Wideotest wyrzynarki akumulatorowej Milwaukee M12 JS-22B

Niewielka wyrzynarka akumulatorowa to świetny element dodatkowego wyposażenia stolarzy i instalatorów. Choć ich głównym narzędziem wciąż pozostaną modele sieciowe, to jednak „akumulatorówka” w wielu sytuacjach może być bardzo przydatna (format filmu: mp4).

 

Jakie więc mogą to być okoliczności, w których można by użyć wyrzynarki na baterie zamiast na prąd sieciowy? A chociażby wtedy, kiedy zabraknie napięcia w gniazdku lub go w ogóle nie ma w miejscu wykonywania prac. Często montaż mebli odbywa się w budynkach, w których instalacja elektryczna jest fazie wykonywania lub testowania. Wtedy akumulatorowa wyrzynarka całkowicie ratuje sytuację. Modele na prąd stały są oczywiście dużo mniejsze od maszyn sieciowych. Mają oczywiście też skromniejsze możliwości, ale stworzono je raczej z myślą o lekkich cięciach, w tym też wykonywanych nad głową.

Milwaukee M12 JS-22B świetnie wpisuje się w przedstawione powyżej scenariusze. Urządzenie to jest małe i lekkie, dlatego wygodne i poręczne. Jego źródłem energii jest akumulator litowo-jonowy o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah (można stosować także akumulator 3,0 Ah). Te nowoczesne baterie, które współpracują z szybką ładowarką, zapewniają bardzo dobre parametry prądowe. A są przy tym odporne na efekt pamięci (utraty pojemności) i dużo trwalsze od starszych typów ogniw. Akumulator w prezentowanej wyrzynarce to oczywiście rozwiązanie systemowe – można go stosować w innych maszynach Milwaukee i na odwrót. Bateria praktycznie w całości mieści się w rękojeści i nie wystaje poza jej obrys. Z boku obudowy wyrzynarki umieszczono diody, które wskazują poziom naładowania.

Silnik w wyrzynarce Milwaukee M12 JS-22B wprawia w ruch brzeszczot z maksymalną częstotliwością skoków 2800/min. Każdy o długości 19 mm. Prędkość obrotowa regulowana jest płynnie za pomocą włącznika spustowego, a po uruchomieniu maszyny włącza się dioda oświetlająca miejsce pracy. Bardzo ciekawie wygląda również uchwyt mocujący brzeszczot. Można go nazwać szybkomocującym SDS – osprzęt wystarczy wcisnąć w gniazdo, a kliknięcie oznacza jego prawidłowy montaż. Przesunięcie dźwigni blokującej brzeszczot powoduje jego wyskoczenie z uchwytu – nie musimy więc wyciągać gorącego ostrza i narażać się na ryzyko poparzenia palców. Ruch brzeszczotu stabilizowany jest rolką prowadzącą umieszczoną blisko obrabianego materiału.

Wyrzynarką Milwaukee M12 JS-22B można wykonywać również cięcia skośne. Stopa urządzenia posiada mechanizm pochylania w zakresie +-45°. Ważne w tym przypadku jest to, że zmianę skosu nachylenia maszyny względem powierzchni obrabianego materiału wykonujemy beznarzędziowo za pomocą dźwigni i podziałki kątowej. Na spodzie stopy znajdziemy specjalną nakładkę ochronną, która nie rysuje powierzchni podczas cięcia. Bardzo ciekawie prezentuje się również kształt maszyny. Silnik z przekładnią umieszczone są w małej obudowie, a rękojeść główna ze zintegrowanym włącznikiem głównym stanowi gniazdo dla akumulatora.

W praktycznych próbach redakcyjnych sprawdzaliśmy przydatność maszyny w cięciach szybkich i czystych (precyzyjnych). Choć w pierwszym rodzaju prac sprzęt spisuje się całkiem przyzwoicie (przecięliśmy 300-milimetrową deskę sosnową o grubości 20 mm w 13 s), to jednak nie jest jego główna domena, gdyż konstruktorzy nie zastosowali w Milwaukee M12 JS-22B mechanizmu pendulum służącego do wykonywania szybkich cięć w materiałach drewnianych. Testowana akumulatorówka za to doskonale poradziła sobie w cięciu czystym. Stabilne prowadzenie brzeszczotu sprawia, że Milwaukee wykonuje cięcia nawet w trudnym materiale bez jakichkolwiek zadziorów.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne wyrzynarki akumulatorowej Milwaukee M12 JS-22B

Prędkość skokowa

0-2800/min

Skok brzeszczotu

19 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/12 V/1,5 Ah

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments