Nowe szlifierki kątowe Bosch serii GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15
Rodzina szlifierek kątowych Bosch właśnie wzbogaciła się o grupę nowych modeli oznaczonych symbolami GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15. Obie serie różnią się od siebie znacznie zaawansowaniem technologicznym, a tym samym możliwościami cięcia i szlifowania.
Żeby nie pogubić się w całej gamie nowych szlifierek, trzeba najpierw usystematyzować wiedzę o symbolach użytych w nazwach każdego modelu i rozszyfrować ich znaczenie. Bosch GWS 9 i 11 to szlifierki o mocach odpowiednio 900 i 1100 W. Do tej grupy należą z kolei trzy modele: 9-115, 9-125 i 11-125. Dwie pierwsze obsługują tarcze o
Wszystkie nowe szlifierki Bosch zostały mocno przeprojektowane pod względem układu napędowego. Konstruktorzy Boscha przede wszystkim zmodyfikowali nieco dotychczasowe silniki usprawniając uzwojenia i efektywność działania pól magnetycznych, przez co uzyskano dodatkowe 100 W mocy w porównaniu z poprzednimi modelami małych szlifierek kątowych. Usprawniono także system chłodzenia, który teraz efektywniej obniża temperaturę silnika i przekładni. W ten sposób maszyna może pracować dużo dłużej. I na koniec, inżynierowie zadbali o znaczne wydłużenie interwałów serwisowych. To zasługa zastosowania o 20% większych powierzchni styków szczotek z komutatorem silnika oraz skrócenia mechanizmu automatycznego odłączenia szczotek po ich zużyciu. Dzięki tym zabiegom szczotki modeli GWS 9 i 11 pracują 2,5 razy dłużej, a w szlifierkach GWS 12 i 15 do 1,7 razy dłużej w porównaniu z poprzednimi rozwiązaniami. W nowych szlifierkach przemodelowano też kształt kabla przyłączeniowego w miejscu jego styku z obudową elektronarzędzia. Stożkowatość kołnierza zapobiega przełamywaniu się przewodu w wyniku jego skręcania się.
Zanim przejdziemy do omówienia najciekawszych elementów konstrukcyjnych poszczególnych serii szlifierek, kilka słów o dwóch ciekawych zmianach, które poprawiły wygodę i bezpieczeństwo pracy. Pierwsza to powiększenie przycisku blokady wrzeciona. Prostokątny kształt w porównaniu z poprzednim okrągłym zapewnia większą powierzchnię nacisku i tym samym można go z łatwością obsługiwać w rękawicach, co w przypadku starego rozwiązania nie było takie oczywiste. Wysokie bezpieczeństwo pasywne pracy szlifierkami Bosch GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15 to zasługa głównie solidnej metalowej osłony tarczy szlifierskiej, której pozycję zmienia się beznarzędziowo. Zastosowane na kołnierzu „ząbki” zapobiegają obróceniu się osłony w momencie rozerwania tarczy, chroniąc w ten sposób operatora przed obrażeniami ciała. Warto też wspomnieć, że w modelach GWS 12 i 15 zastosowano antywibracyjną rękojeść pomocniczą – pokryta antypoślizgowym materiałem softgrip i zamocowana na elastycznym przegubie gumowym tłumi drgania i poprawia chwyt maszyny.
Na deser zostawiliśmy sobie najciekawsze informacje o nowych szlifierkach kątowych Bosch GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15. I o ile zbyt zaawansowanych rozwiązań nie spotkamy w serii GWS 9 i 11, bo są to podstawowe szlifierki do prostych prac związanych z obróbką metali czy materiałów budowlanych, o tyle w serii GWS 12 i 15 mamy bogactwo przeróżnych „patentów”technologicznych. Jest więc oczywiście wspomniana wcześniej elektronika w postaci systemu Constant Electronic. Jest to układ stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem – szlifierka cały czas pracuje z pełną wydajnością. W modelach oznaczonych literami CIE znajdziemy również wstępną regulację maksymalnej prędkości obrotowej za pomocą pokrętła. Szlifierki z tą funkcją są pożądane przez specjalistów
Reasumując, nowe szlifierki Bosch serii GWS 9 i 11 oraz GWS 12 i 15 to urządzenia bardzo nowoczesne,wydajne i wyjątkowo trwałe. Znajdują się wśród nich modele wysoce zaawansowane techniczne, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników tego typu elektronarzędzi.