Wideotest wierteł do metalu Abraboro (cz.II) Wiertła kręte HSS-G z uchwytem 1/4”

Lange Łukaszuk wprowadziło do oferty wiertła kręte do metalu marki Abraboro. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej trzem wykonaniom tych narzędzi: HHS-R, HSS-G z uchwytem 1/4” i HSS-G (DIN 340) – format filmu: mp4.

 

Wiertła kręte HSS-G z uchwytem 1/4”

Zostały wykonane z stali szybkotnącej (HSS) zgodnie z normą DIN 338. Mają kąt wierzchołkowy wynoszący 118º i ścin modyfikowany geometrycznie oraz uchwyt 6-kątny 1/4” (E 6,3), co oznacza, że doskonale nadają się do małych wiertarko-wkrętarek, które są wyposażone w gniazdowe uchwyty 6-kątne 1/4”. Podobnie jak wyżej omawiane wiertła HSS-R są narzędziami uniwersalnymi, tzn. można nimi wiercić zarówno w blachach, jak i niezbyt grubych (ze względu na stosunkowo krótką część roboczą) elementach stalowych, żeliwnych oraz wykonanych z odlewów, metali nieżelaznych itp. Wiertłami tymi możemy także wykonywać otwory w tworzywach sztucznych. Wiertła Abraboro HSS-G z uchwytem 1/4” są dostępne w wykonaniach o średnicach 3-8 mm.

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy wierła HSS-G z uchwytem 1/4” Abraboro o średnicach 4 i 8 mm, używając do tego wspomnianmych wiertarko-wkrętarki sieciowej Kress 650 BS QuiXS i stojaka wiertarskiego Wolfcraft 5027000. Aby uzyskać powtarzalne wyniki, nacisk wywieraliśmy za pomocą ciężarków 3- lub 5,5-kilogramowego. Podobnie jak w przypadku wierteł HSS-R, najpierw wierciliśmy w twardej blasze stalowej o grubości 4 mm z naciskiem 5,5 kg, aplikując chłodzenie olejem podawanym ręcznie ze spraya. W przypadku wiertła 8 mm uzyskaliśmy czas 3 s, a wypadku wiertła 5 mm – 2 s. Drugą próbę wykonaliśmy w aluminium, przywiercając ściankę (o grubości 3,8 mm) panela okiennego. Do tego zastosowaliśmy nacisk 3 kg. Otrzymane czasy były następujące: ok. 2,5 s (wiertło 5 mm) i ok. 3 s (8 mm). Próby pokazały, że testowane wiertła Abraboro zapewniają nam bardzo dużą wydajność pracy. Wynika ona ze zmodyfikowanej geometrii ścina, która powoduje znacznie szybsze zagłębianie się wiertła w materiał w pierwszej fazie wiercenia i redukuje wymaganą siłę nacisku. Stąd przy tej samej sile nacisku narzędzia te są parokrotnie wydajniejsze od klasycznych konstrukcji.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments