Wideotest wiertarko-wkrętarki DeWALT DCD730

Niedawno DeWALT zaoferował profesjonalnym użytkownikom elektronarzędzi nowe wiertarko-wkrętarki serii XR o zasilaniu 14,4- i 18-woltowym z akumulatorów litowo-jonowych. Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiła wiertarko-wkrętarka DCD730 o zasilaniu 14,4-woltowym (format filmu: mp4).

 

 

 

Parametry techniczne, cechy użytkowe i ergonomia

Jedną z najważniejszych zalet testowanej wiertarko-wkrętarki jest zastosowanie w niej akumulatorów litowo-jonowych najnowszej generacji o napięciu 14,4 V, odznaczających się niską wagą i małymi gabarytami. Baterie te charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, o czym przekonaliśmy się w testach, a ich działanie – oddawanie i pobieranie (ładowanie) energii – jest sterowane elektronicznie. Dzięki temu mają one również długą żywotność, gdyż elektronika zabezpiecza je przed przegrzaniem i nadmiernym przeciążeniem oraz rozładowaniem. DCD730 jest dostępne z bateriami o pojemności 3,0 Ah (oznaczone jako DCD730L2) lub 1,5 Ah (DCD730C2).

Wiertarko-wkrętarka DeWALT DCD730 ma 2-biegową, metalową przekładnię planetarną, a także kompaktowy silnik o zwiększonej wydajności energetycznej sterowany elektronicznie (obroty na I/II biegu: 0-550/0-1900 min-1). Stąd urządzenie posiada dość dużą moc użyteczną wynoszącą 300 W. Odpowiada to wiertarce sieciowej o mocy nominalnej 600 W. Elektronarzędzie wyposażone jest także w efektywny system chłodzenia. Ponadto ma bezkluczykowy uchwyt wiertarski (zakres mocowania: 1,5-13 mm) i blokadę wrzeciona, które umożliwiają montaż akcesoriów jedną ręką. Obudowa urządzenia jest solidna, wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Nie dziwi więc fakt, że urządzenie objęte jest 3-letnią gwarancją (nie obejmuje akumulatorów i ładowarek).

W częściach chwytnych wiertarko-wkrętarki DeWALT zastosował gumowane wykładziny soft grip, których zadaniem jest ułatwienie trzymania i amortyzacja wibracji, a więc minimalizacja zmęczenia operatora. Uwagę zwraca także bardzo dobre wyważenie narzędzia, kompaktowe rozmiary i mała waga wraz akumulatorem: 1,5 kg (DCD730C2) i 1,73 kg (DCD730L2). Testowane elektronarzędzie posiada więc zaawansowaną ergonomię, charakterystyczną dla tego typu markowych maszyn wyższej klasy profesjonalnej. W urządzeniu zastosowano 15-stopniowe sprzęgło nastawcze momentu obrotowego. Elektronarzędzie dysponuje maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 32 Nm.

Podczas wykonanych testów nie zauważyliśmy jakichkolwiek trudności z nastawą parametrów wiertarko-wkrętarki, wymianą akumulatorów czy osprzętu. Wszystkie przełączniki oraz mechanizmy, takie jak: uchwyt wiertarski, mocowanie akumulatorów, pierścień zmiany funkcji i wielkości momentu, przełącznik zmiany kierunku obrotów, włącznik spustowy służący do sterowania wielkością obrotów, działały lekko i nie wymagały użycia siły.

 

Wyniki testów

Testy zaczęliśmy od ekstremalnej próby wiercenia w belce sosonowej wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 65 mm na głębokość 61 mm. Test wykonaliśmy na I biegu. Ku naszemy zdziwieniu, bo urządzenie miało zasilanie z akumulatora 1,5 Ah, wiertarko-wkrętarka DeWALT DCD730C2 poradziła sobie z tym zadaniem w ok. 15 s. Jak wiadomo, nie jest ona przeznaczona do takich zadań, gdyż jej maksymalna średnica wiercenia w drewnie wynosi 35 mm (w stali – 13 mm). W 2. teście zmniejszyliśmy obciążenie, montując w urządzeniu wycinak 1-ostrzowy 50 mm. Otwór w belce sosnowej na głębokość 61 mm wykonaliśmy nim na I biegu w ok. 7 s.

Następnie przeszliśmy do testów wkręcania. Na początek postawiliśmy wiertarko-wkrętarce DeWALT-a trudne zadanie montażu ciesielskiego wkręta 8 x 400 mm. Urządzenie wkręciło go na I biegu w czasie ok. 10 s. Potem zmniejszyliśmy obciążenie i montowaliśmy wkręt 6 x 200 mm na II biegu. Zadanie to wykonaliśmy w ok. 2 s.

Reasumując, testowana wiertarko-wkrętarka DeWALT DCD730C2 to urządzenie łaczące w sobie prawdziwie kompaktowe wymiary z dużą mocą. Zatem jest to elektronarzędzie zarazem bardzo poręczne i łatwe w operowaniu oraz silne i bardzo wydajne. Naszym zdaniem, wynika to z zastosowania przez DeWALT-a nowoczesnych technologii zasilania litowo-jonowego o dużej efektywności energetycznej oraz wydajnego wielopolowego silnika prądu stałego małych rozmiarów, jak też wykorzystania ostatnich osiągnięć ergonomii. DeWALT, niewątpliwie, wiertarko-wkrętarką DCD730 wyznaczył nowe standardy efektywności działania i kompaktowości dla profesjonalnych wiertaro-wkrętarek 14,4 V klasy standardowej.

pins

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek DeWALT DCD730

Model

DCD730

Maks moment obrotowy (Nm)

32

Prędkość obrot. bez obciąż. bieg 1/2 (min-1)

0-550/0-1900

Moc użyteczna (W)

300

Średnica wiercenia w drewnie/stali (mm)

35/13

Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski (zakres w mm)

1,5-13

Elektroniczna regulacja obrotów

+

Automatyczna blokada wrzeciona

+

Liczba nastaw momentu obrotowego sprzęgła

15 + tryb wiercenia

Obroty prawe/lewe

+

Uchwyt soft grip

+

Ciężar urządzenia z akumulatorem 1,5/3,0 Ah (kg)

1,5/1,73

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar