Wiertła Irwin Diamond do płytek ceramicznych i gresowych
Irwin Tools ma w swojej ofercie wiertła z nasypem diamentowym do wiercenia na mokro w płytkach ceramicznych i gresowych. Korzystając z uprzejmości Munich Design Center należącego Newell Rubbermaid, przeprowadziliśmy specjalnie dla czytelników naszego pisma test tych narzędzi (format filmu: mp4).
Okazuje się, że wiertłem rurowym z nasypem diamentowym można wywiercić otwór w granicie czy w gresie 5 razy szybciej niż tradycyjnym TCT. Oczywiście, tak jak każdy proces obróbki mechanicznej, ten także wymaga zachowania pewnych zasad. Trzeba więc pamiętać o odpowiednim chłodzeniu wiertła. Najlepsza do tego celu jest oczywiście woda. Optymalna prędkość wiercenia w przypadku wiertłeł Irwin Diamond to 2700 obr./min. Ważna jest także odpowiednia siła nacisku dobrana do średnicy tych narzędzi. Zbyt duża przy niedostatecznym chłodzeniu spowoduje przegrzanie wiertła i natychmiastowe starcie nasypu diamentowego.
Widać więc, że praca w tej technologii posiada powne obostrzenia. Jakie są więc zalety jej stosowania? Przede wszystkim nie trzeba wykonywać wiercenia wstępnego, nie jest więc wymagane dodatkowe wiertło pilotujące czy tzw. prowadnica z otworem pilotującym. Zanim przystąpimy do wykonania otworu, wiertło Irwin Diamond należy wprowadzić w ruch, czyli włączyć wiertarkę. Wiercenie rozpoczynamy pod kątem 45° w celu uniknięcia efektu ślizgania się wiertła po płytce. Następnie wiertło ustawiamy prostopadle do obrabianej powierzchni. Podczas wiercenia wykonujemy ruchy oscylacyjne.
Warto tu wspomnieć, że wiertła diamentowe Irwin mają też to do siebie, że wykonuje się nimi czyste, gładkie i pozbawione zadziorów otwory. Najważniejsza zaleta wiercenia diamentowego to oczywiście szybkość pracy i żywotność wierteł. Przy odpowiednim chłodzeniu jest ona kilkukrotnie dłuższa niż wiertła tradycyjnego.
Wiertła diamentowe Irwin mają średnicę 5-15 mm i uniwersalne uchwyty walcowe, które pasują do większości wiertarek sieciowych i wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Ich korpusy są hartowane i bardzo odporne na złamania. Wiertła Irwin Diamond mają jeszcze dwa istotne rozwiązania – specjalną spiralę (tzw, odwrotną), która efektywnie dostarcza wodę na diamentową końcówkę, oraz otwór do odprowadzania urobku.
W redakcyjnym teście użyliśmy wierteł Irwin Diamond o średnicy 12 i 8 mm i wykonaliśmy nimi otwór przelotowy w twardej płytce gresowej o grubości 1,1 cm w czasie odpowiednio 34 s i 26 s. Do napędu testowanych wierteł użyliśmy wiertarki DeWALT D2185S (850 W, 2700/min na 2. biegu). Wiertła były chłodzone wodą dostarczaną z pojemnika z rurowym podajnikiem. Otrzymane otwory miały wysoką jakość.
Reasumując, testowane wiertła Irwin Diamond są efektywne i proste w użyciu, nie wymagają bowiem dodatkowych akcesoriów w postaci prowadnic. To jest niewątpliwie ich duża zaleta w porównaniu do podobnych narzędzi oferowanych przez konkurencję.
MP, pins