Wideotest wycinarki oporowo-grzewczej Proxxon Thermocut 230/E

Nazwa tego elektronarzędzia jest dość skomplikowana w przeciwieństwie do budowy i zasady działania. Prezentowany Proxxon to najzwyklejsza wycinarka z gorącym drutem do obróbki styropianu (format filmu: mp4).

 

Styropian to bardzo specyficzne tworzywo sztuczne, które składa się z granulek polistyrenu. Jest to materiał nieodporny na działania substancji rozpuszczalnikowych, miękki i podatny na uszkodzenia mechaniczne, ale ma doskonałe właściwości izolacyjne, dlatego jest powszechnie stosowany w budownictwie jako izolator (termiczny i akustyczny). Styropian jest łatwy w obróbce, dlatego jest idealny do wyrobu modeli architektonicznych, prototypów i klasycznych modeli (pociągi, samoloty, statki). Chętnie wykorzystują go więc projektanci, dekoratorzy, artyści, uczniowie szkół plastycznych itp. Do cięcia styropianu należy jednak używać odpowiednich narzędzi. Mogą to być np. bardzo ostre ostrza (sklalpele lekalskie), których nacisk nie spowoduje trwałego zdeformowania obrabianego elementu. Z faktu, że styropian jest materiałem niepalnym, dużo lepszym narzędziem do jego cięcia są wycinarki termiczne.

Proxxon Thermocut 230/E jest klasyczną wycinarką oporowo-grzewczą. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Elementem tnącym jest tutaj cienki drut oporowy o średnicy 0,2 mm, przez który „przepuszczane” jest napięcie rozgrzewające go do wysokiej temperatury. Warto zauważyć, że dla bezpieczeństwa pracy w wycinarce zastosowany jest transformator, który „redukuje” znamionowe napięcie zasilające 230 V do zaledwie 10 V (1 A). Prąd od takim napięciu i natężeniu wystarczy, by rozgrzać drut oporowy do nawet 200°C w zaledwie 1 sekundę! Temperatura drutu tnącego jest regulowana pokrętłem w zakresie 100-200°C i należy ją ustalić doświadczalnie w zależności od rodzaju (twardości, gęstości) ciętego styropianu.

Konstrukcja i sposób obsługi oraz cięcia wycinarką oporowo-grzewczą Proxxon Thermocut 230/E są niezwykle proste. Całe urządzenie to w zasadzie duży transformator ukryty pod stołem roboczym oraz wysięgnik w kształcie litery „U”. Ramię ustawione jest 140 mm nad stołem i takiej maksymalnej wysokości elementy można ciąć prezentowanym urządzeniem. W górnej części ramienia znajduje się szpulka z drutem oporowym (30 m), który biegnie pionowo pod stół roboczy, gdzie jest wpinany w obwód elektryczny transformatora. Można ją przesuwać po ramieniu, wtedy skośnie ustawiony drut pozwoli wykonywać cięcia pod kątem. Przesuwając styropianem po blacie, wykorzystujemy nagrzany drut oporowy jako krawędź tnącą.

Ciekawie rozwiązano kwestię powierzchni roboczej (jej wymiary to 390 x 280 mm). Przede wykonano ją ze specjalnego stopu aluminium, który umożliwia łatwe i swobodne przesuwanie obrabianego materiału. Dodatkowo naniesiono na płaszczyznę siatkę współrzędnych, która ułatwia cięcie materiałów o konkretnych wymiarach bez potrzebny wstępnego odmierzania linii cięcia za pomocą dodatkowej miarki. I na koniec – w przedniej części stołu zamocowano przesuwną prowadnicę równoległą z kątomierzem do realizowania cięć pod zadanym kątem. Jednak największą zaletą wycinarki oporowo-grzewczej Proxxon Thermocut 230/E jest możliwość estetycznego cięcia krzywoliniowego – żadnym innym narzędziem nie wyprofilujemy tak łatwo i dokładnie łuków.

W ramach redakcyjnego testu cięliśmy prostoliniowo i krzywoliniowo fragmenty dość twardego styropianu. Proxxon dawał sobie z nim radę nawet przy najniższej temperaturze działania. Drut oporowy nagrzewa się błyskawicznie – po sekundzie jest gotowy do cięcia. Tak samo szybko stygnie, więc nie stanowi dla operatora zagrożenia. Sprzęt dzięki dość ciężkiemu transformatorowi jest bardzo stabilny. Nie ma więc ryzyka, że podczas precyzyjnego cięcia nagle się przesunie.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wycinarki oporowo-grzewczej Proxxon Thermocut 230/E

Napięcie

230 V

Transformator

10 V, 1 A

Temperatura drutu tnącego

100-200°C

Rozmiary stołu roboczego

390 x 280 mm

Maks. wysokość ciętego materiału

140 mm

Waga

3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments