów z linii Advantage Line, czyli urządzeń dla instalacji małej i średniej wielkości, dodatkowo wspieranych dedykowaną infolinią techniczną.

 Automatyczna kosiarka Bosch

Powyżej średniej rynkowej rozwijała się w 2012 roku sprzedaż działu elektronarzędzi, do którego należy ok. 30% rynku elektronarzędzi w Polsce. Dział co roku wprowadza do swojej oferty ponad 100 nowości produktowych. Należy do nich automatyczna kosiarka akumulatorowa Indego wyposażona w inteligentną technologię „Logicut”, dzięki której kosiarka „uczy się” mapy ogrodu oraz oblicza najbardziej efektywny tor koszenia. Indego zużywa minimalną ilość prądu, jest cicha i nie generuje spalin.

Edukacja techniczna i kształcenie dualne

Grupa Bosch aktywnie wspiera w Polsce rozwój dualnego systemu nauczania, w którym techniczne praktyki zawodowe odgrywają kluczową rolę. W fabryce Robert Bosch w Mirkowie wdrożono w 2012 roku program szkolenia zawodowego we współpracy z Lotniczymi Zakładami Naukowymi (LZN) z Wrocławia. Co roku ponad 20 absolwentów programu będzie mogło uzyskać dyplom ukończenia szkoły akceptowany przez pracodawców zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Bosch w Polsce od trzech lat realizuje również program edukacyjny dla gimnazjalistów pod nazwą „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”. Celem programu jest popularyzacja wśród gimnazjalistów kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W ramach Akademii Wynalazców już ponad 3000 gimnazjalistów uczestniczyło w warsztatach technicznych prowadzonych przez studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. 

Konsolidacja biznesu w Polsce

W 2012 roku Grupa Bosch kontynuowała w Polsce proces konsolidacji, włączając do struktury Robert Bosch Sp. z o.o. spółki Holger Christiansen oraz Buderus Technika

Grzewcza. Fuzje te pozwoliły na uzyskanie synergii, a także dzięki redukcji kosztów – na zwiększenie konkurencyjności oferty produktowej. Spółka Buderus została włączona do struktur działu Bosch Termotechnika, przy zachowaniu dwóch odrębnych marek i kanałów dystrybucji: Buderus i Junkers. Konsolidacja Buderusa pozwoliła na stworzenie bardziej kompleksowej oferty urządzeń i systemów grzewczych oraz na rozbudowę oferty dedykowanej dużym inwestycjom LSS (Large Specified Systems).

W związku z reorganizacją przez Grupę Bosch części biznesu produkującego hamulce i sprzedażą działalności Foundation Brakes, fabryka układów hamulcowych w Mirkowie pod Wrocławiem produkuje obecnie następujące komponenty do układów hamulcowych: układy wspomagania siły hamowania (power booster), korektory siły hamowania (proportional valve) oraz pompy główne (master cylinder). Nowe zamówienia od producentów samochodów, takich jak: Nissan, BMW czy Renault, zapewnią dynamiczny wzrost produkcji w następnych latach.

Działalność i wyniki Grupy Bosch w latach 2012-13

W 2012 roku obroty Grupy Bosch na świecie wzrosły o 1,9%, osiągając wartość 52,5 mld euro. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 2,8 mld Euro. Zatrudnienie, którego wielkość dostosowano w ubiegłym roku do bieżących obrotów, nieznacznie wzrosło o 3400 pracowników i obecnie w spółkach Grupy na całym świecie pracuje 305.900 osób. W 2012 roku Grupa Bosch dokonała łącznie inwestycji o wartości około 8 mld euro, przeznaczając 4,8 mld Euro na badania i rozwój oraz 3,2 mld euro na inwestycje kapitałowe.

W br. przedsiębiorstwo technologiczno-usługowe oczekuje wzrostu obrotów na poziomie od 2 do 4%. Bosch będzie kontynuował rozpoczęte w 2012 roku działania mające na celu poprawę wyniku finansowego. Obejmują one m.in. obniżenie kosztów stałych, w tym nakładów kapitałowych oraz akwizycji. Przedsiębiorstwo będzie nadal konsekwentnie realizować główne założenia przyjętej strategii, wzmacniając swoją pozycję w obszarach rozwiązań dla ochrony środowiska, poprawy efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments