Wideotest wkrętarki pulsacyjnej Hitachi WM 14DBL

Dawno nic nie słyszeliśmy o nowościach Hitachi. Warto jednak było czekać, bo Japończycy pokazali wkrętarkę akumulatorową z elektroniczną kontrolą pulsacji.

W akumulatorowej wkrętarce pulsacyjnej Hitachi WM 14DBL zastosowano nowoczesny silnik bezszczotkowy z rozbudowanym sterowaniem elektronicznym. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że rozszerzono w nim zakres elektronicznego sterowania obrotami i momentem obrotowym o ruch pulsacyjny, tj. odbywający się raz w prawo raz w lewo. Jak wiadomo, ruch pulsacyjny można też wytworzyć mechanicznie za pomocą mechanizmów udarowych, np. typu kowadełkowego w przypadku wkrętarek elektrycznych. I dlatego zasadne jest w pewnym sensie powiedzieć, że w Hitachi WM 14DBL wyrafinowaną elektroniką zastąpiono prosty udarowy mechanizm kowadełkowy, pozostawiając jednak pewne jego elementy, a mianowicie sam młoteczek i kowadełko. Są one niezbędne do tego, aby ruchy pulsacyjne miały odpowiednio duży moment obrotowy. Tyle o samej idei nowego narzędzia Hitachi. Reszta to tylko odpowiednie zaprogramowanie automatyki, wyskalowanie momentów itd.

Przyjrzymy się bliżej 5 funkcjom, a w zasadzie trybom pracy, które oferuje rozbudowana elektronika wkrętarki. Użytkownik wybiera je za pomocą pokrętła umieszczonego w górnej części uchwytu na akumulator. Tryby te są następujące:

pulsacyjny do wkręcanie miękkiego – do wyboru są 3 poziomy maksymalnego momentu dokręcania, pulsacja włącza się w ostatniej fazie dokręcania, wkrętarka osiąga maksymalną prędkość obrotową (1100 obr./min) i maksymalną częstotliwość pulsacji (1090 min-1), przeznaczony do montażu w drewnie wkrętów o rozmiarach do 4,2 x 75 mm;

pulsacyjny do wkręcania twardego – realizuje funkcję klasycznego klucza udarowego, pulsacja włącza się w ostatniej fazie dokręcania, wkrętarka osiąga mniejszą prędkość obrotową (640 min-1) i mniejszą częstotliwość pulsacji (700 min-1), ale za to dysponuje maksymalnym momentem obrotowym (30 Nm), przeznaczony do montażu montażu śrub M4-M10;

pulsacyjny do wkręcania wkrętów samowiercących – do wyboru są 2 poziomy maksymalnego momentu dokręcania, pulsacja włącza się w ostatniej fazie dokręcania, wkrętarka osiąga maksymalną prędkość obrotową (1100 min-1) i maksymalną częstotliwość pulsacji (1090 min-1), przeznaczony do montażu wkrętów samowiercących o rozmiarze do 6 mm,

niepulsacyjny do wiercenia – tryb przeznaczony do wykonywania wierceń, tryb pulsacji nie włącza się w żadnym momencie pracy, wkrętarka osiąga maksymalną prędkość obrotową (1100 obr./min) i dysponuje momentem obrotowym 11 Nm, przeznaczony do wiercenia otworów w drewnie o maksymalnej średnicy 21 mm, w stali 10 mm i w zaprawie murarskiej 6 mm;

niepulsacyjny do wkręcania – do wyboru jest 5 poziomów maksymalnego momentu dokręcania, tryb ten jest odpowiednikiem regulacji momentu obrotowego za pomocą pierścienia (sprzęgła) w tradycyjnych wkrętarkach, służy do precyzyjnego montażu wkrętów na ustaloną głębokość, pulsacja nie włącza się w żadnym momencie pracy, wkrętarka osiąga maksymalną prędkość obrotową (1100 min-1), moment obrotowy regulowany jest w zakresie 2,3-5,3 Nm.

Okazuje się więc, że Hitachi WM 14DBL jest w rzeczywistości narzędziem łączącym cechy wiertarko-wkrętarki i wkrętarki udarowej, w której mechanizm udarowy zastąpiono elektroniką. Jakie są zalety takiego elektronarzędzia? Po pierwsze, Hitachi WM 14DBL jest mniejsze i lżejsze od podobnych maszyn udarowych. Po drugie, pulsacja uruchamia się tylko w ostatniej fazie wkręcania i maszyna pracuje tak cicho jak tradycyjna wkrętarka. Po trzecie, mniejsza intensywność pracy elementów mechanicznych (młotek i kowadełko działają tylko przez krótką chwilę wkręcania) podnosi żywotność i trwałość urządzenia. Po czwarte, urządzenie ma bezobsługowy silnik – nie trzeba wymieniać w nim szczotek, bo po prostu ich niema. Oznacza to niższe koszty eksploatacji i bezawaryjność. Po piąte, większa precyzja pracy, czyli dokładność ustawienia/wyskalowania momentów obrotowych. Po szóste, większa efektywność energetyczna – lepsze wykorzystanie energii, wyższa moc i dłuższa praca na jednym ładowaniu baterii.

Nowoczesna elektronika i silnik muszą być zasilane nowoczesnymi akumulatorami. Źródło napięcia dla wkrętarki Hitachi WM 14DBL stanowi litowo-jonowy akumulator o pojemności 3 Ah i napięciu 14.4 V. Bateria chroniona jest przed uszkodzeniami specjalnym układem elektronicznym. Na bieżąco monitoruje on pobór prądu z ogniw i w razie zbyt gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię natychmiast przerywa zasilanie. W ten sposób akumulator nie jest narażany na przeciążenia i będzie służył użytkownikowi dłużej niż zwykłe akumulatory bez tego rozwiązania. System zabezpieczający baterie jest także po stronie ładowarki, tak żeby nie doprowadziła ona do nadmiernego rozładowania lub przeładowania. Układ elektroniczny w obwodzie zasilania pozwolił wprowadzić na obudowę akumulatora diodowy wskaźnik poziomu napełnienia energią.

W wkrętarce Hitachi zastosowano 6-kątny gniazdowy uchwyt narzędziowy o rozmiarze 1/4”. Jest to najodpowiedniejszy rodzaj mocowania osprzętu dla tej klasy elektronarzędzia – wygodny w obsłudze (beznarzędziowy), mały, przez co nie zwiększa rozmiarów wkrętarki i praktycznie bezawaryjny.

W testach praktycznych sprawdzaliśmy skuteczność nowoczesnego systemu pulsacyjnego. Bardzo nas ciekawiło, czy elektronika i naprzemienny ruch silnika potrafią zastąpić tradycyjny mechanizm udaru poprzecznego. W testach praktycznych wykonaliśmy kilka wierceń i dokonaliśmy montażu różnych wkrętów. W drewnie mocowaliśmy wkręt samowiercący o średnicy 6 mm i długości 32 mm. Jego osadzenie trwało 6 s. Z kolei montaż w sosnowej belce tradycyjnego wkrętu (niepełny gwint) o średnicy 6 mm i długości 60 mm zajął Hitachi 5 s. Wywiercenie w drewnie wiertłem krętym otworu o średnicy 25 mm i głębokości 82 mm trwało 5 s. Na końcu zakręcaliśmy śrubę M6 o długości 30 mm, tryb pulsacyjny włączył się w chwili dużego wzrostu momentu, a więc został w tym teście użyty tylko do mocnego jej zakręcenia.

Po analizie suchych parametrów technicznych, przebiegu prób i uzyskanych wyników, stwierdzamy, że Hitachi WM 14DBL nie jest odpowiednikiem wkrętarki udarowej, której podstawowymi zaletami są duża siła i małe gabaryty. Hitachi WM 14DBL to urządzenie bardziej uniwersalne, przeznaczone do dokładnego montażu łączników gwintowych o stosunkowo małych średnicach (dokładne parametry podaje tabela zamieszczona w artykule), a także do wiercenia. Mówi o tym chociażby niewielki maksymalny moment obrotowy 30 Nm. Do zalet urządzenia należą – kompaktowe rozmiary i mała masa, cicha i szybka praca, eksploatacja praktycznie bezobsługowa, jeśli chodzi o serwisowanie, wysoka efektywność energetyczna, możliwość dokładnej regulacji parametrów działania. Sprzęt ten to idealne narzędzie dla monterów, instalatorów i różnego typu serwisów, w których pracy przede wszystkim liczy się dokładność wykonywanych operacji.

Marek Pudło, pins

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Hitachi WM 14DBL

FunkcjeTryb pulsacyjny do wkręcania miękkiegoŚruba do drewna4,2 x 75 mm
Tryb pulsacyjny do wkręcania twardegoŚruba zwykłaM4-M10
Śruba o wysokim napięciuM4-M6
Tryb pulsacyjny do wkręcania wkrętów samowiercącychWkręt samowiercący6 mm
Tryb niepulsacyjny do wierceniaDrewno21 mm
Stal10 mm
Zaprawa murarska6 mm
Tryb niepulsacyjny do wkręcaniaŚruba<M6
Obroty na biegu jałowymTryb pulsacyjny do wkręcania miękkiego0-1100/min
Tryb pulsacyjny do wkręcania twardego0-640/min
Tryb pulsacyjny do wkręcania wkrętów samowiercących0-1100/min
Tryb niepulsacyjny do wiercenia0-1100/min
Tryb niepulsacyjny do wkręcania0-1100/min
Liczba uderzeńTryb pulsacyjny do wkręcania miękkiego0-1090 min-1
Tryb pulsacyjny do wkręcania twardego0-700 min-1
Tryb pulsacyjny do wkręcania wkrętów samowiercących0-1090 min-1
Maksymalny moment obrotowy dokręcaniaTryb pulsacyjny do wkręcania twardego30 Nm
Tryb niepulsacyjny do wiercenia11 Nm
Tryb niepulsacyjny do wkręcania5,3 Nm
Uchwyt6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/14,4 V/3,0 Ah
Waga1,5 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments