Wideotest wiertarko-wkrętarki DWT ABS 10,8 Li

Wiadomo, że wkrętarki 10-woltowe są przeznaczone raczej do lekkich zadań. Jednakże nowoczesna technika zasilania z akumulatorów litowo-jonowych uczyniła z nich urządzenia zdolne zastąpić podobne urządzenia z gruy 12- czy 14-woltowych (format filmu: mp4).

 

Wiertarko-wkrętarka DWT ABS 10,8 Li to urządzenie mające obudowę pistoletową, znacznie wygodniejszą od popularnej typu „T”. W częściach chwytnych (rękojeść, tylna część urządzenia) wkrętarkę pokryto miekkim i amortyzującym wibracje materiałem (tzw. soft grip). Ma ona niewielkie rozmiary i wagę (1 kg) i wykona jest z dobrych jakościowo materiałów.

Testowana w redakcyjnym warsztacie wiertarko-wkrętarka DWT ABS 10,8 Li czerpie energię z litowo-jonowego akumulatora o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah. Bateria tworzy z rękojeścią jedną całość, dzięki czemu urządzenie może być z powodzeniem używane w ciasnych miejscach. Na standardowym wyposażeniu elektronarzędzia jest ładowarka, która ładuje baterię w czasie 60 min. Pracę w zacienionych i ciemnych miejscach ułatwia dioda oświetlająca miejsce pracy, która zapala się w momencie uruchomienia urządzenia włącznikiem spustowym.

Silnik DWT ABS 10,8 Li połączony jest z dwubiegową przekładnią. Urządzenie dysponuje obrotami 0-350/min (1. bieg) i 1250/min (2. bieg). Reguluje się je płynnie włącznikiem głównym, a ich kierunek wybiera się przełącznikiem słupkowym. Elektronarzędzie ma elektryczny hamulec, który zatrzymuje wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Dysponuje maksymalnym momentem dokręcania twardego 22 Nm, który reguluje się 18-stopniowo w zakresie 1-22 Nm za pomocą pierścienia (18 pozycji + blokada sprzęgła do wiercenia). DWT DWT ABS 10,8 Li wywiercimy w stali otwór o średnicy 10 mm, w drewnie – 20 mm, i zamontujemy wkręt o średnicy 6 mm.

W wiertarko-wkrętarce zastosowano szybkomocujący uchwyt wiertarski i autoblokadę wrzeciona działającą w stanie jej spoczynku. Dzięki temu osprzęt możemy w urządzeniu montowac jedną ręką. W uchwycie można mocować akcesoria (wiertła, bity, itp.) z chwytami o rozmiarach 1-10 mm.

Testy praktyczne maszyny rozpoczęliśmy od operacji wiercenia, użyliśmy do tego wiertła o średnicy 25 mm (2-ostrzowy świder ze zmodyfikowaną spiralą), wykonując nim w belce sosnowej otwór o głębokości 82 mm w 10 s (zastosowaliśmy 1. bieg). Natomiast 3 s potrzebowała wiertaeko-wkrętarka DWT (2. bieg) na zamocowanie wkrętu o długości 220 mm i średnicy 5 mm (niepełny gwint).

Reasumując, kompaktowa wiertarko-wkrętarka DWT prezentuje pod względem wydajności i ergonomii wysoki poziom profesjonalny i z powodzenim zastąpi tego typu maszyny 12- lub 14-woltowych, które są mniej wygodne, większe i cięższe.

LP

 

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej DWT ABS 10,8 Li

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

10/20 mm

Maks średnica wkrętów

6 mm

Maks. moment obrotowy

22 Nm

Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia (I/II bieg)

0-350/0-1250 min-1

Uchwyt wiertarski samozaciskowy

1-10 mm

Typ akumulatora

Li-Ion

Napięcie/pojemność

10,8 V/1,3 Ah

Waga

1 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments