Obróbka przewodów i kabli (cz. II) Cięcie szczypcami zapadkowymi

Przewody stosowane w energetyce i instalacjach elektrycznych możemy podzelić na tzw. linkowe, czyli złożone z cienkich drucików i grubych drutów o różnych przekrojach. W drugim odcinku naszego cyklu poświęconego obróbce kabli zajmiemy się cięciem okrągłych przewodów linkowych z miedzi i aluminium o przekroju do 1 x 960 mm2.

 

 

Przypomnijmy, że cięcie przewodów i kabli jest operacją prostą, do której stosuje się też proste narzędzia – szczypce –

wykorzystujące znany od wieków ludzkości mechanizm dźwigni. Gabaryty tych narzędzi dostosowane są do wielkości przekrojów kabli czy przewodów. Jednakże im większy rozmiar kabla czy przewodu, tym większe problemy z jego cięciem. Dlatego tradycyjne szczypce zostały poddane wielu modyfikacjom konstrukcyjnym, które pozwalają im sprostać współczenym wymaganiom co do wydajności i łatwości cięcia przy użyciu dłoni lub rąk. Pod względem konstrukcyjnym możemy je podzielić na narzędzia wykorzystujące wyłącznie mechanizm dźwigni prostej (fot. 1a) oraz na na te, w których zastosowano mechnizm zapadkowy (tzw. szczypce zapadkowe, fot. 1b) i specjalne ostrze, co pozwala podczas cięcia wywierać ręką czy dłonią duże siły. W drugim odcinku naszego cyklu zajmiemy się wyłącznie szczypcami zapadkowymi.

Podobnie jak szczypce pierwszego rodzaju, wykorzystują one prostą zasadę dźwigni, łącząc ją jdnak z zasadą przekładni obrotowych, którą wykorzystuje mechanizm zapadkowy (fot. 2.). Dzięki połączeniu tych zasad uzyskujemy znacznie większe zwielokrotnienie siły dłoni niż w przypadku szczypiec dźwigniowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości tych narzędzi. I tak zapadkowymi szczypcami jednoręcznymi Knipex 95 31 250 przetniemy prawie tak samo gruby kabel co szczypcami dwuręcznymi 95 32 038 (fot. 3.). W szczypach zapadkowych zastosowano ruchome ostrze z możliwością obrotu w obie strony, co pozwala też na cofnięcie cięcia (fot. 4a i 4b). Schemat cofania ostrza jest wygrawerowany na korpusie narzędzia (fot. 4c). Ruchome ostrze jest wymienne i po jego stępieniu możemy je wymienić na nowe (fot. 5). Zapadka w tych narzędziu pracuje w 2-stopniowo. Dwóch stopni używamy przy cięciu opony zewnętrznej kabla lub przewodu, gdyż opory cięcia są małe i możemy bez problemu pracować z większym rozstawem rękojeści (fot. 6.). Gdy tniemy metalowy rdzeń przewodu kabla, wtedy musimy wywrzeć większy nacisk, a więc wygodniej nam używać mnieszego rozstawu rękojeści, dlatego wykorzystujemy tylko drugi stopień zapadki (fot. 7.). W przypadku cięcia bardzo twardych kabli, narzędzie opieramy na stopce w rękojeści nieruchomej, co pozwala nam położyć szczypce na stole warsztatowym i wywierać drugą ręką dużą siłę (fot. 8a i 8b).

Szczypce zapadkowe dzieli się na wielkości dososowane do przekrojów przewodów (fot. 1b i 9.). Możemy nimi ciąć przewody linkowe z miedzi i aluminium, natomiast nie wolno ich uzywać do przeciania stali. Największy przekrój (1 x 960 mm2, śr. 100 mm) przetniemy modelem Knipex 95 32 100. Największe modele szczypiec zapadkowych knipex mają 4-stopniową regulację długości rękojeści (od 400 do 600 mm) (zdj. 10a, 10b). Dzięki wykonaniu rękojeści dwóch największych modeli z alulminium zmniejszono ich ciężar o 30% w stosunku do ich poprzedniejj wersji z rękojeściami stalowymi. Np. największy model Knipex 95 32 100 waży 4,98 kg, zaś jego poprzednik 7,09 kg.

Reasumując, szczypcami zapadkowymi przetniemy większe kable i przewody niż szczypcami dźwigniowymi. Warto tu zwrócić uwagę, że do cięcia linek stalowych i drutów stosuje się inne narzędzia, tj. specjalne szczypce, np. Knipex 95 71 600 (fot. 11), które także nadają się do cięcia kabli i przewodów miedzi i aluminium 1 x 150 mm2 (27 mm) i produkowane są w wersji izolowanej dla elektryków do 1000V.

 

 

center;">Fot. 1a. Przykład szczypiec z mechanizmem dźwigni prostej

 

Fot. 1b. Szczypce Knipex z mechanizmem zapadkowym

 

Fot. 2. Szczypce zapadkowe Knipex łączą zasady dźwigni i przekładni obrotowych

 

Fot. 3. Szczypcami zapadkowymi do pracy jedna ręka Knipex 95 31 250 przetniemy prawie

tak samo gruby kabel jak szczypcami przystosowanymi do pracy dwoma rękami 95 32 038

 

Fot 4a i 4b. W szczypcach zapadkowych zastosowano ruchome ostrze

z możliwością obrotu w obie strony

 

Fot. 4c. Wygrawerowany schemat cofania ostrza

 

Fot. 5. Wymienne ruchome ostrze

 

Fot. 6. Dwóch stopni używamy przy cięciu opony zewnętrznej kabla lub przewodu

 

Fot. 7. Gdy tniemy metalowy rdzeń przewodu lub kabla

wykorzystujemy tylko drugi stopień zapadki

 

Fot 8a i 8b. W przypadku cięcia bardzo twardych kabli narzędzie opieramy

na stopce rękojeści nieruchomej

 

Fot. 9. Szczypce zapadkowe klasyfikuje się wedłóg ich wielkości,

która dostosowano do przekrojów przewodów

 

Fot. 10a i 10b. Największe modele szczypiec zapadkowych Knipex

mają 4-stopniową regulację długości rękojeści

 

Fot. 11. Do cięcia linek stalowych i drutów stosuje się inne narzędzia,

tj. specjalne szczypce, np. Knipex 9571600