Wideotest wyrzynarki Protool JSP 120 E
Do precyzyjnego wycinania nieprostoliniowych kształtów potrzebna jest wyrzynarka z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej i 3-punktowym systemem prowadzenia brzeszczotu. W naszym redakcyjnym warsztacie bliżej przyjrzeliśmy się tego typu maszynie z oferty marki Protool (format filmu: mp4).
Najtrudniejszym zadaniem dla każdej wyrzynarki jest wykonywanie czystych cięć w takich materiałach, jak okleinowana płyta wiórowa lub wielowarstwowa sklejka. Jeśli np. będziemy musieli ciąć po łuku w sklejce, to okaże się, że nie każdą maszyną da się to zadanie zrealizować z odpowiednią jakością i do tego zachowując prosty kąt krawędzi. Jak pokazały nasze testy, zadanie to nie będzie wyzwaniem dla wyrzynarki Protool JSP 120 E. Dlaczego?
Po pierwsze, ponieważ silnik, w który została wyposażona prezentowana maszyna, ma odpowiednie parametry, czyli moc 720 W i maksymalną prędkość skokową 2900 skoków/min. Możemy być więc pewni, że maszyna poradzi sobie bez problemu z kilkunastomilimetrowej grubości sklejką. Mało tego, silnik współpracuje z elektroniką stabilizującą prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem. Oznacza to, że nawet mocniejsze popchnięcie brzeszczotu nie spowoduje spadku obrotów (prędkości skokowej) i ewentualnego wyrwania materiału w miejscu cięcia. Użytkownik ma również do dyspozycji 6-stopniową regulację prędkości obrotowej silnika, która pozwala ustawić parametry cięcia do rodzaju materiału i/lub brzeszczotu. Ważnym elementem w układzie napędowym jest możliwość regulacji poziomu podcinania, czyli intensywności poruszania się brzeszczotu po łuku. Im jest on wyższy, tym wyrzynarka tnie szybciej, ale jakość cięcia jest niższa. Użytkownik ma do dyspozycji 4 ustawienia. Moc silnika decyduje o tym, że wyrzynarką Protool JSP 120 E przetniemy elementy drewniane o maksymalnej grubości 120 mm, aluminiowe – 20 mm i stalowe – 10 mm.
Po drugie, w prezentowanym narzędziu zastosowano trzypunktowy system podparcia pracującego brzeszczotu. Układ ten jest niezwykle ważny przy cięciach krzywoliniowych. Kiedy prowadzimy brzeszczot po łuku, ten odgina się od pionu i w wyniku cięcia krawędź uciętego elementu nie jest prostopadła do jego płaszczyzny. Trzypunktowy system mocowania brzeszczotów w Protoolu skutecznie eliminuje ten problem. Sprzęt można prowadzić po najciaśniejszym łuku ze spokojem o prostopadłość cięcia.
W tym miejscu warto także wspomnieć o bardzo wygodnym – beznarzędziowym – systemie mocowania brzeszczotu FAST FIX. Wykonuje się to poprzez odciągnięcie dźwigni blokującej i wsunięcie osprzętu w gniazdo. To rozwiązanie to w znacznym stopniu ułatwia codzienną obsługę wyrzynarki.
Po trzecie, cięcie sklejki będzie stało na najwyższym poziomie z powodu solidności wykonania stopy ślizgowej i mechanizmów. Odpowiednia jakość obróbki płaszczyzny aluminiowej stopy sprawia, ze prowadzenie urządzenia odbywa się płynnie. Mechanizmy są dokładnie zamontowane i wyważone, co przyczynia się do niskiego poziomu wibracji. W efekcie możliwe jest wykonywanie wyrzynarką czystych cięć, czego nie można powiedzieć o wielu maszynach dostępnych na rynku i klasyfikowanych jako profesjonalne. Stopa pozwala również odchylać szlifierkę od pionu i wykonywać nią cięcia skośne pod kątem do 45°. Z kolei przezroczysta osłona przeciwodpryskowa zapobiega przedostawaniu się wiórów na linię cięcia, pozostawiając ją czytelną i wyraźną. Gdybyśmy jednak chcieli podczas cięcia zachować czystość miejsca pracy, w każdej chwili możemy podłączyć odkurzacz przemysłowy do króćca umieszczonego w tylnej części stopy.
W testach praktycznych badaliśmy wyrzynarkę Protool JSP 120 E pod kątem jej wydajności i precyzji cięcia. W pierwszym zadaniu przecinaliśmy więc klocek sosnowy o wymiarach 80 x 180 mm. Urządzenie skróciło go w 15 s. Czas bardzo dobry, ale istotny jest tutaj styl, w jakim został on osiągnięty. Wyrzynarka, mimo bardzo dużych oporów, nie wykazywała żadnych słabości. Świetnie działał elektroniczny układ stabilizacji obrotów. To jemu zawdzięczamy wysoką wydajność cięcia. Z kolei w drugiej próbie postanowiliśmy „artystycznie” wyciąć po łukowaty element w płycie ze sklejki (grubość 18 mm), testując w ten sposób skuteczność trzypunktowego prowadzenia brzeszczotu. Próba wypadła znakomicie i pod względem utrzymania prostopadłości cięcia, jak i jakości krawędzi.
Marek Pudło, pins
Dane techniczne wyrzynarki Protool JSP 120 E
Moc | 720 W |
Prędkość skokowa | 1000-2900 min-1 |
Skok brzeszczotu | 26 mm |
Maksymalna głębokość cięcia drewna/aluminium/stal | 120/20/10 mm |
Waga | 2,4 kg |