Test szlifierek prostych Hitachi GP 3V i GP 5V

Oferta szlifierek prostych Hitachi została właśnie wzbogacona o dwa bliźniacze modele: GP 3V i GP 5V. Z zewnątrz identyczne narzędzia są w rzeczywistości przeznaczone do nieco odmiennych zastosowań.

 

 

Hitachi GP 3V i GP 5V są z zewnątrz praktycznie nie do odróżnienia. Producent zastosował zunifikowane elementy obudowy silnika i przekładni. „Wnętrze” obu szlifierek jest także bardzo podobne. Chociażby zastosowany silnik ma w obu modelach identyczną moc – 760 W. Jest ona jednak inaczej wykorzystywana w modelu GP 3V, a inaczej w GP 5V.

W tym pierwszym mamy maksymalne obroty 29 000 obr./min, a w tym drugim – 8300 obr./min. Ma to bezpośredni wpływ na zastosowania obu szlifierek. Model GP 3V będziemy stosowali do napędu ściernic o średnicy do 25 mm. Z kolei wersja GP 5V, która dysponuje większym momentem obrotowym, może obsługiwać osprzęt 50-milimetrowy. Prezentowane szlifierki proste Hitachi posiadają wbudowany elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej za pomocą pokrętła (od 7000 obr./min w GP 3V i od 2000 obr./min w GP 5V) oraz układ stabilizacji obrotów pod zmiennym obciążeniem. Te dwa rozwiązania sprawiają, że maszyny można dostosować do specyfiki obrabianego materiału i działać z maksymalną wydajnością nawet podczas wykonywania najcięższych zadań.

W szlifierkach prostych Hitachi GP 3V i GP 5V – jak we wszystkich klasycznych wersjach prostych – wrzeciono umieszczono w osi silnika. Znajdziemy tutaj jego wydłużone wersje, które ułatwiają dotarcie w najbardziej niedostępne zakamarki szlifowanego elementu. Wrzeciono zakończone jest gniazdem  z tuleją zaciskową, która może mieć średnice 3, 6 i 8 mm. To wartości uniwersalne i dopasowane do średnic dostępnego na rynku osprzętu. Hitachi GP 3V i GP 5V charakteryzują się także bardzo ergonomiczną konstrukcją obudowy. Jej niewielki obwód sprawia, że te maszyny można z łatwością obsługiwać jedną ręką. Gdy mamy do wykonania poważniejsze zadanie, na obudowę wydłużonego wrzeciona mocujemy boczny uchwyt pomocniczy (podobny do stosowanego w wiertarkach). Gwarantuje on nie tylko pewny chwyt narzędzia, ale również pozwala precyzyjniej prowadzić sprzęt w zadaniach wymagających dokładnej obróbki materiału.

W redakcyjnych testach obiema szlifierkami wykonywaliśmy obróbkę aluminiowego elementu za pomocą różnych ściernic. Do szybszego modelu (GP 3V) stosowaliśmy osprzęt walcowy i stożkowy, a wolniejszej odmianie (GP 5V) także ściernice listkowe. Obie maszyny spisywały się bez zarzutów podczas testowych prób w redakcji. Każda z nich, naszym zdaniem, jest optymalnie dostosowana do zakresu zastosowań, który wyznacza przede wszystkim średnica obsługiwanego osprzętu.

 

 

 

 

 

Dane techniczne szlifierek prostych Hitachi GP 3V i GP 5V

 

GP 3V

GP 5V

Moc

760 W

Maks. prędkość obrotowa (obr./min)

7000-29 000

2000-8300

Uchwyt narzędzia z tuleją zaciskową

3, 6 lub 8 mm

Maks. średnica ściernicy (mm)

25

50

Waga (kg)

1,8

1,9

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments