Test tarczy pilarskiej Bosch expert for WOOD

Bosch wprowadził do swojej oferty tarcze pilarskie z linii Expert. Narzędzia te, przeznaczone do stosowania w ukośnicach, stołowych piłach tarczowych i formatówkach, ekonomizują pracę, jednocześnie zachowując jej wysoką jakość.

 

 

Bosch w swojej ofercie miał do tej pory dwie podstawowe linie tarcz pilarskich: Best i Standard. W skład pierwszej z nich wchodzą narzędzia klasy przemysłowej, idealnie dopasowane do swoich zastosowań, gwarantujące perfekcyjne cięcia i odznaczające się długą żywotnością, zaś drugiej – klasy profesjonalnej zapewniające stosunkowo dobrą jakość obróbki i mające do tego atrakcyjną cenę. Niedawno niemiecka firma

wprowadziła trzecią linię tarcz klasy wyższej profesjonalnej o nazwie „Expert”, która grupuje narzędzia zapewniające bardzo wysoką jakość cięcia oraz odznaczające się przy tym długą żywotnością. Tarcze Expert niewiele ustępują narzędziom klasy przemysłowej i znacznie przewyższają piły tarczowe klasy profesjonalnej (linia Standard).

Linia nowych pił tarczowych Bosch Expert podzielona jest na dwie grupy produktów. Do pierwszej należą tarcze do ukośnic, ukośnic do paneli i stołowych pił tarczowych, zaś do drugiej – do formatówek i stołowych pił tarczowych. Piły z pierwszej grupy mają zęby wykonane w Razor Technology, dzięki czemu tną materiał z wyjątkową łatwością. Charakteryzuje je niewielka szerokość, co daje bardzo wąski rzaz i niskie opory cięcia, jak też wysoka ostrość i wykonanie z optymalnie dobranej mieszanki węglików spiekanych. Ich korpusy mają powłokę Proteqtion, która ogranicza przywieranie pozostałości żywic czy klejów, gwarantując tym samym wyjątkowo czyste cięcia. Powłoka ta też chroni tarczę przed korozją i utrzymuje ją w niskiej temperaturze podczas cięcia. Stalowy korpus tarcz wykonany jest z wysokiej jakości stali i charakteryzuje się twardością do 46 HRC, co daje tym narzędziom większą trwałość. Wycinany jest precyzyjnie laserem, co eliminuje odkształcenia powstające podczas produkcji pił. W korpusach wykonano też laserem dwa rodzaje szczelin dylatacyjnych. Szczeliny przypominające znak zapytania, znajdujące się przy obwodzie tarczy, zwiększają jej stabilność pracy i dokładność cięcia, redukując przy tym hałas. Zaś zygzakowate szczeliny dyletacyjne (System Vibration Control) redukują drgania, a więc także i hałas, oraz zapewniają wyjątkowo spokojną pracę. W korpusach tarcz Expert wykonano metodą wygniatania pierścień obiegowy dodatkowo stabilizujący ich pracę i eliminujący odkształcenia powstające w trakcie cięcia.

Tarcze Expert z drugiej grupy różnią się od narzędzi z pierwszej rodzajem zastosowanych w nich zębów i brakiem powłoki Proteqtion. Zęby ich wykonano w Dura Technology. Zachowują one ostrość i długą żywotność oraz gwarantują czyste cięcia w całym okresie użytkowania dzięki indywidualnie dobranej i wyjątkowo gęstej mieszance węglików spiekanych z domieszką węglika tytanu i specjalnych inhibitorów.

Na wszystkich narzędziach z grupy Expert wygrawerowano laserowo trwałe oznaczenia: (1) rysunek geometrii zębów z informacjami dotyczącymi kątów natarcia, przyłożenia i wierzchołkowego lub fazowania, różnicy wysokości między zębami (w przypadku zębów HLTCG lub DH); (2) informacje o produkcie, w tym miejsce i data produkcji. Wygrawerowane informacje umożliwiają więc profesjonalne ostrzenie zębów zgodnie z danymi technicznymi oryginalnej tarczy, dzięki czemu narzędzia te będą nam służyły długi czas, jak też ich bezproblemową identyfikację i możność prześledzenia pochodzenia.

Ze względu na różne zastosowania Bosch oferuje trzy wykonania tarcz Expert: expert for WOOD, expert for LaminatedPanel i expert for MultiMaterial. Pierwsze z nich (expert for WOOD) przeznaczone jest głównie do cięcia drewna twardego i miękkiego, ma zęby naprzemianległe (ATB) i średnice od 210 do 305 mm (tarcze zębami w Razor Technology i powłoką Proteqtion) i od 250 do 350 mm (z zębami w Dura Technology); drugie (expert for LaminatedPanel) – przeznaczone do laminowanych paneli i płyt meblowych,

płyt fornirowanych, z naprzemiennymi zębami trapezowymi i płaskimi (HLTCG) albo daszkowymi i wklęsłymi (DH), mające średnicę 250-350 mm (z zębami w Dura Technology); zaś trzecie (expert for MultiMaterial) – przeznaczone do cięcia aluminium, mosiądzu i miedzi, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, materiałów kompozytowych, żywic epoksydowych, płyt wiórowych itp., z naprzemiennymi zębami trapezowymi i płaskimi (HLTCG), mające średnicę 210-305 mm (zęby w Razor Technology i powłoką Proteqtion).

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę pilarską Bosch expert for WOOD z zębami w Razor Technology o średnicy 216 mm. Narzędzie miało 48 zębów na przemian ległych (ATB) o kącie natarcia -5º. Według specyfikacji przeznaczone jest do cięcia dokładnego. Do jego napędu użyliśmy ukośnicy Bosch GCM 8S Professional o mocy 1400 W i obrotach 5000/min. Tarczą wykonaliśmy cięcia trzech materiałów: dużej kantówki sosnowej (drewno miękkie), elementu z jotoby (egzotyczne drewno twarde) i wiórowej płyty meblowej obustronnie laminowanej. We wszystkich wypadkach uzyskaliśmy idealne pod względem czystości powierzchnie po przecięciu. Oznacza to, że w wypadku obrabianych materiałów narzędzie wykonało cięcia bardzo dokładne, a więc jego możliwości przewyższają deklarowane w specyfikacji.

Reasumując, nasze testy pokazały, że nowe tarcze Boscha expert for WOOD zapewniają bardzo wysoką jakość cięcia i to nawet w wypadku użycia ich do

obróbki laminatów. Sądzimy, że tarcze pilarskie z linii Expert to doskonała propozycja dla fachowców z wielu branż (dokładny wykaz zawiera zamieszczona w artykule tabela), którzy szczególną uwagę zwracają na jakość, efektywność i ekonomiczność swojej pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastosowania tarcz pilarkich Bosch Expert

Branża

Przykładowe zastosowanie

Producenci mebli

Cięcie materiałów drewnianych, produkcja seryjna

Stolarze, monterzy kuchni

Cięcie materiałów drewnianych (uniwersalne stosowanie w zakładzie)

Monterzy okien

Cięcie profili ram (produkcja seryjna)

Pracownicy budowlani zatrudnieni przy wykańczaniu wnętrz

Cięcie materiałów drewnianych, płyt gipsowo-kartonowych, szyn metalowych, uniwersalne stosowanie w zakładzie

Cieśle

Cięcie belek drewnianych, łat dachowych i drewna konstrukcyjnego, uniwersalne stosowanie w zakładzie

Konstruktorzy stoisk wystawowych

Cięcie rur, profili, blach, płyt lub okładzin każdego rodzaju, uniwersalne stosowanie przy konstrukcjach wystawowych

Posadzkarze

Cięcie laminatów, parkietu i listew przypodłogowych, układanie podłóg drewnianych z litego drewna lub płyt

Elektrycy

Cięcie tuneli kablowych z metalu lub tworzywasztucznego

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments