Młoty obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-max (część I). Pola zastosowań młotów obrotowo-udarowych SDS-max
Młoty obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-max to elektronarzędzia o dużej zdolności wiercenia w takich materiałach jak beton, mur, kamień, cegła. Są one podstawowym elementem technologii stosowanych we współczesnym budownictwie. Dlatego zalicza się je do niezbędnego wyposażenia profesjonalnych firm budowlanych, remontowych, instalatorskich, hydraulicznych itp.
Na użytek tego opracowania przyjęliśmy podział na młoty z uchwytami SDS-plus (10 mm) i SDS-max (18 mm). Mocowania te określają możliwość montowania w maszynach wierteł pełnych o określonym zakresie średnic, co oznacza, że młotkami SDS-plus możemy wykonywać otwory o średnicy od 4 do 32 mm, a SDS-max –
Elektronarzędzia te przeznaczone są głównie dla budownictwa i branż pokrewnych, np. instalatorów, hydraulików, elektryków, rzemieślników zajmujących się aranżacją i wykańczaniem wnętrz. Głównym zadaniem młotków obrotowo-udarowych SDS-max jest wydajne wykonywanie dużych otworów w betonie, kamieniu, murze, cegle, granicie, bazalcie itd. narzędziami udarowymi: wiertłami pełnymi, koronkami udarowymi, wiertłami przebiciowymi, a także rozbijanie betonu, kruszenie, kopanie i wyrównywanie różnego typu dłutami, szpiczakami itd. Młotów SDS-max nie wyposaża się w dodatkowe funkcje, takie jak wiercenie bezudarowe czy obroty prawe/lewe, ponieważ są to maszyny specjalizowane, przeznaczone głównie do obróbki twardych materiałów budowlanych, zresztą ze względu na ich duże gabaryty i wagę dochodzącą nawet do 11 kg obróbka nimi np. stali czy drewna byłaby nieefektywna i bardzo uciążliwa dla operatorów.
Warto zwrócić tu uwagę, omawiając rodzaje zastosowań młotków SDS-max, na ich użytkowników. Elektronarzędzia te są obecnie wykorzystywane tylko przez profesjonalistów. Stąd produkowane wyłącznie są tego typu maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu, odporne na bardzo duże przeciążenia. Wśród nich wyróżnia się klasę rzemieślniczą orazprzemysłową.