Wideotest wyrzynarki Maktec MT431

Makita wprowadziła do swojej oferty kolejną już maszynę z linii narzędzi Maktec. Jest to wyrzynarka MT431, urządzenie kompaktowe z 3-stopniowym mechanizmem ruchu wahadłowego brzeszczotu (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Parametry techniczne i cechy użytkowe

Wyrzynarka Maktec MT431 posiada silnik o mocy 450 watów i elektronicznie regulowaną częstotliwość suwów brzeszczotu w zakresie 0-3100 min-1. Ustawia się ją za pomocą włącznika głównego, mocniej lub słabiej go wciskając, tak jak np. w wiertarko-wkrętarkach.

Urządzenie ma dwa tryby pracy: (1) liniowy ruch brzeszczotu oraz (2) wahadłowy (tzw. podrzynanie lub pendulum). Wielkość amplitudy ruchu wahadłowego ustawia się trzystopniowo za pomocą prostego przełącznika dźwigniowego. Wyrzynarka, tak jak wszystkie tego typu urządzenia klasy profesjonalnej, posiada obrotową rolkę prowadzącą, której zadaniem jest przeciwdziałać odchylaniu się na boki brzeszczotu podczas cięcia. Zastosowano w niej także uchwyt brzeszczotów z blokadą śrubową. Stopę wyrzynarki wykonano z lekkiej, odpowiednio profilowanej i jednocześnie wytrzymałej blachy stalowej. Wyposażono ją w kluczykową regulację kąta cięcia w zakresie 0-45° i skalę kątową z zaznaczonymi najbardziej popularnymi kątami.

 

Obsługa i ergonomia

Testowane urządzenie posiada tzw. konstrukcję żelazkową, tzn. rękojeść główna przypomina uchwyty stosowane w żelazkach. Rękojeść pokryto miękką wykładziną soft grip. Wszystkie elementy służące do obsługi wyrzynarki rozmieszczone są klasycznie, tak jak w większości tego typu maszynach profesjonalnych: a mianowicie włącznik znajduje się w rękojeści. Urządzenie wyposażone jest rówież w krócieć do montowania węża od odkurzacza przemysłowego w celu odpylania pola pracy. Reasumując, nowa wyrzynarka Maktec spełnia standardy ergonomii i łatwości obsługi obowiązujące dla tego typu urządzeń klasy profesjonalnej.

 

Skuteczność i jakość cięcia

Wyrzynarkę sprawdziliśmy wszechstronnie, a więc pod względem wydajności i czystości cięcia w drewnie. Poddaliśmy ją najpierw dość wymagającemu testowi cięcia sękatego sosnowego klocka o wymiarach 80 x 180 mm. Przecięliśmy go w 42 s. Jest to bardzo dobry wynik, jeśli się zważy moc maszyny. Następnie sprawdziliśmy możliwość wykonywania wyrzynarką cięć o wysokiej jakości w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Użyliśmy do tego brzeszczotów do cięć czystych prostoliniowych. Wszystkie próby zostały wykonane z użyciem ruchu liniowego, a więc z wyłączonym podrzynaniem. Do rezultatów jakościowych nie mieliśmy żądnych zastrzeżeń, uzyskane powierzchnie po przecięciu były bez odprysków. Tu zostaliśmy mile zaskoczeni, gdyż większość wyrzynarek profesjonalnych z tzw. segmentu ekonomicznego, do którego należy Maktec MT431, nie jest w stanie wykonywać czystych cięć bez wkładki antyodpryskowej. Możność czystego cięcia świadczy o bardzo dobrej konstrukcji mechanizmów wyrzynarki.

 

Reasumując, wyrzynarka Maktec MT431 to profesjonalne urządzenie kompaktowe i ergonomiczne, charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jest ono przeznaczone dla mniej wymagających profesjonalnych użytkowników, którzy używają wyrzynarek głównie do docinania elementów podczas prac wykończeniowych.

pins

 

Dane techniczne wyrzynarki Maktec MT431

Moc

450 W

Częst. skoków na biegu jałowym:

0-3100/min

Wielkość skoku

18 mm

Zdolność cięcia w drewnie

65 mm

Zdolność cięcia w stali

6 mm

Wymiary (dł. x szer. x wys.)

214x75x202 mm

Ciężar

1,9 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar