Wiercenie w drewnie (część XI) Wiertła drążone

W jedenastej części naszego opracowania dotyczącego wiercenia w drewnie omawiamy wiertła drążone do czopów.

 

 

Głównym zdaniem wierteł drążonych jest wycinanie czopów w drewnie twardym lub miękkim. Narzędzia te składają się z części roboczej, czyli głowicy wiertarskiej, korpusu przypominającego swoim kształtem ramkę i chwytu cylindrycznego. Głowica ma kształt wąskiej, otwartej z obu stron idealnie okrągłej rurki i z tego powodu przypomina korony wiertarskie. Ten rurowaty kształt jedynie łączy ją z tymi narzędziami, a poza tym wszystko dzieli. Głowica ma trzy rodzaje ostrzy: (1) wewnętrzne (wycinające czop), (2) środkowe (wybierające

loading="lazy" style="float: right;" src="https://portalnarzedzi.pl/img/uploads/Bosch_wiertlo_drazone_02.JPG" alt="" width="300" height="450" />rzaz) i (3) boczne (spiralne, wycinające boki otworu). Liczba ostrzy zależy od średnicy wiertła i jest wprost proporcjonalna do wielkości tego parametru. Głowica umocowana jest w mocnym korpusie o kształcie przypominającym ramkę. Ramkowaty kształt wynika z tego, że korpus musi pomieścić czop wycinany przez głowicę. Im dłuższy korpus, tym dłuższy czop możemy wycinać danem wiertłem drążonym. Zewnętrzne boki korpusu są zaokrąglone, gdyż ich rozstaw ma dokładnie wielkość średnicy głowicy. Dlatego zaokrąglenie to określone jest przez wielkość promienia głowicy. Do korpusu zamocowany jest chwyt cylindryczny, który umożliwia montaż wiertła drążonego w wiertarkach.

Wiertła takie produkuje się ze stali HCS. Wymagają one bardzo precyzyjnego wykonania i bardzo dobrego oszlifowania, gdyż tylko wtedy zapewnią nam dokładne wycinanie czopów. Przykładem wysokiej jakości wierteł drążonych są wiertła oferowane przez firmę Bosch. Dostępne są one w średnicach 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 mm z chwytem 13 mm pasującym do większości wiertarek.

Ponieważ wiertła drążone nie mają prowadzenia, czyli wiertła pilotującego, wierci się nimi wiertarką ręczną z użyciem stojaka wiertarskiego lub wiertarką stacjonarną. Używane są przeważnie w parze z sednikiem mającym średnicę wycinanego przez nie czopa. Umożliwia to dokładne i szybkie czopowanie elementów drewnianych.