Wideotest wiertarko-wkrętarki Metabo PowerMaxx BS Quick Pro

 

Metabo PowerMaxx BS to nowa odsłona znanej na rynku serii kompaktowych wiertarko-wkrętarek. Z grupy tych maszyn do testów wybraliśmy PowerMaxx BS Quick Pro (format filmu: mp4).

W przeciwieństwie do wielu podobnych narzędzi dostępnych na rynku we wiertarko-wkrętarce Metabo PowerMaxx BS Quick Pro zastosowano dwa różne uchwyty: szybkomocujący wiertarski i gniazdowy 6-kątny 1/4”, dzięki czemu można nią wygodnie wykonywać przeróżne operacje wiercenia oraz wkręcania i do tego pracować w miejscach trudno dostępnych. W pierwotnej konfiguracji Metabo PowerMaxx BS Quick Pro ma szybkomocujący uchwyt wiertarski z mechanizmem do jego szybkiego montażu/demontażu (w tym celu wystarczy przesunąć jego pierścień). Po zdemontowaniu tego uchwytu odsłania się wrzeciono z gniazdowym, 6-kątnym chwytem 1/4” służącym do montażu bitów i wierteł z uchwytem 1/4”. W tej drugiej konfiguracji Metabo PowerMaxx BS Quick Pro to narzędzie doskonale nadające się do prac w ograniczonych przestrzeniach, np. do montowania szafek czy serwisowania maszyn. Jednakże inżynierowie z Metabo nie ograniczyli się do tak skonfigurowanego systemu mocowania osprzętu, gdyż dodali przystawkę kątową z wrzecionem z 6-kątnym chwytem gniazdowym 1/4”, na którym można także zamontować szybkomocujący uchwyt wiertarski. Tym samym znacznie zwiększyli użyteczność nowego PowerMaxxa BS Quick Pro podczas prac wykonywanych w miejscach trudno dostępnych. Warto tu zwrócić uwagę, że przystawkę tę można mocować w różnych pozycjach kątowych, co znacznie ułatwia wykonywania wielu operacji w ograniczonych przestrzeniach.

Obok praktycznego podejścia do kwestii mocowania bitów i wierteł w uchwytach narzędziowych, w Metabo znajdziemy także ciekawe rozwiązanie konstrukcji napędu. Na uwagę zasługuje nie tylko sam silnik, ale jego bardzo praktyczne i konfigurowalne połączenie z dwubiegową przekładnią poprzez 20-stopniowe sprzęgło umożliwiające optymalne ustawienie momentu dokręcania. Silnik na pierwszym biegu osiąga maksymalnie 360 obr./min, a na drugim – 1400. Z kolei na wyższym przełożeniu testowane urządzenie dysponuje momentem obrotowym 34 Nm, a na niższym 17 Nm. Prędkość obrotowa silnika jest płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obracania się wrzeciona ustalamy z kolei przełącznikiem słupkowym nad włącznikiem głównym. Bardzo duże możliwości doboru parametrów pracy wkrętarki pozwalają z pełną swobodą nazwać ją „wielofunkcyjną”. Urządzenie to nada się bowiem i do wymagającego siły wiercenia, jak i do delikatnego montażu wkrętów w płytach meblowych.

Bardzo udaną konstrukcję mechaniczną uzupełnia w PowerMaxx BS Quick Pro efektywne rozwiązanie zasilania zwane technologią Metabo Ultra-M. Zapewnia ona współdziałanie i komunikację urządzenia, akumulatora oraz ładowarki, co dla użytkownika oznacza efektywny system ładowania, optymalne wykorzystanie energii, długą żywotność akumulatora oraz zwiększoną wydajność pracy maszyny. Oprócz inteligentnego zarządzania energią akumulatora, która zapewnia maksymalną efektywność działania, mamy tu też elektroniczny system monitorowania ogniw (ESCP), który chroni i wydłuża żywotność akumulatorów, oraz opatentowaną technologię ładowania AIR COOLED skracającą czas ładowania i wydłużającą żywotność akumulatora. Jeśli chodzi o zastosowane akumulatory, do wyboru litowo-jonowe są baterie o napięciu 10,8 V i pojemności 2,0 lub 4,0 Ah. Ich niewątpliwą zaletą, poza efektywnością energetyczną i możliwością doładowywania bez obawy o uszkodzenie ogniw, jest niewielki rozmiar. Bateria 2,0 Ah mieści się w całości w rękojeści wiertarko-wkrętarki. Dzięki temu może być ona używana w ciasnych zakamarkach, a przy tym jest wyjątkowo lekka (0,8 kg). Dodatkowo masa baterii doskonale kompensuje masę silnika, wpływając pozytywnie na wyważenie sprzętu. Całość dopełnia diodowy wskaźnik naładowania baterii i lampka diodowa umieszczona pod wrzecionem, która doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Zapala się ona automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.

 

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Metabo PowerMaxx BS Quick Pro,

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)

0-360/0-1400 min-1

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali

22/10 mm

Maks. moment obrotowy (I/II bieg)

34 Nm/17 Nm

Uchwyt 6-kątny 1/4”

+

Uchwyt wiertarski

+

Przystawka kątowa

+

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/2,0 lub 4,0 Ah

Waga

0,8 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments