Bruzdownice Bosch GNF 35 CA Professional i GNF 65 A Professional

Bruzdownica staje się powoli obowiązkowym wyposażeniem każdego profesjonalnego elektryka czy hydraulika. Urządzeniem tym można szybko i bezwysiłkowo wycinać w materiałach budowlanych równe rowki pod kable czy rury.

 

 

Stosowanie w budownictwie skrajnie odpornych materiałów – kruchej ceramiki i twardego betonu – wymusiło używanie specjalistycznych narzędzi na instalatorach wszelkiego rodzaju kabli i rur. Niekontrolowanie kucie porothermu młotkiem udarowym kończy się przeważnie ogromnymi dziurami w ścianie, które później trzeba zatynkować. Z kolei praca w twardym betonie jest wymagająca dla operatora. Okazuje się, że mały rowek w ścianie można wykonać za pomocą

bruzdownicy – elektronarzędzia, które swoją konstrukcją bazuje na szlifierce kątowej. Praca nią jest szybka, dokładna, estetyczna, niezbyt męcząca operatora maszyny, a przy tym w miarę czysta.

Firma Bosch oferuje dwie bardzo interesujące bruzdownice GNF 35 CA i GNF 65 A. Różnią się one głównie mocą zastosowanych silników, średnicą obsługiwanych tarcz i kilkoma drobnymi elementami konstrukcyjnymi. Doskonale nadają się do prowadzenia tuneli kablowych oraz układania rur wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania.
Prezentowane bruzdownice Bosch różnią się od siebie przede wszystkim zastosowanymi silnikami. Moc silnika wpływa na to, do czego można użyć danego modelu. I tak w GNF 35 CA znajdziemy jednostkę napędową 1400 W. Urządzenie dysponuje obrotami wynoszącymi 9300/min. Bruzdownica o takich parametrach bez problemu poradzi sobie z cięciem zarówno w miękkim materiale (np. ceramika, silikaty), jak i twardym (np. beton).
W Boschu GNF 65 A z kolei bije serce o mocy aż 2400 W dające duży moment obrotowy. Oznacza to, że narzędzie to będzie w stanie „pociągnąć” dwie tarcze nawet w najtwardszym betonie czy kamieniu. Trzeba jednak pamiętać, że do obsługi tej bruzdownicy nie można być ułomkiem – 8,4 kg masy wymaga od operatora sporych mięśni.
W obu maszynach producent zastosował system Constant Electronic. To układ stabilizujący prędkość obrotową silnika pod zmiennym obciążeniem. Pozwala on wykrzesać z maszyn maksymalną wydajność bez względu na twardość ciętego materiał. Dodatkowo w urządzeniach znajdziemy także układy ograniczenia prądu rozruchowego, czyli tzw. systemy łagodnego rozruchu.

Bruzdownice Bosch GNF 35 CA Professional i GNF 65 A Professional obsługują dwie tarcze. Dzięki temu za jednym przejazdem wykonamy dwa równoległe cięcia. Tarcze mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnych nakrętek M14, zaś zmiana rozstawu tarcz odbywa się przez włożenie między nimi odpowiedniej grubości pierścieni dystansujących. Użytkownik może regulować szerokość bruzdy w zakresach 3-39 mm (GNF 35 CA) lub 3-40 mm (GNF 65 A). Od średnicy obsługiwanego osprzętu bezpośrednio zależy maksymalna głębokość cięcia. I tak dla modelu GNF 35 CA (średnica tarczy 150 mm) jest to 0-35 mm, a dla GNF 65 A (230 mm) – 20-65 mm. Różnice w możliwości bruzdowania między maszynami są więc dość duże.
W prezentowanych bruzdownicach zastosowano ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, które „uprzyjemniają” pracę. Mowa tutaj chociażby o metalowych płytach ślizgowych z rolkami, które ułatwiają precyzyjne prowadzenie maszyn wzdłuż linii cięcia. Diamentowe tarcze tnące schowane są całkowicie w pokrywach ochronnych, a bruzdownice wyposażone są w regulację głębokości cięcia z podziałkami do precyzyjnego ustawiania tego parametru. Osłony tarcz to nie tylko elementy podnoszące bezpieczeństwo pracy, ale także składowe systemu odsysania kurzu powstającego podczas cięcia. Do wszystkich bruzdownic można podłączyć za pomocą króćca odkurzacze przemysłowe, które w dużym stopniu są w stanie odessać pył i zapewnić w ten sposób czystość w miejscu pracy.

Dane techniczne bruzdownic Bosch GNF 35 CA i GNF 65 A

Model

Bosch GNF 35 CA

Bosch GNF 65 A

Moc (W)

1400

2400

Obroty bez obciążenia (min-1)

9300

5000

Średnica tarczy (mm)

150

230

Maks. głębokość cięcia/szerokość bruzdy (mm)

0-35/3-39

20-65/3-40

Waga (kg)

4,7

8,4

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments