Wkrętarka Bosch GSR 18 V-EC TE z podajnikiem MA55 do płyt kartonowo-gipsowych

Praca z płytami kartonowo-gipsowymi (k-g) jest bardzo specyficzna i wymaga stosowania odpowiednich elektronarzędzi. Jest to szczególnie ważne podczas montażu. Ponieważ płyty mocuje się do profili tysiącami wkrętów, stosowana do tego celu wkrętarka musi być szybka, dokładna i lekka. Bosch proponuje instalatorom płyt k-g maszynę akumulatorową z automatycznym podajnikiem.

 

 

Te wszystkie cechy konstrukcyjne, które musi mieć idealna wkrętarka do płyt k-g, osiągnięto w nowym modelu Bosch GSR 18 V-EC TE dzięki dwóm najważniejszym rozwiązaniom technologicznym – nowoczesnemu silnikowi bezszczotkowemu i małemu, ale bardzo wydajnemu i trwałemu akumulatorowi

litowo-jonowemu. Oba te elementy sprawiły, że maszyna jest mała, lekka, a przy tym silna i wydajna. Czego chcieć więcej?
Silnik bezszczotkowy zastosowany we wkrętarce Bosch GSR 18 V-EC TE jest dużo mniejszy od konstrukcji komutatorowej, a przy tym także znacznie efektywniejszy. W konstrukcji silnika bezszczotkowego Bosch EC usunięto dwa najszybciej zużywające się podzespoły – szczotki i komutator. W ich miejsce wprowadzono moduły elektroniczne, które odpowiadają za sterowanie parametrami pracy silnika (np. prędkością obrotową). Silnik brushless wykazuje się sprawnością 80-90%. Nie występują już w nim iskrzenia na styku szczotek i komutatora, a zatem wyeliminowano w nim duże straty energii. Dzięki temu narzędzie z silnikiem bezszczotkowym pracuje dużo dłużej na jednym ładowaniu baterii niż model ze szczotkowym motorem. Dodatkowo jednostka napędowa bez szczotek jest praktycznie bezobsługowa i bardzo trwała. A na koniec ważny argument: jednostka napędowa Bosch EC jest bardzo mała i waży zaledwie 280 g, co znacząco obniża masę wkrętarki (z akumulatorem 18 V/4 Ah to zaledwie 1,6 kg).

 

 

Silnik przez przekładnię zapewnia wkrętarce prędkość obrotową do 4200 min-1. Wartość ta jest płynnie zmieniana za pomocą włącznika spustowego. W układzie napędowym zastosowano najlepsze dla tego typu maszyn sprzęgło kłowe – wrzeciono zaczyna się obracać w momencie dociśnięcia wkrętu do obrabianej powierzchni. W uchwycie narzędziowym zintegrowano mechanizm regulacji głębokości osadzania wkrętów.
Jeśli wykonujemy dużą liczba seryjnych wkręceń, warto skorzystać z opcjonalnego podajnika wkrętów MA 55. Nakłada się go bezpośrednio na wrzeciono wkrętarki (bez użycia dodatkowych narzędzi) i instaluje w nim taśmy z wkrętami. Podajnik jest przystosowany do obsługi wkrętów o różnych rozmiarach (3,5-3,9 x 25-35), ma także wygodny mechanizm regulacji głębokości osadzania wkrętów. Jego dużą zaletą jest niewielka masa (360 g).

 

 

Sceptyków narzędzi akumulatorowych przekona do najnowszej wkrętarki Bosch GSR 18 V-EC TE z podajnikiem MA55 informacja, że na w pełni naładowanym akumulatorze 18 V/4 Ah osadzimy nią nawet 3400 typowych wkrętów! Ten rewelacyjny wynik to oczywiście zasługa wydajnego silnika, ale także nowoczesnego akumulatora litowo-jonowego. We wkrętarce można stosować akumulatory 18-woltowe o pojemności 2 lub 4 Ah. Są to baterie Bosch Premium z systemem inteligentnego zarządzania energią, które charakteryzują się 4 razy dłuższą żywotnością od standardowych rozwiązań. Odpowiada za to głównie system ECP (Electronic Cell Protection), który chroni ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem. Z nowymi akumulatorami współpracują wydajne ładowarki, którym wystarcza 45 min, by naładować całkowicie baterię, a tylko 50% tego czasu zajmuje napełnienie akumulatora w 75%. Warto podkreślić, że baterie Li-Ion pozbawione są efektu pamięci i mogą być doładowywane w dowolnym momencie bez ryzyka zmniejszenia zdolności akumulacyjnych ogniw.

 

 

Na koniec kilka słów o ergonomii. Że maszyna jest lekka i mała (długość głowicy 207 mm), wspominaliśmy już na początku. Ale to nie wszystko. Za wygodę obsługi odpowiada smukła i świetnie wyprofilowana rękojeść główna pokryta antypoślizgowym materiałem soft-grip. Duży spust włącznika można obsługiwać w rękawicach. Przełącznik zmiany kierunku obrotów przeniesiono na bok

obudowy, tak by obsługiwać go bez odrywania dłoni od maszyny i przerywania pracy. W górnej części gniazda na akumulator znajdziemy z kolei diodę oświetlającą miejsce wkręcania. Całość tego świetnego obrazu dopełnia hak, na którym możemy powiesić nieużywaną maszynę (np. na pasku przy spodniach).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments