Wiercenie w drewnie (część IX) Wiertła do zawiasów

W dziewiątej części naszego opracowania o wierceniu w drewnie omawiamy wiertła do zawiasów.

 

Wiertła do zawiasów to po środkowcach, omawianych w części ósmej naszego cyklu, następna odmiana sedników. Narzędzia te przeznaczone są wiercenia nieprzelotowych otworów o stosunkowo dużej dokładności i średnicach 26, 30, 35 mm oraz o małej głębokości. Podane średnice tych narzędzi odpowiadają najbardziej popularnym średnicom zawiasów.

Wiertło do zawiasów składa się z dwóch podstawowych elementów: okrągłej głowicy wiercącej i walcowego uchwytu o małej średnicy, który służy do jego mocowania w wiertarce. Głowica posiada małe ostrze centrujące, dwa główne ostrza tnące rozmieszczone na jednej linii,

a także dwa duże otwory służące do odprowadzania wiórów. Wiertło do zawiasów pozbawione jest ostrzy bocznych (tzw. konturowych), których zadaniem jest wycinanie ścianki otworu i tym różni się od sednika i środkowca. Ostrze centrujące, mające kształt niewielkiego stożka, wyznacza oś otworu i pozycjonuje osiowo pracę narzędzia. Główne ostrza tnące służą do wycinania wnętrza otworu. Brak ostrzy bocznych wynika z tego, że do montażu zawiasów nie są wymagane otwory posiadające ścianki o wysokiej jakości, a także z tego, iż wiertło do zawiasów nie jest przeznaczone do wykonywania otworów głębokich.

Omawiane narzędzia mają dwa wykonania ostrzy: ze stali narzędziowej HCS i węglików spiekanych. Narzędzia z ostrzami z HCS przeznaczone są do obróbki elementów wykonanych z miękkich gatunków drewna, natomiast mające ostrza z węglików spiekanych – do wiercenia w twardym drewnie, laminowanych płytach wiórowych, materiałach abrazyjnych z dodatkiem minerałów. Na rynku najczęściej oferowane są dwa wspomniane wykonania wierteł do zawiasów klasy profesjonalnej o długości 56 mm i średnicach 26, 30, 35 mm.

Podobnie jak sedniki, wiertła do zawiasów wymagają do swojego napędu wiertarek lub wiertarko-wkrętarek o dużym momencie obrotowym z uchwytem mocującym minimum do 10 mm. Podczas wiercenia omawiane narzędzia wymagają dużego docisku i zwracania uwagi na osiowe ich prowadzenie, gdyż nie mają ostrzy bocznych, które ułatwiają zachowanie cylindryczności otworu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments