Wideotest wierteł samoposuwnych Milwaukee SWITCHBLADE™

Wiertła samoposuwne Milwaukee to narzędzia przeznaczone do wykonywania dużych otworów w drewnie twardym i miękkim. Ich nowe wykonanie SWITCHBLADE™ z wymiennymi ostrzami poddaliśmy wymagającym testom w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

Wiertła samoposuwne Milwaukee SWITCH BLADE™ przeznaczone są wiercenia przelotowych lub nieprzelotowych otworów o średnicach do 65 mm. Można nimi także wykonywać wycięcia o kształtach pochodnych od okręgu, w tym także tzw. częściowe na krawędziach elementu drewnianego. Narzędzia te mają dwie podstawowe części: okrągłą głowicę wiercącą o dużej średnicy i uchwyt 6-kątny, który służy do ich mocowania w wiertarce, wiertarko-wkrętarce lub wkrętarce udarowej. W głowicy znajduje się demontowalny pilot prowadzący, który nie jest wiertłem (jak np. w koronkach), lecz specjalnie kształtowo zmodyfikowanym i utwardzonym matriałowo wkrętem. Na okrągłym obwodzie głowicy wykonano do 6 ostrzy konturowych (liczba zależna od średnicy narzędzia), ma ona jedno wymienne ostrze główne (tzw. wycinające) oraz duży otwór służący do odprowadzania wiórów. Zadaniem pilota jest wyznaczenie osi otworu i pozycjonowanie pracy narzędzia, jak też nadawanie mu odpowiedniego posuwu na jeden obrót zgodnie ze skokiem gwintu. Główne ostrze służy do wycinania wnętrza otworu, a konturowe wykrawania jego obwodu (ścianki bocznej). Ostrza konturowe pełnią jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie pomagają pilotowi centrować pracę narzędzia i ułatwiają jego zagłębianie się w materiał. Omawiane narzędzia są bardzo agresywne, o czym świadczy duży kąt natarcia ich ostrza głównego, i zapewniają użytkownikom dużą wydajność wiercenia w drewnie, o ile oczywiście dysponują oni odpowiednio mocnym napędem (wiertarką, wiertarko-wkrętarką czy wkrętarką udarową). Wiertła Milwaukee SWITCH BLADE™ służą do zgrubnego wiercenia w drewnie miękkim i twardym. Polecane są szczególnie do wykonywania otworów wejściowych dla rur z miedzi, stali lub PVC (w tym też o dużych średnicach), przelotowych do kabli i przewodów, jak też o średnicy powyżej 30 mm (tam, gdzie nie można wiercić zwykłym wiertłem). Warto tu wspomnieć, że w naszym redakcyjnym warsztacie są bardzo często wykorzystywane (poprzednie ich wykonanie bez wymiennego ostrza) do testów elektronarzędzi, gdyż wymagają od nich wykazania się dużą siłą i sprawnością.

Ważną zaletą testowanego nowego wykonania wierteł samoposuwnych Milwaukee zwanego SWITCHBLADE™ jest wymienność głównego ostrza. Często ono na budowie ulega wystrzępieniu lub uszkodzeniu na skutek natrafienia np. na gwóźdź. Możemy je wtedy łatwo si szybko wymienić, a nie kupować nawego tego typu narzędzia czy wykonywać drogiego i pracochłonnego ostrzenia. Rozwiązanie to niewątpliwie ekonomizuje pracę i nie powoduje nieprzewidzianych w niej przestojów.

Wiertła samoposuwne Milwaukee SWITCH BLADE™ wykonane są stali specjalnej i czernione, ich głowice są kute i ulepszane cieplnie, następnie wymiarowane w procesie szlifowania. Krawędzie robocze tych narzędzi są szlifowane w celu uzyskania dużej ostrości i gładkości. SWITCH BLADE™ mają głowice skrawające o średnicach od 35, 38, 51, 54, 57 do 65 mm, a przekrój ich 6-kątnych uchwytów wynosi 11 mm.

W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy testy w drewnie sosnowym wierteł Milwaukee SWITCH BLADE™, użyliśmy do tego ich wykonań o średnicach 38 i 65 mm. Wiertło 65 mm napędzaliśmy akumulatorowym kluczem Milwaukee HD 18HIW (zasilanie – akumualtor Li-Ion 18V/3,0 Ah, obroty – 0-1900/min, udary– 0-2200/min), natomiast wiertło 38 mm z wiertarko-wkrętarki Milwaukee M 18 CDD (zasilanie akumualtor Li-Ion 18V/3,0 Ah, obroty na II biegu – 1850/min). Uzyskaliśmy następujące wyniki: 34 s (wiertło 65 mm, głębokość otworu 140 mm) i 4 s (wiertło 38 mm, głębokość wiercenia 68 mm). Uzyskane wyniki mówią same za siebie. Wiertła te faktycznie zapewniają bardzo dużą wydajność wiercena otworów i są szczególnie użyteczne podczas wznoszenia różnego typu konstrukcji drewnianych.

LP/pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments