Wideotest wierteł SDS-plus Abraboro 20 mm
Na rynku jest duży wybór profesjonalnych wierteł SDS-plus różnych producentów. Dlatego postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć tej ofercie i wybraliśmy do testów wiertła marki Abraboro (format filmu: mp4).
Wiertła SDS-plus Abraboro to wiertła niemieckiej produkcji, co warto tu pokreślić, gdyż na rynku coraz więcej jest wierteł azjatyckiego pochodzenia o wątpliwej jakości. Testowane narzędzia mają dwa głębokie rowki odprowadzające urobek. Zastosowano w nich głęboką spiralę dwuzwojową, która umożliwia efektywne usuwanie urobku, o czym przekonaliśmy podczas testów. Głowica wiertła ma dwa ostrza z węglików spiekanych o zoptymalizowanej geometrii z wyraźnie wyodrębnionym szpicem służącym do centrowania pracy narzędzia. Zastosowaną na ostrza płytkę wykonano z wysokiej jakości węglika spiekanego, co w efekcie daje nam długą żywotność prezentowanych narzędzi. Płaski kształt głowicy umożliwia szybki transport urobku ze strefy obróbki, dzięki czemu podczas wiercenia nie dochodzi do tzw. pustych udarów. Wiertła mają dokładnie wykonane uchwyty SDS-plus, na które też wskazuje ich nazwa rodzajowa, a więc stosuje się je wyłącznie w młotkach kombi i młotowiertarkach SDS-plus.
Testowane 2-ostrzowe wiertła SDS-plus Abraboro przeznaczone są do wiercenia udarowego w twardym materiale betonowym i kamieniu, np. granicie, jak też cegle, murze itp. Wiertłami tymi można też wiercić w betonie zbrojonym, lecz w ich wypadku istnieje większe prawdopodobieństwo zaklinowania się narzędzia. W takich zadaniach lepiej sprawdzają się 4-ostrzowe wiertła SDS-plus, przy czym wierci się nimi wolniej od 2-ostrzowych z powodu rozłożenia siły udaru na większą powierzchnię głowicy narzędzia. Naszym zdaniem, wiertłami SDS-plus Abraboro można także wiercić bez udaru w materiałach o średniej twardości, takich jak płytki ceramiczne i kafle. Stąd narzędzia te mają nieco szersze zastosowanie niż wskazuje ich specyfikacja.