GRUPA PCN S.A. na targach ITM Polska 2013 i Salonie Mach-Tool w Poznaniu
Tegoroczne targi ITM Polska 2013 i Salonie Mach-Tool w Poznaniu były kolejną okazją do szerszego zaprezentowania nowej inicjatywy biznesowej na rynku maszyn i narzędzi w Polsce. Działania Grupy PCN na na targach ITM Polska 2013 i Salonie Mach-Tool w Poznaniu podsumowuje Marian Mucha, wiceprzewodniczący jej Rady Nadzorczej.
Redakcja: Zajmuje się pan od kilkunastu lat tematem maszyn do obróbki skrawaniem, jak więc ocenia Pan tegoroczne targi?
Marian Mucha: Targi ITM Polska 2013 oraz towarzyszący im salon Mach-Tool są bez wątpienia najważniejszą dla branży maszynowej imprezą targową w Polsce. Ostatnia edycja, niezależnie od
Grupa PCN S.A. prezentowała maszyny i urządzenia wielu firm. Które z nich Pana zdaniem zasługują na szczególną uwagę?
Bez wątpienia urządzenia do cięcia plazmowego i gazowego ATBlu produkcji firmy Mexpol (zdjęcie wypalarki CNC) oraz szeroka gama maszyn i urządzeń niemieckiej grupy STÜRMER. Tej właśnie grupie maszyn chciałbym poświęcić szczególną uwagę z tej racji, że jest to doskonała oferta handlowa dla obecnych oraz mam – jak mam nadzieję – dla przyszłych akcjonariuszy naszej grupy. PCN nawiązał na początku tego roku współpracę z znanym niemieckim producentem maszyn Grupą STÜRMER i jest obecnie jedynym dystrybutorem tych urządzeń w Polsce. Od 2004 roku firma Marcosta, której właściciel jest akcjonariuszem PCN, z dużym powodzeniem sprzedaje linię OPTIMUM.
Jakie linie maszyn, oprócz OPTIMUM, zaprezentowano na targach?
Maszyny Grupy STÜRMER to bardzo ciekawa oferta handlowa. W jej skład wchodzą takie linie maszyn, jak: METALLKRAFT, SCHWEISSKRAFT, AIRCRAFT, UNICRAFT, HOLZKRAFT i HOLZSTAR. Kompleksowo uzupełniają one najważniejsze działy obróbki metalu oraz w pewnym stopniu obróbki drewna.
Czy PCN kieruje tę ofertę do klientów końcowych?
PCN prowadzi działalność handlową przez swoich akcjonariuszy i dla nich staramy się stworzyć jak najszerszą ofertę produktową. Jesteśmy polską grupą zakupową, która ma ambicję stworzenia sieci sprzedaży na terenie całego kraju. Nawiązujemy w pewnym sensie do działań podjętych w innych sektorach gospodarki, bez wątpienia wzorem dla nas jest Grupa Polskie Składy Budowlane, która blisko czternaście lat temu rozpoczęła i z dużym sukcesem kontynuuje swoją działalność. Jest to niewątpliwy dowód na to, że można w Polsce skonsolidować środowisko branżowe i to jest jeden z najważniejszych kierunków rozwoju PCN.
Czy nawiązano relacje z producentami krajowymi?
Fakt, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, daje okazję innym jej krajom na wprowadzanie swoich towarów na teren Polski. Integracja europejska jest procesem nieodwracalnym, mamy na terenie naszego kraju mnóstwo firm z kapitałem zagranicznym prowadzących działalność gospodarczą. PCN S.A. tworzy również platformę promocyjną dla polskich producentów. Pracujemy nad stworzeniem katalogu produktowego, który mógłby stopniowo stanowić konkurencję dla producentów spoza Polski. Prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, które zadeklarowały chęć promowania swoich produktów przez naszą grupę.
Wspomniał pan, że obecna formuła targów już się przeżywa, jak pana zdaniem będą wyglądały następne edycje targów maszynowych?
Z pewnością dla producentów linii produkcyjnych, maszyn CNC etc. taka formuła targów będzie jedną z podstawowych możliwości prezentowania swoich wyrobów. Mniejsze firmy z uwagi na stosunkowo wysokie koszty ekspozycji będą moim zdaniem preferowały prezentację swoich produktów, wykorzystując platformę Internetu. W związku z powyższym PCN będzie dążył do promocji swoich akcjonariuszy poprzez lokalne imprezy, dające szansę na bezpośrednie dotarcie do klientów końcowych.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszymi atutami, które obszernie prezentujemy na naszej stronie internetowej www.grupapcn.com, gdzie można znaleźć również krótki film z targów z udziałem Grupy PCN S.A.
Dziękujemy za rozmowę.
* Na zdjęciu głównym: nasz rozmówca – Marian Mucha, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PCN