Wideotest piły szablastej Milwaukee SSPE 1500 X

Dobrą piłą szablastą zrealizujemy mnóstwo prac, do których potrzebowalibyśmy kilku narzędzi ręcznych lub elektronarzędzi. Przetniemy nią drewno, stal czy tworzywa sztuczne. Jedna maszyna potrafi zastąpić szlifierkę kątową, pilarkę tarczową do drewna, sekatory do gałęzi, stacjonarna piłę do drewna, a nawet obcinak do rur PCV (format filmu: mp4).

 

Model Milwaukee SSPE 1500 X to model, który posiada praktycznie wszystkie cechy potrzebne i wykorzystywane na każdej inwestycji budowlanej i ratownictwie. Chociażby potężny silnik o mocy 1500 W. Współpracując z solidną przekładnią, zamienia on ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny o częstotliwości do 2800 min-1. Przy skoku brzeszczotu 32 mm otrzymujemy maszynę wszechstronną i wydajną o dużym zapasie mocy.

W cięciach z dużą wydajnością na pewno będzie pomocna elektronika zastosowana w układzie sterowania pracą silnika. Producent wprowadził bowiem nie tylko płynne sterowanie obrotami za pomocą włącznika spustowego, ale także 5-stopniowe pokrętło do wstępnej regulacji maksymalnej częstotliwości posuwów. Ten drugi system umożliwia pracę ze stabilnie ustawioną prędkością obrotową jednostki napędowej.

Prezentowana piła Milwaukee SSPE 1500 X jest bardzo nowoczesną konstrukcją. Świadczy o tym chociażby zastosowanie w przekładni mechanizmu oscylacji brzeszczotu. Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego w wyrzynarkach. Powoduje ono, że przy brzeszczot może poruszać się nie tylko po linii prostej, ale również po łuku. Mechanizm podcinania przyspiesza cięcię drewna i materiałów drewnopochodnych. Do mechanizmu przekładni wprowadzono także specjalne sprzęgło bezpieczeństwa – system zabezpieczający przed uszkodzeniem maszyny w momencie zaklinowania się osprzętu.

Piła szablasta Milwaukee SSPE 1500 X jest bardzo dobrze przemyślana konstrukcyjnie pod względem komfortu obsługi. System wymiany narzędzi roboczych to tzw. Fixtec. Obsługuje się go beznarzędziowo, a brzeszczot mocuje się w gnieździe po przekręceniu specjalnego pierścienia blokującego. W przedniej części urządzenia znajdziemy także zderzak oporowy. Można go wsuwać i wysuwać, regulując w ten sposób zagłębienie brzeszczotu. W ten sposób stabilnie dociskamy piłę do ciętego elementu.

Cięcie piłą jest bardzo komfortowe. Dba o to chociażby system antywibracyjny AVS. To zestaw przeciwwag, które minimalizują drgania powstające w wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego wrzeciona. Do elementu tego systemu można zaliczyć również miękkie okładziny softgrip na rękojeści głównej i w przedniej części obudowy przekładni, które pochłaniają dużą część wibracji. Na komfort pracy ma duży wpływ świetne wyprofilowanie rękojeści głównej w kształcie litery „D”.

 

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne piły szablastej Milwaukee SSPE 1500 X

Moc

1500 W

Liczba suwów

0-2800 min-1

Skok brzeszczotu

32 mm

Waga

4,4 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments