Wideotest wiertarko-wkrętarek Milwaukee M12 CPD i M12 CDD

„Wkrętarkowe” bliźniaki jednojajowe z minimalnymi różnicami – tak w skrócie można by opisać dwie wkrętarko-wiertarki Milwaukee, które trafiły do redakcyjnego warsztatu na testy (format filmu: mp4).

 

Milwaukee M12 CPD i M12 CDD to siostrzane konstrukcje – różnią się jedynie tym, że w modelu CPD zastosowano dodatkowo udar mechaniczny. Można więc tym narzędziem wiercić w twardych materiałach kamienno-betonowych. Jedną z najważniejszych cech wspólnych tych dwóch maszyn jest ultra nowoczesny silnik POWERSTATE. Nic ta nazwa nie mówi, ale kryje się w niej informacja, że to konstrukcja bezszczotkowa. Ta jednostka napędowa została pozbawiona szczotek i komutatora, a w ich miejsce wprowadzono elektroniczne układy sterujące parametrami pracy wkrętarek. Jaki jest tego efekt? Wkrętarki są praktycznie bezobsługowe – nie musimy z nimi jeździć na cykliczne wymiany zużywających się szczotek lub silników. Charakteryzują się znacznie większą sprawnością i efektywnie wykorzystują energię w akumulatorach, ponieważ wyeliminowany efekt iskrzenia na styku szczotek i komutatora.

Jednostki napędowe zapewniają w Milwaukee M12 CPD i M12 CDD identyczny „osiągi”. Silniki współpracujące z dwubiegowymi przekładniami wytwarzają maksymalnie 450 (I bieg) lub 1700 (II bieg) obr./min. Przy maksymalnych obrotach model udarowy generuje 25.500 udarów/min (6740 udarów/min na I biegu). Wiertarko-wkrętarki na poszczególnych przełożeniach mają do dyspozycji 44 lub 37 Nm momentu obrotowego. Zarówno prędkość obrotową, jak częstotliwość udarów zmienia się w nich płynnie włącznikiem spustowym. Dodatkowo maksymalny moment dokręcania można wyregulować pokrętłem z 18 położeniami. Jak widać, parametry pracy wkrętarek są naprawdę dobre. Możemy więc spodziewać się całkiem niezłych zakresów wierceń. I tak jest w rzeczywistości. Prezentowanymi maszynami wywiercimy w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 25 mm, w stali 13, a w betonie 13 mm (tylko model CPD).

Uzupełnieniem technologii bezszczotkowej są zastosowane w obu modelach wkrętarek takie same akumulatory Milwaukee REDLITHIUM. Litowo-jonowe ogniwa o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah odznaczają się dużą trwałością (wytrzymuje kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności), można je doładowywać w dowolnym momencie, a przy tym wykazują się dużą sprawnością prądową. „Inteligentna” elektronika wkrętarek chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem i optymalizuje pobór i wykorzystanie energii. Umieszczone z boku obudowy wkrętarek diodowe wskaźniki poziomu naładowania ułatwiają przewidywanie czasu pracy maszyn i właściwe wybranie momentu ładowania baterii. Elementem systemu zasilania są szybkie ładowarki, które napełniają puste akumulatory w kilkadziesiąt minut.

Pod względem ergonomii codziennej obsługi Milwaukee M12 CPD i M12 CDD są wzorami do naśladowania. Mamy tutaj chociażby uchwyty narzędziowe 13 mm wykonane w całości z metalu, które posiadają automatyczne blokady wrzecion. Przyspiesza ona montaż osprzętu i pozwala bez większego wysiłku go solidnie zaciskać. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wrzeciono jest zatrzymywanw hamulcem elektrycznym w sekundę po wyłączeniu wkrętarki. Rozwiązanie to poprawia precyzję wiercenia i wkręcania. Tryby pracy maszyn – wiercenie, wiercenie z udarem (model CPD) i wkręcanie – wybiera się oddzielnym pierścieniem umieszczonym obok pierścienia do regulacji momentu obrotowego. Pracę w ciemnościach wspomaga dioda oświetlająca, a niewielki hak pozwala wieszać nieużywaną maszynę w odpowiednim miejscu w warsztacie lub na pasku u spodni.

 

Marek Pudło, pins

Obejrzyj film z testu wiertarko-wkrętarki M12 CD.

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek Milwaukee M12 CPD i M12 CDD

Model

M12 CPD

M12 CDD

Obroty luzem I/II bieg (min-1)

0-450/0-1700

Częstotliwość udarów I/II bieg (min-1)

0-6750/0-25500

Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm)

37/44

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali/betonie (mm)

25/13/13

25/13/–

Maks. średnica wkręcania (mm)

8

Uchwyt

szybkomocujący 13 mm

Typ akumulatora/napięcie (V)/pojemność (Ah)

Li-Ion/12/1,5

Waga (kg)

1,3

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments