O trzech udarach (część II) Udarowy mechanizm młoteczkowy
W elektronarzędziach stosowane są trzy typy mechanizmów udarowych. W poprzednim artykule omówiliśmy udar elektropneumatyczny. Teraz zajmiemy się mechanizmem młoteczkowym stosowanym w lekkich młotkowiertarkach.
Udarowy mechanizm młoteczkowy nie jest już produowany. Parę lat temu np. Bosch go stosował m.in. w młotkach akumulatorowych przeznaczonych dla majsterkowiczów z systemem mocowania wierteł SDS-plus. Ponieważ urządzenia wyposażone w tego typu mechanizm są jeszcze wykorzystywane w pracy, warto przypomnieć podstawowe informacje o jego konstrukcji. Udarowy mechanizm młoteczkowy pod względem konstrukcyjnym przypomina udar elektropneumatyczny omówiony w pierwszej części naszego opracowania („Gazeta Narzędziowa” 1/2012), gdyż składa się z następujących elementów: cylindra, bijaka, tłoczka-młoteczka,
W mechanizmie udaru młoteczkowego, podobnie jak w udarze elektropneumatycznym, energia uderzenia wytwarzana jest przez silnik elektryczny młotkowiertarki. Mechanizm ten współpracuje z uchwytem SDS-plus i był stosowany w niektórych lekkich młotkach udarowych SDS-plus klasy DIY, rzadziej w profesjonalnych maszynach. Umożliwia on wykonywanie otworów w betonie, cegle, murze wiertłami udarowymi z uchwytem SDS-plus. Jest stosunkowo tanim rozwiązaniem o znacznie mniejszej efektywności od mechanizmu udaru pneumatycznego. Warto tu wspomnieć, że istnieje odmiana młoteczkowego mechanizmu udarowego, w której nie ma elementu pośredniczącego, a mianowicie bijaka. W takim rozwiązaniu tłoczek-młoteczek bezpośrednio uderza w uchwyt wiertła.