Wideotest wiertarko-wkrętarki sieciowej Kress 650 BS QuiXS

Kress ma w swojej ofercie sprzęt z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, np. wiertarko-wkrętarkę sieciową oznaczoną 650 BS QuiXS z szybko wymiennym uchwytem wiertarskim QuiXS. Urządzenie to przetestowaliśmy w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Konstrukcja testowanej wiertarko-wkrętarki sieciowej jest konsekwencją opracowania wymiennego uchwytu wiertarskiego. Umożliwił on połączenie w jednej maszynie wiertarki bezudarowej i wkrętarki sieciowej, co oczywiście nie jest żadnym novum. Stanowi je natomiast zastosowanie w niej obudowy wkrętarki sieciowej. Dlatego Kressa 650 BS QuiXS nazwaliśmy wiertarko-wkrętarką, a nie wiertarką bezudarową.

Testowane urządzenie wyposażono w silnik o mocy 650 W i jednobiegową przekładnię. Jednostka napędowa wykonana jest w technologii MAXX-Power, czyli posiada rozbudowany układ ochrony przed przegrzaniem, zintegrowany elektroniczny przełącznik kierunku obrotów, a także pełnofalowe sterowanie elektroniczne, w tym za pomocą przełącznika spustowego. Urządzenie dysponuje maksymalnymi obrotami do 3200 min-1. Łatwa regulacja obrotów i spory zapas mocy sprawiają, że narzędzie to może być stosowane zarówno do wiercenia w drewnie i w metalu, jak i do montowania wkrętów w drewnie. Do wykonania obudowy przekładni zastosowano aluminium, które zapewnia wiertarko-wkrętarce niską wagę i dużą trwałość.

Najciekawszy jednak w opisywanej wiertarce jest wspomniany uchwyt narzędziowy. Na pierwszy rzut oka może nic specjalnego – plastikowy, jednoczęściowy, o zakresie mocowania 1,5-13 mm. Uchwyt jak uchwyt. A jednak … Po odciągnięciu gumowej tulei można go szybciutko zdemontować. Naszym oczom ukaże się sześciokątne gniazdo 1/4”, w którym można bezpośrednio mocować bity. Gniazdo to umieszczone jest na wrzecionie silnika, dzięki czemu przełożenie jest praktycznie bezstratne.

Nie mniej interesująco rozwiązano także kwestię zasilania. Kress jest prekursorem stosowania systemowych kabli, które montuje się do narzędzia złączem zatrzaskowym. Jeden kabel wystarczy by zasilać naprzemiennie wszystkie narzędzia Kress w warsztacie. Walor nie do przecenienia. Dołóżmy do tego jeszcze fakt, że większość narzędzi niemieckiego producenta, w tym testowana wiertarko-wkrętarka, wyposażane są w 4-metrowe przewody, które zapewniają dużą swobodę pracy. Ale to nie wszystko – w ofercie firmy są także kable 6-metrowe.

Podczas praktycznych testów wykonaliśmy wiercenie w sosnowej belce świdrem 20 mm. Przewiercenie tego elementu o grubości 160 mm trwało 4 s. Po szybkiej zmianie uchwytu i beznarzędziowym zamontowaniu w uchwycie 1/4” bitu Torx, wkręciliśmy w ten sam materiał śrubę 6 mm (z niepełnym gwintem) o długości 400 mm. Zajęło to maszynie tylko 3 s! Bardzo dobry wynik. Dało się wyczuć, że narzędzie dysponuje jeszcze pewnym zapasem mocy. Bardzo podobała nam się praca silnika i przekładni, która była bardzo cicha i zbliżona bardziej do odgłosów robota kuchennego niż do elektronarzędzia.

Marek Pudło, pins

 

 

 

Uwagi edytorskie

 

 

Dane techniczne wiertarki bezudarowej Kress 650 BS QuiXS

Moc

650 W

Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia

3200 min-1

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

10/30 mm

Maks. średnica wkręcania w drewnie

6 mm

Waga

1,7 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar