Najwyższe budowle świata (cz.V) Canada’s National Tower

Najwyższe budowle zawsze są wielką atrakcją, symbolem czasów obecnych, ikoną państw lub metropolii, w których powstały, tak jak CN Tower.

 

 

Canada’s National Tower to do niedawna najwyższa budowla na świecie (przewyższył ją Budż Chalifa). Ma wysokość 553,33 m. Zbudowana w Toronto, w Kanadzie. Otwarta w 1976 roku. Nazwa pochodzi od przedsiębiorstwa kolejowego Canadian National, które wybudowało wieżę, a następnie pozbyło się jej w latach 90., co spowodowało nieznaczną zmianę oficjalnej nazwy z zachowaniem jednak skrótu. Działa jako wieża telewizyjna, ale ma też ogólnodostępne tarasy widokowe, obrotową restaurację i cały kompleks rozrywkowy. Położona w centrum miasta, którego jest dziś

najbardziej widocznym symbolem i atrakcją – odwiedza ją rocznie ponad 2 miliony ludzi. CN Tower przez ponad 25 lat była najwyższą wolnostojącą budowlą na świecie, wpisana oficjalnie do Księgi Guinnessa. W pogodny dzień z jej szczytu można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie Jeziora Ontario. Sam projekt wieży powstał jednak w lokalnych firmach John Anderews Architects i Webb Zerafa Menkes. Obiekt budowały firmy kanadyjskie, badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Podczas projektowania architekci nie mieli na celu bicia rekordów, stało się to niejako przy okazji, ze względu na kłopoty komunikacyjne. W Toronto bowiem, po rozbudowie Financial District, gdzie umiejscowiono wiele drapaczy chmur, sygnały telewizyjne zaczęły odbijać się od ich powierzchni, co pogorszyło bardzo odbiór programów. Telewizja kablowa oraz satelitarna jeszcze nie istniały, a powszechnym rozwiązaniem było umieszczanie anten na odpowiednio wysokich budynkach. Podwyższono zatem wysokość wieży. A skoro zaczęto piąć się w górę, architekci zaproponowali dodanie do projektu kilku metrów, aby przewyższyć wieżę telewizyjną Ostankino. Później dodano jeszcze jedno piętro w kształcie obwarzanka, ponieważ pierwotny projekt nie mieścił przekaźników telewizyjnych dla wszystkich chętnych. Tak całkiem prozaicznie padł rekord wysokości. Ta bardzo wysoka budowla, wbrew pozorom, nie jest głęboko zapuszczona w ziemię. Po badaniach okazało się, że do utrzymania konstrukcji wystarczy tylko 15 metrów głębokości, bez kotwiczenia fundamentów. Wiejący wiatr powoduje niewielkie, zamierzone odchyły konstrukcji. Przy wietrze wiejącym z prędkością 190 km/h poziomy restauracji od pionu odchylają się o około 30 cm. Podwójne kuloodporne szyby w wyższych partiach wieży mają 6,4 i 9,5 mm grubości. CN Tower budowano w technologii ciągłej przez 40 miesięcy. Zużyto 40.523,8 m sześc. betonu. Waga całego obiektu sięga 130.000 ton. Całość kosztowała 63 mln ówczesnych dolarów, czyli dzisiejszych 300 mln $ USA. Obecna oficjalna nazwa to „Canada’s National Tower”, czyli Narodowa Wieża Kanady.

 

Za tydzień: Oriental Perl Tower

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments