Leica DistoTM 810 touch – pierwszy dalmierz z dotykowym ekranem i pomiarem na zdjęciu

Po wprowadzonym niedawno do sprzedaży dalmierzu Leica Disto D510 chyba nikt nie spodziewał się, że szwajcarski producent możne nas czymś zaskoczyć. Ofensywa jednak trwa – na półki trafia właśnie rewolucyjny dalmierz laserowy, który daje użytkownikom całkowicie nowe możliwości łatwej obsługi, dokładnego pomiaru i bezbłędnej dokumentacji mierzonych obiektów.

 

 

Po prostu dotknij
Większość nowych funkcji w dalmierzu laserowym Leica Disto D810 touch to narzędzia pierwszy raz wprowadzone do tej grupy instrumentów pomiarowych i niestosowane dotąd przez żadnego innego producenta. Ten fakt uprawnia do stwierdzenia, że koncern z Heerbrugg

jest bezwzględnym liderem w konstruowaniu ręcznych dalmierzy laserowych i to on ustala dla wszystkich rynkowe standardy.
Leica Disto D810 touch jest więc pierwszym na świecie dalmierzem laserowym wyposażonym w dotykowy ekran. Instrument obsługuje się identycznie jak smartfon. Wybór funkcji z okienkowego menu odbywa się poprzez dwukrotne kliknięcie palcem na ekranie.
Ważne jest też to, że – podobnie jak w smartfonach – system dalmierza Leica obsługuje także tzw. gesty. Używając dwóch palców na wyświetlaczu, można np. zmienić powiększenie obrazu celu przekazywane na ekran z wbudowanej kamery cyfrowej. W menu ekranu znajdziemy także przycisk dotykowego wyzwalania pomiaru. Po wycelowaniu nie trzeba więc korzystać z twardej klawiatury, tylko delikatnie kliknąć w wyświetlacz, by wyznaczyć odległość. Ta opcja jest szczególnie ważna przy dokładnych pomiarach, kiedy po wycelowaniu nie chcemy poruszyć dalmierza, co często się zdarza przy wciskaniu „twardych” klawiszy.
Dla tradycjonalistów pozostawiono jednak klasyczną klawiaturę. Ograniczoną ją jednak do minimum (12 przycisków), a najciekawszym jej elementem są dwa klawisze, które służą do szybkiego wyboru najczęściej używanych narzędzi (definiowane przez użytkownika instrumentu).

 

Pomiar na zdjęciu
Wprowadzenie do konstrukcji dalmierza Leica Disto D810 touch miało nie tylko na celu podniesienie komfortu obsługi, ale umożliwiło zastosowanie kolejnego rewolucyjnego rozwiązania – funkcji pomiarów na zdjęciu. Jest to narzędzie, które służy do wyznaczanie wymiarów obiektów bezpośrednio na ekranie dalmierza. Jak to działa? Użytkownik mierzy np. do drzewa, komina czy budynku jedną odległość z odpowiednio ustawionym dalmierzem i wykonuje jego zdjęcie wbudowaną w aparat kamerą cyfrową. Następnie już na ekranie instrumentu wskazuje specjalnymi strzałkami początek i koniec odcinka, którego długość chce poznać. Na wyświetlaczy natychmiast wyświetla się mierzona w ten sposób wartość. Operator dalmierza może w ten sposób mierzyć szerokości, wysokości, pola powierzchni, a nawet średnice okrągłych obiektów.
Funkcja pomiaru na zdjęciu to kolejny etap technologicznego rozwoju funkcji pomiarów pośrednich. Teraz jednak użytkownik może w ciągu kilku sekund poznać wymiar obiektu, który jest niedostępny do bezpośredniego pomiaru. Nie musi wykonywać pomiarów składających się z kilku etapów (np. funkcje pitagorasowe), a jego praca ogranicza się do prawidłowego ustawienia dalmierza i wykonania fotografii. Dokładność pomiarów na zdjęciu jest ściśle uzależniona od staranności wykonania fotki i błąd nie przekracza 1% wielkości mierzonej na zdjęciu.

 

Potęga obrazu
Leica Disto D 810 touch ustanawia także całkowicie nowe standardy obsługi dalmierza i dokumentowania wyników pomiarów. Przede wszystkim w dalmierzu tym – jak i w poprzednich modelach Disto D5, Disto D8 i Disto D510 – znajdziemy cyfrowy celownik Pointfinder. Rozwiązuje on problem celowania do oddalonych obiektów. Jeśli mowa o zasięgu, to D810 zmierzymy bez problemu 200 m z dokładnością ±1 mm. Trzeba bardzo mocno podkreślić, że wartości te zostały określone zgodnie z wymogami normy ISO 16331-1. Obietnice producenta co do maksymalnego zakresu pomiarowego i maksymalnego błędu pomiaru dystansu są potwierdzone dla każdego egzemplarza dalmierza certyfikatem, w którym podane są rzeczywiste wyniki pomiarów kontrolnych przed sprzedażą.
Obraz z kamery przekazywany jest bezpośrednio na ekran dalmierza i użytkownik w ten sposób wybiera dokładne miejsce padania plamki

laserowej. Rozwiązanie to jest wręcz idealne do pracy w słoneczne dni, kiedy plamki nie widać nawet przy bliskim celowaniu, oraz przy pomiarach na duże odległości, gdzie dalmierze bez celownika są praktycznie bezużyteczne. Po 4-krotnym powiększeniu obrazu cel odległy nawet  100-200 m widoczny jest jak na dłoni.
W przeciwieństwie do kamer w wymienionych wcześniej dalmierzach ta w modelu Leica Disto D810 touch ma funkcję robienia zdjęć. Wykorzystuje się je przede wszystkim do opisanego powyżej pomiaru na fotografiach, ale także do dokumentowania mierzonych obiektów. Użytkownik może więc do szkicu dołączać zdjęcia zapisane w pamięci dalmierza w formacie JPG. To nie wszystkie możliwości obrazowe D810. Operator dalmierza może również generować zrzuty ekranu. Są one dodatkowym materiałem „dowodowym” przy wykonywaniu pomiarów i ich dokumentowaniu. Po pomiarze odległości można jednym kliknięciem zrobić zrzut z widokiem z kamery celowniczej i rzeczywistymi wynikami pomiarów.

 

Potęga komunikacji
Cóż po zapisanych w pamięci dalmierza danych, jeśli nie można ich przesłać do komputera. Zarejestrowane w pamięci instrumenty zdjęcia i zrzuty ekranowe można szybko i łatwo przesłać do zewnętrznego urządzenia za pomocą kabla USB. Dalmierz podłączony do „peceta” jest rozpoznawany jako zewnętrzny dysk.
Jednak kablowa transmisja danych nie jest w przypadku D810 touch najważniejszym rodzajem komunikacji. Jest z nim bezwzględnie łączność bezprzewodowa Bluetooth. Nowy dalmierz Leica posiada nowoczesny moduł Bluetooth 4.0 Smart. Dzięki niemu dane pomiarowe mogą być w czasie rzeczywistym wysyłane do zewnętrznego urządzenia (np. smartfona, tabletu, laptopa). Disto D810 przystosowany jest do komunikacji ze sprzętem z najnowszymi systemami operacyjnymi – iOS, Windows 8 i Android. W przypadku komunikacji bezprzewodowej ważne są jeszcze dwie informacje – do transmisji danych z dalmierza do tabletu nie są potrzebne żadne dodatkowe „wtyczki”. Zmierzone długość trafia do dowolnej aplikacji na tablecie w miejsce kursora. I druga – na potrzeby Disto D810 touch udostępniono nową wersję darmowej aplikacji Leica Disto sketch, która służy do wykonywania cyfrowych szkiców mierzonych obiektów.

 

Oprogramowanie pochyłomierzem stoi
Nowa Leica Disto D810 touch jest pod względem bogactwa aplikacji pomiarowo-obliczeniowych chyba najbardziej rozbudowanym ręcznym dalmierzem laserowym na świecie. I nie chodzi tutaj o najprostsze zadania typu powierzchnia, objętość, dodawanie/odejmowania czy nawet tyczenie, ale o złożone konstrukcje geometryczne do realizacji pomiarów pośrednich. Znalazły się one w menu dalmierza dzięki zastosowaniu pochyłomierza o zakresie 360° i dużej dokładności ±0,1°. To pomiar kąta pionowego pozwala np. automatycznie redukować zmierzone odległości skośne do poziomu (Smart Horizontal Mode), wyznaczać z kilku pomiarów pośrednich niedostępną wysokość lub szerokość, wykonywać pomiary śledzące wysokości (wyznaczać wysokość obiektów, które częściowo nie odbijają sygnałów laserowych, np. drzew), a także przeprowadzać podstawową niwelację (profilowanie wysokościowe). Przez to rozbudowane oprogramowanie i nowe funkcje „obrazowe” dalmierz Disto D810 touch jest najbardziej uniwersalnym dalmierzem na rynku.
W menu dalmierza znajdziemy również dwa gadżety elektroniczne – pierwszy to elektroniczna libella, która pozwala zgrubnie poziomować różnego rodzaju obiekty (można nią np. ustawić we właściwej pozycji stół warsztatowy), a także kompas, który może być pomocny instalatorom paneli słonecznych do natychmiastowego sprawdzenia kierunków geograficznych i oceny sprawności systemu

ogrzewania słonecznego.

 

 

Nowy system zasilania i odporność
Duży podświetlany ekran z funkcją dotykową wymaga sporej dawki napięcia. Z tego względu producent zdecydował się na zastosowanie wbudowanego akumulatora litowo-jonowego w miejsce standardowo stosowanych baterii „paluszków”. Ogniwa Li-Ion są dużo wydajniejsze niż baterie (a nawet akumulatory „paluszkowe” Ni-MH) i wykazują się wyjątkową trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania). Akumulator w dalmierzu ładuje się przez port USB przez zasilacz sieciowy, z komputera lub gniazda zapalniczki samochodowej.
Wprowadzenie do konstrukcji ekranu dotykowego spowodowało, że dalmierz Leica Disto D810 spełnia norme IP54. Nie jest on tak odporny jak wprowadzony do sprzedaży niedawno model Disto D510 (IP67), ale i tak bez problemu można nim pracować w lekkiej mżawce oraz wilgotnym i zapylonym środowisku.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments