Wideotest wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX Impuls

Metabo w swoim programie ma kompaktowe wiertarko-wkrętarki Li-Ion LTX, klasy heavy duty. W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy model BS 18 LTX Impuls.

 

 

 

 

 

W nowej wiertarko-wkrętarce Metabo zastosowało akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2,6 Ah i napięciu 18 V, na które producent udziela 3-letniej bezwzględnej gwarancji. Żywotność jednostki zasilającej została przedłużona dzięki dwuelementowemu systemowi kontroli ogniw ESCP (Electronic Single Cell Protection). Tworzą go elektroniczne układy umieszczone w bateriach i wiertarko-wkrętarkach, które analizują wartości prądów, napięć i temperatur, i w przypadku przekroczenia wartości granicznych wyłączają urządzenia, oraz inteligentne ładowarki z technologią Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą czas ładowania o 30% (pełne ładowanie trwa teraz 30 minut).

Metabo BS 18 LTX Impuls zostało wyposażone w nowoczesny, kompaktowy, czteroszczotkowy i bardzo wydajny silnik, który współpracuje w dwubiegową przekładnią. Maksymalne obroty na I biegu wynoszą 450 min-1, zaś na II – 1450 min-1). Biegi zmienia się przełącznikiem umieszczonym na bokach przedniej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym w uchwycie głównym. Urządzenie wyposażono w elektroniczny hamulec do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona. Wybór odpowiedniego momentu obrotowego ułatwia przełącznik z 7 ustawieniami i w skrajnej pozycji uzyskujemy bezpośrednie przeniesienie napędu wykorzystywane podczas wiercenia. Znajduje się on w górnej części obudowy. Jak widać konstrukcja urządzenia odbiega od klasycznej, w której moment dokręcania ustawia się pierścieniem. Jego wyeliminowanie skróciło długość wiertarko-wkrętarki i tym samym umożliwia pracę w ciasnych przestrzeniach. Maksymalny moment wkręcania to 82 Nm (wkręcanie twarde). Elektronarzędzie posiada jednoczęściowy beznarzędziowy uchwyt wiertarski, którego średnica mocowania wynosi 1,5-13 m. Można nim wywiercić w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 50 mm, a w metalu – 13 mm.

Testowane wiertarko-wkrętarka Metabo posiada podświetlenie LED. Dioda do oświetlania obrabianego przedmiotu znajduje się w przedniej części uchwytu akumulatora. W jego tylnej części umieszczono natomiast wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Pozwala on na bieżąco kontrolować zapas energii. Ponadto urządzenie ma impulsowy tryb pracy, którego włącznik znajduje się obok diody LED. Tryb ten umożliwia odkręcanie wkrętów o uszkodzonych łbach oraz ułatwia pozycjonowanie wiertła podczas wiercenia bez potrzeby wstępnego podkuwania.

Testowane urządzenie przeznaczone jest do wykonywania wymagających zadań, czyli klasy heavy duty. Posiada antypoślizgowe wykładziny uchwytu i włącznika głównego, solidne plastiki i porządne spasowanie poszczególnych elementów, a także mocną metalową obudowę przekładni. Maszyna waży 1,9 kg.

W redakcyjnym warsztacie postanowiliśmy poddać wkrętarkę Metabo LTX naprawdę wymagającym testom, by sprawdzić jej rzeczywiste możliwości i obietnice producenta. W pierwszej próbie użyliśmy wycinaka 1-ostrzowego 50 mm, którym w sosnowej belce wywierciliśmy otwór o głębokości 65 mm w 7 s. I – uwaga! – zadanie to było wykonane na II biegu (szybszym). W próbie wkręcania użyliśmy wkrętu o średnicy 10 mm i długości 270 mm (z pełnym gwintem). Jego zamocowanie w sosnowej belce zajęło wkrętarce Metabo 10 s. Nie spodziewaliśmy się natomiast, że maszyna poradzi sobie z wierceniem koroną Karnasch 60 mm. Jakieś było nasze zdziwienie, gdy płytę wiórową o grubości 30 mm maszyna „pokonała” w 15 s (I bieg).

pins, Marek Pudło

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Metabo BS 18 LTX Impuls

Napięcie zasilania

18 V

Pojemność akumulatora

2.6 Ah

Prędkość obrotowa pod obc. (1/2 bieg)

0–450/0-1450 min-1

Ciężar (z akumulatorem)

1,9 kg

Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie/twarde)

38/82 Nm

Maks. Średnica wiercenia w stali

13 mm

Maks. Średnica wiercenia w drewnie

50 mm

Zakres średnic mocowania w uchwycie wiertarskim

1,5–13 mm

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments