Wideotest wierteł do metalu Abraboro Wiertła kręte HSS-G (DIN 340)
Lange Łukaszuk wprowadziło do oferty wiertła kręte do metalu marki Abraboro. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej trzem wykonaniom tych narzędzi: HHS-R, HSS-G z uchwytem 1/4” i HSS-G (DIN 340) – format filmu: mp4.
Wiertła kręte HSS-G (DIN 340)
Wykonano je ze stali szybkotnącej (HSS) zgodnie z normą DIN 340. Ich kąt wierzchołkowy wynosi 118º. Narzędzia te mają ścin modyfikowany geometrycznie i uchwyt walcowy oraz dużą długość roboczą (od 100 do 235 mm). Są to więc, podobnie jak wyżej omawiane narzędzia, wiertła uniwersalne. Przystosowano je jednakże do wiercenia w grubych elementach. Spektrum obrabianych nimi matriałów jest też większe. Nadają się one bowiem do wiercenia w twardych stalach, żeliwach, np. w żeliwie sferoidalnym, i spiekach, mosiądzach oraz graficie. Wiertła te mogą być stosowane w elektrycznych lub pneumatycznych wiertarkach ręcznych oraz stacjonarnych. Wykonano je z toleracją h8. Producent podaje, że maksymalny nacisk podczas wiercenia nie może być większy niż 900 N/mm2. Wiertła Abraboro HSS-G (DIN 340) są dostępne w wykonaniach o średnicach od 3 do 10 mm i długościach roboczych 100-235 mm (długość całkowita – 150-340 mm).
W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy próbom wierło Abraboro HSS-G (DIN 340) o średnicy 3 mm. Jako napędu dla tego narzędzia użyliśmy wspomnanej wiertarko-wkrętarki sieciowej Kress 650 BS QuiXS (moc – 650 W, obroty – 3200/min). Podczas wiercenia wykorzystaliśmy stojak wiertarski Wolfcraft 5027000. Testy rozpoczęliśmy od wykonania otworów w twardej blasze stalowej o grubości 4 mm, aplikując chłodzenie olejem podawanym ręcznie ze spraya. W tym wypadku nacisk wywieraliśmy za pomocą ciężarka 3-kilogramowego. Uzyskany najkrótszy czas wiercenia wyniósł ok. 9 s. Drugą próbę wykonaliśmy w aluminium, przywiercając cały panel okienny założony z 3 ścianek o grubości 3,8 mm każda. Do tego zastosowaliśmy nacisk ręczny. Otrzymany najkrótszy czas wyniósł ok. 18 s.
Reasumując, testowane wiertła kręte do metalu Abraboro to narzędzia standaryzowane, zapewniające stosunkowo dużą wydajność wiercenia, charakteryzujące się wysoką jakością wykonania. Naszym zdaniem, wiertła Abraboro doskonale sprawdzą się w pracach montażowych i sewisowych. Mogą być też stosowane podczas wyposażania wnętrz, jak też w podobnych pracach, podczas których wierci się otwory w elementach metalowych.
pins