Wideotest wierteł do metalu Abraboro (cz.I) Wiertła kręte HSS-R

Lange Łukaszuk wprowadziło do oferty wiertła kręte do metalu marki Abraboro. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej trzem wykonaniom tych narzędzi: HHS-R, HSS-G z uchwytem 1/4” i HSS-G (DIN 340) (format filmu: mp4).

 

Klasyczne wiertła kręte HSS-R

Zostały wykonane z stali szybkotnącej (HSS) zgodnie z normą DIN 338 w specjalnym procesie precyzjnego kucia na gorąco. Mają kąt wierzchołkowy wynoszący 118º i ścin niemodyfikowany geometrycznie, uchwyt walcowy oraz są czernione. Są to więc narzędzia uniwersalne, tzn. można nimi wiercić przy użyciu elektrycznych lub pneumatycznych wiertarek ręcznych oraz stacjonarnych zarówno w blachach, jak i grubych elementach stalowych, żeliwnych oraz wykonanych z odlewów, metali nieżelaznych itp. Wiertła te mogą być także stosowane do wiercenia w tworzywach sztucznych. Narzędzia wykonano z toleracją h8. Producent podaje, że maksymalny nacisk podczas wiercenia nie może być większy niż 900 N/mm2. Wiertła Abraboro HSS-R są dostępne w wykonaniach o średnicach od 0,3 do 20 mm. Można je nabyć pojedynczo albo w zestawach.

W redakcyjnym teście wypróbowaliśmy wierła HSS-R Abraboro o średnicach 5 i 8 mm, wykorzystując do tego wiertarko-wkrętarkę sieciową Kress 650 BS QuiXS (moc – 650 W, obroty – 3200/min) i stojak wiertarski Wolfcraft 5027000. W celu uzyskania powtarzalnych wyników, nacisk wywieraliśmy za pomocą specjalnie podwieszanych ciężarów 3- lub 5,5-kilogramowego. Najpierw wierciliśmy w twardej blasze stalowej o grubości 4 mm z naciskiem 5,5 kg, aplikując chłodzenie olejem podawanym ręcznie ze spraya. W przypadku wiertła 8 mm uzyskaliśmy czas 8 s, a wypadku wiertła 5 mm – 5 s. Drugą próbę wykonaliśmy w aluminium, przewiercając jedną ściankę (o grubości 3,8 mm) panela okiennego. Do tego zastosowaliśmy nacisk 3 kg. Uzyskane czasy były następujące: ok. 5 s (wiertło 5 mm) i ok. 7 s (8 mm). Próby pokazały, że testowane wiertła Abraboro zapeewniają nam przyzwoitą wydajność pracy jak na tego typu narzędzia z niezmodyfikowanym ścinem, które wymagają dość dużego nacisku.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar