Wideotest wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 CDD

Milwaukee M12 CDD to doskonały przykład nowych trendów w konstrukcji kompaktowych wiertarko-wkrętarek. Zastosowano w niej zarówno silnik bezszczotkowy oraz inteligentne, jak i nowoczesne zasilanie REDLITHIUM – rozwiązania zwiększające czas pracy na jednym ładowaniu baterii oraz efektywność działania elektronarzędzi bezprzewodowych (format filmu: mp4).

 

Milwaukee M12 CDD to pierwsza na rynku kompaktowa wiertarko-wkrętarka klasy 12 V wyposażona w silnik bezszczotkowy. Urządzenie należy do sprzętu wykonanego w technologii FUEL, która odpowiada za zwiększoną wydajność i żywotność elektronarzędzi bezprzewodowych oraz dłuższy czas ich działania na jednym ładowaniu akumulatora. Na technologię FUEL składają trzy podstawowe elementy: bezszczotkowy silnik POWERSTATE, elektroniczne sterowanie REDLINK PLUS i system zasilania REDLITHIUM. Jak wiadomo, silnik bezszczotkowy nie ma ani szczotek, ani komutatorów i nie wymaga obsługi serwisowej. Jest też dużo sprawniejszy i ekonomiczniejszy, ponieważ podczas jego pracy nie występuje energochłonne iskrzenie na styku szczotek i komutatora. Do sterowania pracą silnika POWERSTATE inżynierowie z Milwaukee zastosowali inteligentną elektronikę, czyli system REDLINK PLUS. Jest to specjalny układ z chipem, który fizycznie zastępuje szczotki i komutator oraz precyzyjnie steruje obrotami, momentem obrotowym i hamulcem elektronicznym. Trzecia składowa technologii FUEL to nowoczesny system zasilania akumulatorami REDLITHIUM. Ich ogniwa litowo-jonowe odznaczają się dużą trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można je doładowywać w dowolnym momencie, a przy tym wykazują się wysoką sprawnością prądową. Elektronika batertii oraz wiertako-wkrętarki chroni ogniwa przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Na obudowie testowanego elektronarzędzia znajdziemy też diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywanie jego czasu pracy. Reasumując, efekt zastosowania technologii FUEL to: 10-krotne wydłużenie żywotności jednostki napędowej, 2 razy większa moc i czas pracy maszyny na jednym ładowaniu baterii.

Milwaukee M12 CDD ma klasyczną budowę kompaktowych wiertarko-wkrętarek: konstrukcję pistoletową, dwa biegi oraz pierścień do ustawiania poszczególnych 18 wartości momentu obrotowego. W urządzeniu zastosowano dodatkowy wygodny pierścień do nastawy trybów pracy: wiercenie lub wkręcanie. Na 1. biegu M12 CDD dysponuje obrotami 0-450/min, a na 2. – 0-1700/min. Do zmiany przełożenia służy umieszczony w górnej części obudowy przełącznik. Maksymalne momenty obrotowe to 44 Nm i 37 Nm. Te wartości, jak na typ zasilania 12-woltowego, oceniamy jako bardzo wysokie i dlatego testowana wiertarko-wkrętarka Milwaukee może z powodzeniem konkurować efektywnością pracy z podobnymi profesjonalnymi urządzeniami 14,4 V, a nawet 18 V (klasy półprofesjonalnej). Wywiercimy nią w drewnie otwór o średnicy do 25 mm, a w stali do 13 mm i zamontujemy wkręt o średnicy do 8 mm.

Do dyspozycji w urządzeniu mamy bardzo wygodny w obsłudze 6-kątny gniazdowy uchwyt 1/4”. Zaś pracę w ciemnościach wspomaga dioda oświetlająca, a duży hak pozwala wieszać nieużywaną maszynę w odpowiednim miejscu w warsztacie lub na pasku u spodni. Naszą uwagę zwróciło także wykonanie urządzenia: trwałe i bardzo dobrej jakości plastiki; a uznanie wzbudziło zastosowanie metalowej obudowy przekładni, co daje pewność, że sprzęt jest trwały i będzie nam długo słuzył. Oczywiście, klasyką wśród tego typu urządzeń profesjonalnych jest pokrycie rękojeści i części chwytnych miękkim materiałem typu soft grip.

 

pins

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Milwaukee M12 CDD

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)

0-450/0-1700 min-1

Maks. moment obrotowy (I/II bieg)

44/37 Nm

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali

25/13 mm

Maks. średnica wkręcania

8 mm

Uchwyt

Gniazdowy 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/12 V/1,5 Ah

Ciężar wg proceducy EPTA 01/2003

1,16 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments