Wideotest wierteł diamentowych Marcrist PG 750X

Lange Łukaszuk wprowadziło do swojej oferty rurowe wiertła do glazury z nasypem diamentowym Marcrist PG 750X służące do wiercenia na sucho. Ich możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

Wiertła diamentowe Marcrist PG 750X przeznaczone są do wykonywania na sucho małych otworów o średnicach 6, 7, 8 10, 12 i 14 mm w takich materiałach jak ceramiczne płytki szkliwione, w tym też twarde, oraz w elementach granitowych i marmurowych. Ich część robocza to metalowy walec o dość masywnych ściankach zakończony ostrzem, które wykonane jest z nasypu diamentowego. Chwyt wierteł jest sześciokątny, co pozwala je pewnie zamontować w uchwytach wiertarek sieciowych i wiertarko-wkrętarek. W środku przez całą długość wierteł biegnie otwór, który wypełniony został parafiną. Służy ona do zmniejszenia tarcia w strefie obróbki i chłodzenia tych narzędzi.

Wiertła Marcrist PG 750X mają podobną zasadę działania jak rurowe wiertła diamentowe do wiercenia na mokro, tzn. zeszlifowują materiał obrabiany. Na skutek ich nagrzania topi się parafina, która z wewnętrznego otworu dostaje się do strefy obróbki i, o czym już wspominaliśmy, zmniejsza tarcie w strefie obróbki oraz chłodzi narzędzie. Dzięki temu znacznie zmniejsza się zużycie ostrza, czyli nasypu diamentowego, i zwiększa żywotność wierteł. Można nimi wykonać do 60 otworów w glazurze.

Konsekwencją wyposażenia wierteł Marcrist PG 750X we własne chłodziwo jest wyeliminowanie pracochłonnej w użyciu instalacji służącej do dostarczania wody do miejsca wiercenia, a więc hydronetki i przystawki centrującej. Prezentowanymi wiertłami można wiercić za pomocą dostarczonej w zestawie prowadnicy lub ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15-30º w stosunku do obrabianego materiału w celu wstępnego nacięcia. Narzędzia te przeznaczone są do stosowania w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych i wiertarkach sieciowych.

Testy przeprowadziliśmy na płytkach ceramicznych szkliwionych ściennych i podłogowych (twardych) o grubości 8 mm, wiercąc w nich otwory przelotowe o średnicy 8 i 10 mm. Do napędu wierteł użyliśmy wiertarki Kress 550 SBLR-1 o mocy 550 W i obrotach 3300/min, zamocowanej w stojaku wiertarskim Wolcraft. Posuw podczas wiercenia był wywierany ciężarem 5,5-kilogramowym. Stosując stojak i aplikując posuw za pomocą obciążnika, chcieliśmy uzyskać powtarzalne warunki testów i wyeliminować przypadkowość spowodowaną nierównomiernym naciskiem wywieranym na wiertarkę przez operatora. Podczas przeprowadzonych prób uzyskaliśmy następujące wyniki: 18 s (wiertło 10 mm, płytka ścienna), 47 s (wiertło 8 mm, twarda płytka podłogowa). Gdy porównamy je z wynikami standardowych wierteł rurowych do wiercenia na mokro, to okazuje się, że wiertła Marcrist PG 750X są ok. 2-krotnie bardziej wydajne. Jeśli chodzi o jakość wiercenia, nie mamy zastrzeżeń; wykonane otwory były czyste.

Reasumując, testowane wiertła to rozwiązania, które w znaczny sposób upraszczają pracę glazurników, ekonomizują ją, a przy tym zwiększają jej wydajność. Warto tu wspomnieć, że wiertła Marcrist PG 750X dostępne są w zestawach zawierających narzędzia o popularnych średnicach 6, 8 i 10 mm oraz szablon z przyssawką, zapakowanych w poręczne i lekkie walizki z tworzywa sztucznego.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments