Wideotest wiertarko-wkrętarki Milwaukee C12 PD

Milwaukee wprowadza nową czerwoną linię akumulatorów litowo-jonowych RED LITHIUM-ION. Jest to już trzecia generacja baterii Li-Ion tej firmy o lepszej efektywności pracy. Jej możliwości sprawdziliśmy redakcyjnym warsztacie na przykładzie 12-voltowego akumulatora z linii M12 o pojemności 1,5 Ah (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Milwaukee już w 2005 roku jako pierwszy na świecie producent elektronarzędzi wprowadziło na rynek elektronarzędzia zasilane z baterii litowo-jonowych. Obecnie marka oferuje już 3. generację tego typu akumulatorów nazwaną RED LITHIUM-ION. Do podstawowych jej cech, najistotniejszych z punktu widzenia użytkowników elektronarzędzi bezprzewodowych, należy: do 40% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, trwałość (liczona w liczbie cykli ładowania), większa o 50% i możliwość pracy w temperaturach ujemnych (do -18ºC). Takie wyniki Milwaukee osiągnęło nie tylko dzięki opracowaniu nowych ogniw Li-Ion, a także przez wyposażenie ich i zasilanych elektronarzędzi bezprzewodowych w najnowszej generacji inteligentną elektronikę sterująco-monitorującą. Konstruktorzy zadbali także o odpowiednie połączenie ogniw (minimalizujące straty energetyczne) i zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto tu wspomnieć, że istotnym elementem nowej technologii bezprzewodowej są nowoczesne, 4-polowe silniki prądu stałego oraz zoptymalizowane i zmniejszone przekładnie, które Milwaukee stosuje w swoich narzędziach. Łącząc zoptymalizowaną konstrukcję elektronarzędzi bezprzewodowych z nową technologią zasilania RED LITHIUM-ION, uzyskano także o 20% większą szybkość pracy i wyższy moment obrotowy.

W celu przeprowadzenia testu możliwości akumulatora M12 RED LITHIUM-ION (3. generacji) użyliśmy w celach porównawczych akumulatora M12 z 2. generacji baterii Miwlaukee. Obiema bateriami zasilaliśmy wiertarko-wkrętarkę Milwaukee C 12 DD, którą wkręcaliśmy w belkę sosnową wkręty 6 x 60 mm z łbem Torx do momentu całkowitego ich rozładowania. Podczas testów używaliśmy wyłącznie 1. biegu (400 obr./min). Baterią 3. generacji RED LITHIUM-ION wkręciliśmy 186 wkrętów, zaś 2 generacji – 144.

Reasumując wyniki przeprowadzonych prób, nowa testowana przez nas bateria M12 RED LITHIUM-ION ma o 30% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, liczony liczbą wkręconych wkrętów, od baterii M12 2. generacji. Należy podkreślić, że obie baterie pod względem czasu pracy reprezentują najwyższy profesjonalny poziom, bo wynik 144 wkręconych wkrętów 6 x 60 mm, które nie należą przecież do najmniejszych, należy uznać też za bardzo dobry. Naszym zdaniem, 3. generacja baterii Milwaukee M12 to kolejny istotny krok w doskonaleniu techniki bateryjnego zasilania elektronarzędzi. Marka ta, opracowując akumulatory RED LITHIUM-ION, ponownie wyznacza nowe standardy zasilania akumulatorowego Li-Ion i, niewątpliwie, jest nadal światowym liderem tego segmentu rynku.

pins, Marek Pudło

 

O wiertarko-wkrętarce Milwaukee C 12 DD

Silnik w Milwaukee to konstrukcja zasilana prądem stałym 12 V. Zarówno dwubiegowa przekładnia urządzenia, jak i skrzynka, w której jest ona umieszczona, wykonane są w całości z metalu. Oznacza to wysoką odporność na przeciążenia i dużą trwałość podzespołów. Wrzeciono wkrętarki może obracać się z maksymalną prędkością 400 obr./min na I biegu i 1500 obr./min na biegu II. Z kolei maksymalne momenty dokręcania na tych dwóch przełożeniach to odpowiednio 28 i 14,6 Nm. Przełącznik biegów znajduje się w górnej części obudowy. Prędkość obrotową reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego, natomiast moment dokręcania pierścieniem z 20 pozycjami. Maksymalna zdolność wiercenia w metalu to 10 mm, a w drewnie – 22 mm.

Milwaukee C12 DD posiada szybkomocujący uchwyt wiertarski (1,5-10 mm) i ma automatyczną blokadę wrzeciona, co pozwala jedną ręką wymieniać osprzęt (wiertła, bity). Tuż pod uchwytem znajduje się dioda, która doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Dzięki temu możliwa jest praca nawet w ciemnych miejscach. Jeszcze jednym dodatkiem „świetlnym” w testowanej wkrętarce jest wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Znajduje się on z boku obudowy. Użytkownik więc na bieżąco otrzymuje informacje o przybliżonej ilości energii w akumulatorze i ma czas, by w odpowiednim momencie podpiąć go do ładowarki.

 

Dane techniczne wkrętarki Milwaukee C12 DD

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

10/22 mm

Maks. moment obrotowy (I/II bieg)

28/14,6 Nm

Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia (I/II bieg)

400/1500 min-1

Uchwyt narzędziowy

beznarzędziowy wiertarski 1,5-10 mm

Typ akumulatora

Li-Ion

Napięcie/pojemność

12 V/1,5 Ah

Waga

1,2 kg (z akumulatorem)

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments