Młot udarowy Bosch GSH 5 CE Professional

Mogłoby się wydawać, że duży młot udarowy z mnogością rozwiązań elektronicznych to nietrafione połączenie. Wibracje, drgania, najcięższe zadania raczej słabo kojarzą się z delikatnymi układami scalonymi. Okazuje się, jednak, że młot udarowy Bosch GSH 5 CE Professional potrafi świetnie wykorzystać dobrodziejstwa elektroniki.

 

 

Prezentowane elektronarzędzie należy do klasy 6-kilogramowych młotów kujących SDS-max. Narzędzie nie posiada funkcji wiercenia i przeznaczone jest tylko do zadań destrukcyjnych. Niewielka masa maszyny w połączeniu z bardzo wydajnym mechanizmem napędowym sprawiają, że model GSH 5 CE sprawdzi się najlepiej w średniej

trudności zadaniach budowlanych, w których równie ważna co moc i skuteczność jest wygoda i dokładność pracy. Silnik w prezentowanym młocie to wydajna jednostka o mocy 1150 W. Stanowi ona źródło energii dla pneumatycznego mechanizmu udarowego, który potrafi wygenerować od 1300 do 2900 udarów/min, każde z energią 8,3 J. To wystarczająco dużo, by z łatwością zburzyć niepotrzebną ściankę działową czy wykuć bruzdę w twardym betonie.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, Bosch GSH 5 CE został wyposażony w bardzo przydatne w codziennej pracy układy elektroniczne. Nie są to gadżety, a rozwiązania realnie podnoszące efektywność pracy i komfort obsługi elektronarzędzia. Jest więc system Constant Electronic stabilizujący obroty silnika. Układ ten dba o to, by młot pracował ze stałą efektywnością pod zmiennym obciążeniem. Dzięki temu narzędzie cały czas pracuje z pełną wydajnością nawet w najtrudniejszych warunkach. Elektroniczny regulator prędkości obrotowej silnika pozwala użytkownikowi dobrać maksymalną częstotliwość udarów. Z kolei umieszczona w bocznej części obudowy dioda to wskaźnik serwisowy, który sygnalizuje konieczność oddania sprzętu do przeglądu technicznego. Kolejny wskaźnik informuje o podłączeniu młota do zasilania i gotowości do pracy.

 

 

 

Jednym z najważniejszych aspektów w konstrukcji każdego młota udarowego jest oczywiście kwestia ograniczenia ilości drgań przenoszonych na ciało operatora. W tym celu rękojeść typu „D” nie jest zamocowana na sztywno do korpusu młota, a konstruktorzy zastosowali sprężynowo-gumowe amortyzatory, które absorbują dużą część wibracji. Rozwiązanie to stanowi ważny element systemu Vibration Control”, jednakże podstawą jego działania jest obniżenie ciśnienia w mechanizmie udarowym poprzez nieznaczne wydłużenie cylindra, w którym porusza się bijak. Dzięki temu wibracje są niższe w miejscu ich powstawania. Bardzo istotną rolę w redukcji drgań pełni także gumowa okładzina soft-grip, którą obłożony jest uchwyt główny elektronarzędzia. Stabilność pracy młotka zapewnia z kolei solidna metalowa obudowa przekładni głównej i mechanizmu udarowego. To rozwiązanie stanowi gwarancję żywotności nawet dla maszyny eksploatowanej w ekstremalnych warunkach.

Nie wolno zapominać, że przy wyborze młota kującego wielu użytkowników kieruje się kwestiami wygody w codziennej obsłudze. W tym zakresie Bosch GSH 5 CE Professional spełnia wszystkie wymagania profesjonalistów. Znajdziemy więc łatwy w obsłudze uchwyt narzędziowy SDS-max z systemem Vario-Lock, który umożliwia ustawienie dłuta w 12 pozycjach w celu optymalnego dostosowania go wykonywanego zadania, a ponadto opatentowaną blokadę włącznika głównego oraz rękojeść dodatkową, której położenie reguluje się w dwóch płaszczyznach, jak również kulowe mocowanie przewodu zasilającego do obudowy młota skutecznie zapobiegające przerwaniu kabla.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments