Piła ukośnica Bosch GCM 12 JL Professional

Do oferty firmy Bosch weszła niedawno nowa piła ukośnica Bosch GCM 12 JL Professional z bardzo ciekawym systemem regulacji zakresu maksymalnej głębokości i szerokości cięcia.

 

Oczywiście, nie chodzi tutaj o żaden skomplikowany system mechanicznej zmiany parametrów pracy narzędzia. Konstruktorzy zastosowali bardzo ciekawy trik w konstrukcji podstawy roboczej. Jak w każdej kapownicy, tak i w prezentowanym Boschu są tzw. listwy oporowe, które służą do odpowiedniego ułożenia ciętego materiału względem tarczy i jego unieruchamiania. Elementy te w dotychczasowych konstrukcjach ukośnic są prostymi i płaskimi odlewami aluminiowymi o odpowiednim kształcie pozbawionymi

jakichkolwiek części. Inżynierowie z Boscha nieco skomplikowali ich prostą kontrukcję, gdyż pewną część listwy uczynili ruchomą, a ściślej mówiąc – wysuwaną. Ze względu na funkcję można tę część uznać za wysuwany dystanser oporowy. Służy on do optymalnego ułożenia materiału względem tarczy i w ten sposób zwiększa zakres cięcia pilarki. Trzeba jednak pamiętać, że gdy korzystamy z dystanserów dla zwiększenia wysokości cięcia, tracimy na maksymalnej grubości ciętego elementu, i odwrotnie. Świetnie przedstawiają tę sytuację parametry techniczne – w pozycji 0° x 0° zastosowanie przekładki pionowej zwiększa dwukrotnie wysokość ciętego elementu, ale zmniejsza o tyle samo zakres jego szerokości. Opisane dystansery, zastosowane w GCM 12 JL Professional, to unikalne rozwiązanie wyróżniające Boscha spośród producentów ukośnic profesjonalnych.

 

Bosch GCM 12 JL Professional ma silnik o mocy 2000 W. Został on wyposażony w układ łagodnego rozruchu, który redukuje skokowy pobór prądu w sieci po włączeniu ukośnicy i w ten sposób nie dopuszcza do zadziałania bezpieczników. Rozwiązanie to wydłuża też żywotność jednostki napędowej, pozwalając narzędziu na stopniowe włączenie pełnych obrotów, bez przegrzewania uzwojeń wirnika i stojana. Brak gwałtownego uruchamiania pozytywnie wpływa na żywotność przekładni i innych części narzędzia.

Jednostka napędowa ma maksymalne obroty wynoszące 4300/min, co w połączeniu z tarczami o średnicy 305 mm gwarantuje precyzyjną obróbkę najbardziej wymagających materiałów i szybkie cięcie zgrubne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prezentowana piła jest tzw. modelem wgłębnym, czyli głowica z piłą tarczową porusza się tylko pionowo (brak prowadnic dla posuwu poziomego).

Bosch GCM 12 JL Professional, mimo swojej dość dużej wagi 20,2 kg, jest bardzo łatwy w transportowaniu. Do wygodnego przenoszenia służy bowiem umieszczony w tylnej części uchwyt. Dzięki niemu narzędzie nosimy jak walizkę.

W ukośnicy zastosowano kilka użytecznych rozwiązań zapewniających komfort pracy i dokładność cięć. Stół pozwala chociażby regulować zakres kątów cięcia w poziomie od -52° (lewo) do +52° (prawo). Użytkownik przy ustawianiu tego parametru może korzystać albo z zapadkowego ustawienia najczęściej używanych kątów (9 pozycji), albo za pomocą pokrętła blokującego ustawiać każdy dowolny kąt cięcia poziomego. Można również pochylać korpus maszyny i realizować cięcia skośne w zakresie od -47° (lewo) do +2° (prawo). Tutaj także zastosowano podwójny mechanizm regulacyjny – zdefiniowano 5 najczęściej używanych kątów skośnych i użyto mechanizmu blokującego w dowolnym miejscu skosu. W precyzyjnym ustawianiu kątów poziomych i skośnych pomagają czytelne podziałki.

Na koniec kilka zdań o obsłudze nowej piły ukośnicy Bosch GCM 12 JL Professional. Rękojeść główna ma kształt litery „D” i gwarantuje pewny chwyt oraz pozwala mocno dociskać piłę podczas cięcia najtwardszych elementów. W uchwycie umieszczono włącznik zasilania zintegrowany z dźwignią bezpieczeństwa. Trzeba ją odblokować, by rozpocząć cięcie. Ostrze piły obraca się pod przezroczystą osłoną z plastiku. W stanie spoczynku praktycznie cała tarcza jest schowana pod osłoną, więc nawet przypadkowe uruchomienie silnika nie spowoduje obrażeń ciała. Osłona odkrywa ostrze w momencie jego zagłębiania w cięty materiał. Przezroczysty materiał pozwala w pełni kontrolować pozycję tarczy. Dokładność cięcia podwyższa także laser, którego światło wizualizuje linię cięcia. Bardzo ważnym elementem konstrukcji jest system odsysania pyłu. Składa się

on z dużego plastikowego „łapacza” umieszczonego tuż przed ostrzem tarczy tnącej, i króćca przyłączeniowego do odkurzacza przemysłowego. Układ ten zapewnia czystość miejsca pracy i praktycznie bezpyłową obróbkę materiału.

Resumując, GCM 12 JL Professional nie tylko odnawia ofertę ukośnic Boscha, model ten bowiem wnosi ważną innowację do świata tych maszyn, a mianowicie system dystanserów, który znacznie zwiększa ich użyteczność.

 

Dane techniczne piły ukośnicy Bosch GCM 12 JL Professional

Moc

2000 W

Obroty

4300/min

Średnica piły/otworu mocującego

305/30 mm

Nastawianie cięcia kątowego

od -52° do +52°

Nastawianie cięcia skośnego

-47° do +2°

Głębokość x szerokość cięcia 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45° (kąt x skos, mm)

200 x 75 lub 100 x 150/38 x 200/75 x 141 lub 100 x 100/38 x 141

Waga

20,2 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments