sia Abrasives, czyli sztuka wytwarzania narzędzi ściernych przez 137 lat (cz. I)
W 2008 r. Bosch, wiodący na świecie producent elektronarzędzi i osprzętu, przez zakup sia Abrasives Holding AG, renomowanego szwajcarskiego producenta narzędzi ściernych nasypowych i spojonych, po raz kolejny znacznie wzmocnił swoją pozycję na rynku narzędziowym. Ponieważ sia Abrasives jest czołowym wytwórcą ściernych narzędzi nasypowych nie tylko w Europie, ale także na świecie, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się szwajcarskiej firmie i poświęcić jej cykl artykułów. Omówimy jej historię, osiągnięcia i stosowane technologie produkcji oraz koncesjonowania materiałów ściernych.
sia Abrasives należy do grona najstarszych firm narzędziowych na świecie. Została założona jako zakład produkcji
Odpowiednia polityka inwestycyjna i ekspansja na rynki zewnętrzne pozwoliła w II połowie XX w. sia Abrasives wejść do grona trzech największych producentów materiałów ściernych nasypowych. W 1991 r. nastąpiły ważne zmiany w strukturze zarządu przedsiębiorstwa, gdyż oddzielono zarządzanie operacyjne od właścicielskiego. Udziałowcy spółki przestali więc zajmować się bieżącym kierowaniem jej pracami i działaniami. W 1997 r. zarząd wykupił sia Abrasives od jej właścicieli, zaś w 1999 r. jej akcje wprowadził na Szwajcarską Giełdę Papierów Wartościowych. Pozyskany kapitał w wyniku kolejnych emisji akcji pozwolił na kolejne ważne inwestycje. W 2001 r. zakupiono brytyjską fabrykę włókninowych materiałów ściernych (sia Fibral Ltd.), a w 2005 r. – także brytyjski zakład produkujący gąbki ścierne (sia Abrafoam Ltd.). W 2008 r. większość akcji (ponad 90%) sia Abrasives wykupił Bosch. W 2009 r. niemiecki koncern odkupił ostatnie akcje szwajcarskiej firmy i wycofał ją z giełdy. Tym samym sia Abrasives weszła w strukturę boschowskiego działu Dobra Konsumenckie i Technologie Budowlane jako część Bosch Elektronarzędzia, która produkuje elektronarzędzia profesjonalne i DIY, urządzenia ogrodowe oraz osprzęt.
Wejście w struktury koncernu Bosch dało sia Abrasives
Podsumowując 145-letnią historię sia Abrasives, należy powiedzieć, że firma zatrudnia 1300* pracowników, w tym 700* w Szwajcarii, i ma ugruntowaną pozycję na globalnym rynku, renomę producenta innowacyjnych i wysokiej jakości materiałów ściernych oraz należy do grupy trzech największych wytwórców narzędzi ściernych nasypowych i spojonych na świecie. W skład jej struktury wchodzą centra rozwojowe i kompetencyjne oraz wspomniane fabryki w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, jak też 17 własnych przedstawicielstw w USA (koncesjonowanie i dystrybucja – skrótowo KD), Meksyku (KD), Brazylii (KD), Wielkiej Brytanii (dystrybucja – skrótowo D), Belgii (D), Francji (D), Hiszpanii (KD), Niemczech (KD), Austrii (D), Chinach (KD), Singapurze (D) i Australii (KD). Oprócz nich szwajcarskiego producenta na świecie reprezentują partnerzy i przedstawiciele działający w 80 krajach. Warto tu wspomnieć, że w Polsce materiały ścierne, wytwarzane przez sia Abrasives, pod marką Bosch dystrybuuje polski oddział Bosch Elektronarzędzia, a więc filia niemieckiego koncernu, do którego należy szwajcarski producent. Natomiast zewnętrzna spółka sia Biuro Technologiczne, mieszcząca się w Goleniowskim Parku Przemysłowym, zajmuje się koncesjonowaniem materiałów ściernych produkcji sia Abrasives na potrzeby polskiego przemysłu.
Obecnie sia Abrasives wytwarza ponad 100.000 produktów ściernych najwyższej jakości, w tym: nasypowe materiały ścierne (papiery i płótna), gąbki ścierne, włókniny ścierne oraz tarcze ścierne i do cięcia o spoiwie żywicznym (tzw. ściernice spojone). Produkowane przez sia Abrasives ścierne materiały nasypowe mają różne formy: począwszy od jumborol** (42 tys. sztuk), przez krążki (200 mln sztuk*), bezkońcowe pasy szerokie (0,7 mln sztuk*) oraz wąskie (7 mln*), pady (24 mln*), arkusze (140 mln*), rolki (0,5 mln*) i skończywszy na bloczkach ściernych (21 mln*) oraz minibloczkach do paznokci (7,5 mln*). Firma oferuje zaawansowane technologicznie i innowacyjne rozwiązania do stosowania we wszystkich dziedzinach przemysłu, w tym szczególnie przeznaczone dla: branży meblarskiej i płytowej, obróbki parkietów i podłóg, produkcji jachtów i łodzi, branży metalowej ze szczególnym uwzględnieniem karoserii samochodowych, obróbki szkła, kamienia i ceramiki, tworzyw sztucznych i skóry oraz renowacji mebli. Produkty sia Abrasive sprzedaje pod markami SIA oraz Bosch.
* Dane liczbowe z 2010 r.
** Jumborola – to zwinięty material ścierny w formie rozwijanej roli o wadze do kilku ton. Z
sia Abrasives to producent mający 137-letnie doświadczenie w wytwarzaniu narzędziściercnych