Wideotest wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT

Zasilanie z baterii litowo-jonowych o pojemności 1,5 do 3,0 Ah stało się już standardem na rynku. Teraz nowością są elektronarzędzia wyposażone w baterie Li-Ion 4,0 Ah. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić możliwości robocze wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT zasilanej właśnie z takich akumulatorów (format filmu: mp4).

 

W wiertarko-wkrętarce BS 14,4 LT Metabo zastosowało nowoczesne baterie litowo-jonowe o napięciu 14,4 V i pojemności 4,0 Ah. Przypomnijmy, 4-amperogodzinne baterie Metabo przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników stąd ich nazwa „Metabo Li-Power Extreme”. Nowe akumulatory 4,0 Ah mają dwie ważne zalety, a mianowicie: identyczną wagę jak w przypadku 3,0 Ah oraz takie same gabaryty. Tym samym warto podkreślić, że ich większa pojemność nie wpłynęła negatywnie na ergonomię pracy elektronarzędziami w porównaniu do baterii 3,0 Ah. Ponieważ akumulatory te oferują o 33% energii więcej, możemy na nich pracować znacznie dłużej (teoretycznie o 33%) od baterii 3,0 Ah. W akumulatorach Li-Power Extreme Metabo zastosowało zaawansowaną elektronikę ESCP (Electronic Single Cell Protection) kontrolującą ogniwa. Składają się na nią elektroniczne układy umieszczone w bateriach i wiertarko-wkrętarkach, które analizują wartości prądów, napięć i temperatur, a w przypadku przekroczenia wartości granicznych wyłączają urządzenia. Bardzo ważnym elementem technologii (Metabo Ultra-M-Technology) zasilania niemieckiej firmy są inteligentne ładowarki wyposażone w procesorowe zarządzanie procesem ładowania i technologię Air Cooled schładzającą baterie podczas ładowania i skracającą jego czas o 30% (pełne ładowanie akumulatorów 4,0 Ah trwa ok. 45 min). Baterie Li-Power Extreme 4,0 Ah objęte są 3-letnią gwarancją i mogą być użyte do zasilania wszystkich bezprzewodowych elektronarzędzi Metabo o napięciu 18 V, w których zastosowano akumulatory litowo-jonowe.

Metabo BS 14,4 LT nowej generacji zostało wyposażone w kompaktowy, 4-szczotkowy silnik, który współpracuje w 2-biegową przekładnią. Maksymalne obroty na I biegu wynoszą 400 min-1, zaś na II – 1450 min-1. Biegi zmienia się przełącznikiem umieszczonym w górnej części obudowy. Obroty są płynnie sterowane włącznikiem spustowym, a ich kierunek ustawia się przełącznikiem słupkowym w uchwycie głównym. Urządzenie ma elektroniczny hamulec do natychmiastowego zatrzymywania obracającego się wrzeciona. Wybór odpowiedniego momentu obrotowego dokonuje się przełącznikiem pierścieniowym z 20 ustawieniami plus tryb wiercenia. Maksymalny moment wkręcania, jakim dysponuje urządzenie, to 50 Nm (wkręcanie twarde). Elektronarzędzie wyposażono w 1-częściowy, bezkluczykowy uchwyt wiertarski (metalowy), którego średnica mocowania wynosi 1,5-13 mm. Wiertarko-wkrętarka Metabo ma podświetlenie LED. Przeznaczona jest do wykonywania trudnych zadań, czyli należy do klasy LT.

Gdy przyjrzymy się testowanej BS 14,4 LT i porównamy z poprzednim modelem oznaczonym tak samo, to od razu w oczy rzucają się mniejsze gabaryty nowego urządzenia i wysoka jakość materiałów użytych na jego budowę. Nowe Metabo BS 14,4 LT to w pełni kompaktowa wiertarko-wkrętarka, bardzo odbrze wyważona, wygodna w pracy i mająca części chwytowe pokryte materiałem typu soft grip. Urządzenie, podobnie jak jego akumulatory, objęte jest 3-letnią gwarancją producenta.

 

 

pins

 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT

Akumulatory

Li-Ion 14,4 V/4,0 Ah

Maks. moment obrotowy (wkręcanie miękkie)

27 Nm

Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde)

50 Nm

Zakres regulacji momentu obrotowego

0,7-8 Nm

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

13/35 mm

Obroty (I/II bieg)

0-400/0-1450 min-1

Gwint wrzeciona

1/2”-20 UNF

Zakres mocowania uchwytu

1,5-13 mm

Waga z akumulatorem

1,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments