Gdzie i czym wkręcamy? O naturze i metodach wkręcania
Obecnie do wyboru mamy wiele narzędzi służących do wkręcania o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym: wkrętarki, wiertarko-wkrętarki, zakrętarki, klucze udarowe. Aby móc je prawidłowo dobrać, należy znać naturę procesu wkręcania.
Żeby dobrać odpowiednie narzędzie do operacji wkręcania, jaką wykonujemy, powinniśmy znać jej naturę. Rozróżnia się wkręcanie miękkie i twarde. Z miękkim mamy do czynienia wtedy, gdy łączymy miękkie lub kruche materiały lub kiedy łączymy miękki lub kruchy element z twardym, przy czym wkręcanie odbywa się najpierw w element miękki albo kruchy. Twarde wkręcanie występuje przy łączeniu twardych materiałów lub twardego i
Z tak nakreślonej natury procesu wkręcania wynikają trzy metody wykonywania tej operacji. Pierwsza z nich polega na ograniczeniu głębokości wkręcania i wynika z natury wkręcania miękkiego. Jak wiemy, podczas niego dochodzi do różnego zagłębiania się wkrętów lub śrub. Aby to negatywne zjawisko wyeliminować i uzyskać równe długością zagłębienie wszystkich łączników gwintowych, stosuje się ogranicznik głębokości wkręcania. Druga z metod polega na ograniczeniu aplikowanego momentu dokręcenia i wynika z natury wkręcania twardego. Pozwala ona aplikować określony maksymalny moment, a także zabezpiecza narzędzie przed awarią na skutek zatrzymania się jego wrzeciona. W tym celu stosuje się sprzęgło odłączające (w przypadku elektronarzędzi) lub silnik, którego obroty mogą być zatrzymane bez szkody dla narzędzia (w wypadku narzędzi pneumatycznych). Trzecia metoda jest metodą udarowego wkręcania i wynika także z natury wkręcania twardego. Stosuje się ją do aplikacji dużych momentów dokręcenia. W przypadku narzędzi ręcznych wielkość tego momentu jest ograniczona możliwościami człowieka i przyjmuje się, że wynosi 1000 Nm.
Tym trzem metodom wkręcania odpowiadają trzy rodzaje narzędzi służących do wkręcania: wkrętarki sieciowe (metoda pierwsza), wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i różnego typu wkrętarki montażowe, przeważnie napędzane pneumatycznie (metoda druga) oraz klucze i zakrętarki udarowe (sieciowe, akumulatorowe oraz pneumatyczne).
Wkręcanie twarde – rozkład narastania momentu Wkręcanie miękkie – rozkład narastania momentu
obrotowego (Źródło: Wera) obrotowego (Źródło: Wera)