Wideotest wyrzynarki stołowej Proxxon DS 460

Firma Proxxon to producent mikrelektronarzędzi oraz niewielkich maszyn przeznaczonych do precyzyjnej obróbki niewielkich elementów. Do redakcyjnych warsztatów trafiła wyrzynarka stołowa do wycinania finezyjnych kształtów różnych materiałach (format filmu: mp4). 

 

Wyrzynarka stołowa Proxxon DS 460 przeznaczona jest do obróbki przeróżnych materiałów – drewna (maks. grubość 60 mm), metali nieżelaznych (aluminium, miedź itd., 10-15 mm), pleksiglasu, tworzyw wzmocnionych włóknem szklanym, pianki, gumy, skóry czy korka. Maszyna przeznaczona jest dla specjalistów zajmujących się precyzyjnym wycinaniem najbardziej skomplikowanych kształtów. Cięcie odbywa się za pomocą cieniutkiego brzeszczota włosowego zamocowanego w uchwycie. Brzeszczot porusza się w kierunku góra-dół, a jest wprawiany w ruch za pośrednictwem ramienia umieszczonego na sprężynie, napędzanego bezszczotkowym silnikiem elektrycznym o mocy 205 W. Posiada on dwie prędkości obrotowe, które zapewniają brzeszczotowi częstotliwość 900 lub 1400  skoków/min. Ramię o długości 460 mm jest ułożyskowane, przez co zapewnia stabilność ruchów i tym samym dokładność pracy. Wymiana brzeszczotu odbywa się beznarzędziowo za pomocą opatentowanych przez firmę Proxxon uchwytów. Regulacji napięcia osprzętu dokonuje się pokrętłem.

Obrabiany materiał układa się na stole roboczym o wymiarach 450 x 250 mm wykonanym z ciśnieniowego odlewu aluminium. Odległość między brzeszczotem a końcem stołu pozwala ciąć elementy o maksymalnej długości 400 mm. Blat roboczy można pochylać o 50° i wykonywać cięcia skośne. Mechanizm kątowy pięć zdefiniowanych położeń głównych (0, 10, 20, 30 i 45°), a dokładnej regulacji między tymi wartościami dokonuje się za pomocą pokrętła i podziałki. Blat stołu można również przesunąć w tył o 80 mm do szybkiej i wygodnej wymiany brzeszczotu.

Wyrzynarka stołowa Proxxon DS 460 posiada podwójny system nadmuchowo-ssący. Na ramieniu napędzającym osprzęt można zamocować specjalną rurkę, przez którą wydobywa się powietrze i zdmuchuje z blatu powstający podczas cięcia pył. Z kolei umieszczony pod blatem układ odciągania nieczystości dba o resztę kurzu. Do wyrzynarki można podłączyć zewnętrzny układ odsysania nieczystości. Oba te układy mają za zadanie polepszać widoczność obrabianego elementu oraz pomagać w zachowaniu porządku w miejscu pracy.

Choć wyrzynarka stołowa Proxxon DS 460 nie jest zbyt mała, to jednak waży tylko 20 kg. Tak niewielką masę osiągnięto, stosując nowoczesne materiały. Np. ramię napędzające brzeszczot wykonano ze stopu magnezowego, przez co jest ono o 40% lżejsze od podobnych konstrukcji z aluminium. Cała obudowa wyrzynarki to stal węglowa – lekka i bardzo odporna na uszkodzenia. Na niską masę całkowitą ma wpływ także niewielki silnik. Jednostka napędowa to bardzo nowoczesne rozwiązanie. Pozbawiono ją szczotek węglowych i komutatorów, przez co jest ona bezobsługowa i praktycznie bezawaryjne. A przy tym lekka i cicha, co jest ważne w czasie transportu i całodziennej pracy w warsztacie.

W testach praktycznych wycinaliśmy karkołomne kształty w 10-milimetrowej sklejce. Nie wydaje się, żeby jakiekolwiek inne narzędzie ręczne podołało podobnym zadaniom, jakie zrealizowaliśmy w naszym warsztacie. Dzięki bardzo cienkiemu brzeszczotowi można wycinać krzywizny o wręcz minimalnych średnicach. Urządzenie jest przy tym banalnie proste w obsłudze. Wydaje się, że będzie idealną propozycją szczególnie dla wytwórców drewnianych zabawek (np. puzzli), dekoratorów, którzy wytwarzają ozdoby meblarskie i innych zawodów rzemieślniczych i przemysłowych, którzy wymagają od wyrzynarki ponadprzeciętnych możliwości cięcia krzywoliniowego.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wyrzynarki stołowej Proxxon DS 460 

Moc silnika

205 W

Częstotliwość posuwów I/II bieg

900/1400 skoków/min

Maks. długość ciętego materiału

400 mm

Maks. grubość ciętego materiału

drewno cięcie prostopadłe – 65 mm, drewno cięcie pod kątem 45 stopni – 32 mm, pozostałe materiały o grubości do 15 mm zależnie od ich twardości

Waga

20 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar