Najwyższe budowle świata (cz.VIII) Taipei

Najwyższe budowle zawsze są wielką atrakcją, symbolem czasów obecnych, ikoną państw lub metropolii, w których powstały, tak jak wieża Taipei.

 

 

Taipei

Liczący 509,2 m wysokości wieżowiec znajdujący się w Taipei na Tajwanie, zaprojektowany przez C.Y. Lee & Partners, a oddany do użytku w 2004 roku, ze względu na unikalność konstrukcji i rozmiar pokonanych trudności z pewnością można zaliczyć do budowli XXI wieku. Szczegółowo opisujemy go w następnym odcinku. Tymczasem zestawiamy, co bardziej charakterystyczne. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji oraz 5 pięter podziemnych. Postmodernistyczna architektura budowli łączy elementy tradycyjne i nowoczesne. Wyposażony jest w system zabezpieczeń zdolnych oprzeć się trzęsieniom ziemi

i huraganom. Zakres podjętych środków bezpieczeństwa przekracza nawet ten zastosowany w tajwańskich elektrowniach jądrowych. A zarazem, jak mówi C. P. Wang, architekt i szef projektu, budynek zbudowano w oparciu o filozofię integracji z naturą, porównując go do rośliny, która wyrasta z ziemi, aby sięgnąć nieba. Twierdzi też, iż metodyka ta różni się znacząco od podejścia zachodniego, którego celem jest poskramianie natury. Budynek został zaliczony do grona „Siedmiu cudów inżynierii” (Discavery Channal, 2005) oraz „Nowych siedmiu cudów świata” (plebiscyt magazynu „Newsweek”). Taipei rozwinięto nawet jako akronim: „Technology, Art., Innovation, People, Environment, Identity”. A to nawiązuje do arkologii, niezwykle interesującej idei połączenia architektury z ekologią, czyli miastaprzyszłości.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments