Nowe szlifierki kątowe Bosch serii GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15

Rodzina szlifierek kątowych Bosch właśnie wzbogaciła się o grupę nowych modeli oznaczonych symbolami GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15. Obie serie różnią się od siebie znacznie zaawansowaniem technologicznym, a tym samym możliwościami cięcia i szlifowania.

Żeby nie pogubić się w całej gamie nowych szlifierek, trzeba najpierw usystematyzować wiedzę o symbolach użytych w nazwach każdego modelu i rozszyfrować ich znaczenie. Bosch GWS 9 i 11 to szlifierki o mocach odpowiednio 900 i 1100 W. Do tej grupy należą z kolei trzy modele: 9-115, 9-125 i 11-125. Dwie pierwsze obsługują tarcze o

średnicach 115 mm, a ostania osprzęt 125-milimetrowy. Mamy więc już rozszyfrowany pierwszy typoszereg nowych szlifierek. Przez analogię łatwo wywnioskować, że urządzenia z grupy GWS 12 i 15 to sprzęt z silnikami o mocach odpowiednio 1200 i 1500 W. Tutaj producent proponuje nam trochę więcej modeli: 12-125 CI, 12-125 CIE, 15-125 CI, 15-125 CIE, 15-125 CIT, 15-150 CI. Mamy więc tutaj szlifierki z tarczami 125 lub 150 mm. Dodatkowe oznaczenia literowe to informacja, że szlifierka ma w układzie napędowym zastosowaną elektronikę Constant Electronic (C), zabezpieczenie KickBack Stop w przypadku zaklinowania się tarczy (I), pokrętło wstępnej regulacji prędkości obrotowej (E) lub jest przeznaczona do cięższych zastosowań wymagających maksymalnego momentu obrotowego (T).

Wszystkie nowe szlifierki Bosch zostały mocno przeprojektowane pod względem układu napędowego. Konstruktorzy Boscha przede wszystkim zmodyfikowali nieco dotychczasowe silniki usprawniając uzwojenia i efektywność działania pól magnetycznych, przez co uzyskano dodatkowe 100 W mocy w porównaniu z poprzednimi modelami małych szlifierek kątowych. Usprawniono także system chłodzenia, który teraz efektywniej obniża temperaturę silnika i przekładni. W ten sposób maszyna może pracować dużo dłużej. I na koniec, inżynierowie zadbali o znaczne wydłużenie interwałów serwisowych. To zasługa zastosowania o 20% większych powierzchni styków szczotek z komutatorem silnika oraz skrócenia mechanizmu automatycznego odłączenia szczotek po ich zużyciu. Dzięki tym zabiegom szczotki modeli GWS 9 i 11 pracują 2,5 razy dłużej, a w szlifierkach GWS 12 i 15 do 1,7 razy dłużej w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami. W nowych szlifierkach przemodelowano też kształt kabla przyłączeniowego w miejscu jego styku z obudową elektronarzędzia. Stożkowatość kołnierza zapobiega przełamywaniu się przewodu w wyniku jego skręcania się.

Zanim przejdziemy do omówienia najciekawszych elementów konstrukcyjnych poszczególnych serii szlifierek, kilka słów o dwóch ciekawych zmianach, które poprawiły wygodę i bezpieczeństwo pracy. Pierwsza to powiększenie przycisku blokady wrzeciona. Prostokątny kształt w porównaniu z poprzednim okrągłym zapewnia większą powierzchnię nacisku i tym samym można go z łatwością obsługiwać w rękawicach, co w przypadku starego rozwiązania nie było takie oczywiste. Wysokie bezpieczeństwo pasywne pracy szlifierkami Bosch GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15 to zasługa głównie solidnej metalowej osłony tarczy szlifierskiej, której pozycję zmienia się beznarzędziowo. Zastosowane na kołnierzu „ząbki” zapobiegają obróceniu się osłony w momencie rozerwania tarczy, chroniąc w ten sposób operatora przed obrażeniami ciała. Warto też wspomnieć, że w modelach GWS 12 i 15 zastosowano antywibracyjną rękojeść pomocniczą – pokryta antypoślizgowym materiałem softgrip i zamocowana na elastycznym przegubie gumowym tłumi drgania i poprawia chwyt maszyny.

Na deser zostawiliśmy sobie najciekawsze informacje o nowych szlifierkach kątowych Bosch GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15. I o ile zbyt zaawansowanych rozwiązań nie spotkamy w serii GWS 9 i 11, bo są to podstawowe szlifierki do prostych prac związanych z obróbką metali czy materiałów budowlanych, o tyle w serii GWS 12 i 15 mamy bogactwo przeróżnych „patentów”technologicznych. Jest więc oczywiście wspomniana wcześniej elektronika w postaci systemu Constant Electronic. Jest to układ stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem – szlifierka cały czas pracuje z pełną wydajnością. W modelach oznaczonych literami CIE znajdziemy również wstępną regulację maksymalnej prędkości obrotowej za pomocą pokrętła. Szlifierki z tą funkcją są pożądane przez specjalistów

zajmujących się stalą nierdzewną lub kamieniem. Szlifowanie tych powierzchni wymaga mniejszej prędkości obrotowej. Z rozwiązań elektronicznych w szlifierkach GWS 12 i 15 nie mogło oczywiście zabraknąć płynnego rozruchu, który wydłuża żywotność podzespołów elektronarzędzia i nie obciąża sieci zasilającej. Ale to nie koniec ciekawostek. We wszystkich modelach GWS 12 i 15 zastosowano system Kick-back Stop. To rodzaj sprzęgła, które wyłącza maszynę w momencie zaklinowania się tarczy i tym samym zapobiega wyrwaniu narzędzia z dłoni użytkownika. Bosch wyposażył także swoje szlifierki w zabezpieczenie przed restartem – urządzenie nie uruchomi się samoczynnie, gdy powodem jego wyłączenia była przerwa w zasilaniu.

Reasumując, nowe szlifierki Bosch serii GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15 to urządzenia bardzo nowoczesne,wydajne i wyjątkowo trwałe. Znajdują się wśród nich modele wysoce zaawansowane techniczne, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników tego typu elektronarzędzi.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar