Wideotest szlifierki mimośrodowej Milwaukee ROS 125 E

Mała i poręczna szlifierka mimośrodowa to jedno z podstawowych narzędzi każdego stolarza. Można nią szlifować praktycznie każdą płaską powierzchnię drewnianą – zarówno zgrubnie, jak i precyzyjnie z dbałością o uzyskanie efektu o jak najwyższej jakości obróbki.

 

Na początek krótki wstęp teoretyczny o nowej maszynie Milwaukee. Szlifierkę mimośrodową ROS 125 E wyposażono w niewielki silnik o mocy 300 W. Przyglądając się dostępnym na rynku urządzeniom z tej grupy, można śmiało stwierdzić, że jest to model z grupy małych narzędzi. Maksymalne obroty na biegu jałowym 12.000 min-1 oraz częstotliwość oscylacji tarczy szlifierskiej 24.000 min-1 (mimośrodowość 2,4 mm) jednoznacznie wskazują, że jest to sprzęt do szlifowania wykańczającego elementów drewnianych. Milwaukee stawia w tym urządzeniu na jakość pracy, przedkładając je nad dużą wydajność, konieczną przy obróbce zgrubnej. Opisując jednostkę napędową warto wspomnieć o zastosowanym w nim układzie miękkiego startu. To rzadkość w szlifierkach mimośrodowych. Łagodny rozruch chroni podzespoły elektryczne silnika przed zużywaniem się w wyniku nagłego zwiększania napięcia w momencie uruchamiania. Ale to nie wszystko. O przeznaczeniu Milwaukee, czyli szlifowaniu precyzyjnym-wykończeniowym, świadczy także zastosowane pokrętło regulacji szybkości pracy. Parametry pracy silnika można zmniejszyć, tak by w pełni kontrolować wydajność szlifowania i np. nie doprowadzić do przetarcia obrabianego materiału.

Szlifierka mimośrodowa Milwaukee ROS 125 E posiada „klasyczną” okrągłą stopę szlifierską, która przystosowana jest do obsługi krążków ściernych o średnicy 125 mm. Papier ścierny przyczepia się do niej na rzep – jest to bardzo wygodny system wymiany osprzętu, ale ma pewną wadę – po dłuższej eksploatacji haczyki powierzchni chwytnej prostują się i nie zapewniają solidnego chwytu ściernicy. Stopa musi więc być co jakiś czas wymieniana.

W nowej szlifierce Milwaukee, podobnie jak we wszystkich tego typu elektronarzędziach, występują otwory, przez które odsysane są nieczystości powstające w trakcie pracy. Trafiają one do zamocowanego do przyłącza worka lub są odciągane za pomocą odkurzacza przemysłowego. Worek stosowany w prezentowanym narzędziu ma bardzo wygodny system mocowania do króćca, który gwarantuje dużą szczelność i skutecznie zabezpiecza pojemnik przed zsuwaniem się w trakcie szlifowania.

Żeby obsługa szlifierki mimośrodowej była wygodna i bezpieczna, jej uchwyty powinny być dobrze wyprofilowane, a powierzchnie pokryte materiałem antypoślizgowym. Tak też jest w przypadku Milwaukee. Maszynę można obsługiwać jednorącznie, przycisk uruchamiania znajduje sie z boku, pod palcem wskazującym, więc urządzenie włącza się i wyłącza bez odrywania dłoni od urządzenia. Pokrętło regulacji prędkości obrotowej jest także w zasięgu palców.

T prędkości obrotowej sprawiają, że nową szlifierkę Milwaukee ROS

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej Milwaukee ROS 125 E

Pobór mocy

300 W

Prędkość obrotowa

7000-12.000 min-1

Częstotliwość oscylacji

14.000-24.000 min-1

Mimośrodowość

2,4 mm

Średnica stopy

125 mm

Waga

1,7 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar