Innowacyjne segmenty Heger Xflow z Adiamu
Przypomnijmy sobie zamieszanie spowodowane przez technologię strukturalnego uporządkowania diamentów w segmencie (tzw. 3D). Teraz kolej na następne wywołane nową linią narzędzi Xflow marki Heger.
Wiadomo, iż w trakcie procesu cięcia tarczy diamentowej istotne są m.in. obciążenia segmentu na powierzchniach bocznych. Technologia 3 D ogranicza zużycie się tych części segmentu, nie zmniejsza sił tarcia tam występujących. Obciążenie powierzchni bocznych segmentu powoduje straty mocy napędu i spadek efektywności cięcia. Nowe, opatentowane rozwiązanie wprowadzone przez firmę Heger, jest właśsnie pod
To jednak jeszcze nie całkowita tajemnica skuteczności nowych segmentów Hegera. Są one spawane laserowo (w zakładzie w Heitersheim koło Freiburga) w pozycji specyficznie pochylonej w kierunku natarcia. Ta nieznaczna, jak mogłoby się wydawać zmiana, istotnie zwiększa szybkość i skuteczność pracy. W efekcie uzyskujemy doskonałe cięcie nawet przy bardzo silnym zbrojeniu. Krótkie segmenty ułatwiają dopływ wody, redukują efekt mikrodrgań, a dodatkowe pochylenie ich w kierunku powierzchni natarcia stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym wyrwaniem segmentu przy cięciu w betonie silnie zbrojonym. Segmenty Xflow przeznaczone są do pracy na piłach ściennych, a także na szczeliniarkach. Oczywiście należy zadbać o odpowiedni dobór typu segmentu do mocy napędu i rodzaju materiału. Na przykład dla lekkich pił ściennych o mocy od 11 kW z silnikami serwo lub wysokiej częstotliwości zaleca się segmenty typu W4, zaś W5 zaleca się używać na maszynach o mocach powyżej 20 kW.
Efekt zwiększonej agresywności, wręcz „kolczastości” segmentów uzyskał Heger, kształtując na nich karby poprzeczne czy też stożkowe wypusty (w wiertłach koronowych). Kształt ten zdecydowanie ułatwia najtrudniejszą, wstępną fazę wykonywania nacięcia czy otworu.
Jeśli do tego wszystkiego dodamy fakt, iż segmenty wykonywane są w technologii sandwich (warstwowej), w tym również z selekcją diamentu, według standardów EN13236 oraz oSa na najnowocześniejszych maszynach, z najlepszej jakości diamentów syntetycznych oraz przy użyciu mieszanek metali bez zawartości kobaltu, na najlepszych rdzeniach stalowych, otrzymamy produkt rewelacyjny zarówno pod względem szybkości pracy, jak i żywotności, ale także spełniający najwyższe wymagania norm technicznych i ochrony środowiska. Ponadto możliwe jest również zastosowanie wyciszonych dysków. Dodatkowe koszty są wtedy naprawdę nieznaczne a efekt wręcz zaskakujący.