Test dysków fibrowych 3M 982C Cubitron II

Technologia ziaren ściernych Cubitron, którą opracowanli specjaliści z 3M, jest już znana na rynku. Obecnie amerykańska firma wprowadza jej nową wersję zwaną Cubitron II.

 

Dyski 982C Cubitron II wykonane są na podkładzie z fibry i mają otwartą strukturę, która sprzyja intensywnemu chłodzeniu strefy obróbki. Dostępne są w wersjach o średnicach 115, 127 i 178 mm i ziarnistościach +36, +60 i +80. Z wielkości średnic dysków można wywnioskować, że narzędzia te przeznaczone są do stosowania w szlifierkach kątowych na tarcze 115, 125 i 180 mm. Montuje się je w maszynach na specjalnych podkładkach gumowych za

pomocą blokującej nakrętki M14.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy dysk o średnicy 127 mm i ziarnistości +36. Szlifowaliśmy nim stal węglową: płaskownik (waga przed szlifowaniem – 3022 g) i pręt o średnicy 3 cm (waga przed szlifowaniem – 1231 g), używając do tego szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Nadmieniamy, że urządzenie jest wyposażone w elektronikę stabilizującą obroty pod zmiennym obciążeniem. Zapewnia to bardzo równomierne szlifowanie, jak pokazały nasze testy. Podczas przeprowadzonych prób wywieraliśmy maksymalny docisk szlifierką na obrabiany materiał na granicy zadziałania elektroniki antyprzeciążeniowej, która wyłącza maszynę, i w każdym pojedynczym teście używaliśmy nowych dysków 982C Cubitron II. Uzyskane wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, podczas minuty obróbki wymienionych wyżej materiałów zeszlifowaliśmy ich 91 g, co oznacza od 4- do 6-krotnie wyższą wydajność w porównaniu do korundowych, żywicznych tarcz ściernych o średnicy 125 mm. Dane porównawcze czerpiemy z naszych doświadczeń i testów – zgodnie z nimi żywiczna tarcza korundowa do szlifowania usunie w ciągu 1 min średnio 13-22 g takiej stali. Można więc powiedzieć, że pod względem wydajności dysk 982C Cubitron II oferuje zupełnie nową jakość i ustanawia nowe standardy efektywności pracy.

 

Jeśli chodzi o nasze wrażenia z testów, to od razu rzucił się nam w oczy duży snop iskier. Zwróciliśmy też uwagę na to, że pojednycze iskry były dość sporych rozmiarów. Mieliśmy więc do czynienia ze szlifowaniem intensywnym i dość gorącym. Ale na tym nie koniec naszej relacji, bowiem każdy, kto używa tarcz korundowych, wie, że pozostałością po ich pracy jest nie tylko charakterystyczny zapach, ale także dość drobny pył, który unosi się w warsztacie czy miejscu pracy. W przypadku testowanego dysku 3M uzyskaliśmy zamiast takiego pyłu drobne wiórki stalowe o znacznie większych rozmiarach. Wielkością przypominały one wióry powstające podczas obróbki stali frezami szybkoobrotowymi o małych średnicach. Można więc zasadnie wyjaśnić tak dużą efektywność szlifowania tym, że dysk fibrowy 982C Cubitron II skrawa o wiele większym wiórem niż tarcze korundowe czy ściernice z ziarnem ceramicznym.

Po każdej próbie szlifowania były dokonywane oględziny testowanego dysku. Nie zauważyliśmy powstawania zjawiska zapychania się ściernicy, zaś stopień jej zużycia był, naszym zdaniem, minimalny. 3M podaje, że jej żywotność wynosi ponad 1,6 kg usuniętych spawów.

Reasumując, dyskiem fibrowym 982C Cubitron II amerykańska firma 3M rewolucjonizuje szlifowanie zgrubne stali. 982C Cubitron II ma nie tylko znacznie większą efektywność szlifowania od standardowych narzędzi, ale także odznacza się wysoką trwałością. O 35-50% przewyższa ona ściernice o podłożu fibrowym z ziarnemceramicznym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
robert
robert
4 lat temu

Witam wszystkich czytelników jakimi obrotami najlepiej szlifować ?

pins
Admin
Reply to  robert
4 lat temu

Prosimy o sprecyzowanie pytania, bo to zależy od materiału obrabianego, rodzaju szlifowania (zgrubne, wykańczające), używanej ściernicy. W przypadku zgrubnego szlifowania stali konstrukcyjnej Cubitronem należy używać maksymalnych obrotów szlifierki. Pozdr. portalnarzedzi.pl